Praha - Neschvalujeme reformu, jen její první krok, ohlašuje dnešní program své vlády Mirek Topolánek.
Jeho kolegové z reformního týmu k tomu neoficiálně dodávají: Fakticky opakujeme pouze ty kroky, které pro záchranu veřejných financí podnikl před čtyřmi lety Topolánkův předchůdce Vladimír Špidla. Teprve další kroky reformy přinesou hlubší změnu v systému veřejných financí, penzích, zdravotnictví a sociálních dávkách.
Dnes vláda projedná úvod reformy, rozdělený do tří částí (rozpočet, sociální systém, zdravotnictví). Za týden schválí jízdní řád změn pro rok 2008 v jednom balíku
Ve Špidlově stínu
Čtěte více
Blogy na Aktuálně.cz
Jan HERZMANN: Většina proti reformám Bohuslav SOBOTKA: Tlustého boj Aleš MICHL: Zítra vstanu a opařím se eurem!Špidlovi se podařilo snížit stomiliardový rozpočtový schodek na polovinu jen několika zásahy: zvýšením daně z přidané hodnoty, mírným snížením nemocenské, propouštěním státních zaměstnanců, zpomalením růstu penzí a zavedením přísnějších rozpočtových pravidel.
Současné vládě hrozí schodek o padesát miliard vyšší, proto Špidlovy kroky opakuje s větší razancí například na nemocenské se ušetří dvojnásobek, stát přijde o dvojnásobek svých lidí. Navíc se k tomu přidávají škrty v sociálních dávkách a poplatky u lékaře.
Co je navíc
Další kroky má Topolánek důkladněji promyšleny než Špidla.
Sociálnědemokratický premiér chtěl zlepšit ekonomické prostředí, snížil však pouze daně podnikům. To opakuje i jeho nástupce z ODS, do příštích let však plánuje něco navíc. Vzniknou instituce, které budou úplně novým způsobem spravovat veřejné finance.
Patří mezi ně dva nové státní úřady, první pro výplatu všech sociálních dávek nezaměstnaným, druhý pro kontrolu zdravotních pojišťoven. Důchody budou vedle státního penzijního ústavu rozdělovat soukromé pojišťovny. Důkladnou reformou projde ministerstvo financí, které bude rozdělovat peníze průhlednějším způsobem.
V nových poměrech by se potřetí neměl opakovat stejný příběh: vládní strany chtějí reformovat, nejdříve ale musí provést úsporné škrty v rozpočtu. Tím ztratí důvěru veřejnosti a odvahu skutečné reformy uskutečnit..
Češi mají strach
Topolánkovi už nevyšla mediální příprava. "Vláda špatně komunikuje," říká ředitel společnosti Factum Invenio Jan Herzmann. V jeho výzkumu vyšlo, že pouze 6,9 procenta občanů očekává od reformy zlepšení životních podmínek, naopak 52,3 procenta si myslí, že se budou mít hůře.
"Reforma není krutá, lidé ale na ni nejsou připraveni. Nevědí proč by se měla dělat, když se jim daří dobře a necítí se ničím ohroženi," vysvětluje Herzmann negativní reakci veřejnosti.
Pokud tedy mají lidé z něčeho strach, tak z nadcházející reformy. Čtyřem pětinám vadí vyšší DPH, poplatky u lékaře a prodloužení věku při odchodu do penze. Nižší daň z příjmu, která měla nevýhody vyvážit, potěšila necelou třetinu občanů.
Podle Herzmanna by vláda mohla získat důvěru pouze tehdy, pokud by se jí podařilo vysvětlit, jak se změní veřejné záležitosti, až dokončí všechny reformy.
Bez zásadních námitek
Topolánka stíhá kritika zleva i zprava. Kritičtí politici také napadají jen úvod reformy.
Bývalý ministr financí za ČSSD Bohuslav Sobotka upozorňuje, že nemá smysl zvyšovat DPH a poškodit tak chudší vrstvy, když se zároveň snižuje daň podnikům.
Logický argument připouštějí i vládní politici, kteří však oficiálně musí dodržet alespoň některé sliby z volebního programu nejsilnější koaliční strany ODS.
Sobotka našel chybu i v tom, že reformátoři dosud nevysvětlili, jak dosáhnou plánovaných úspor v letech 2009 a 2010, kdy je třeba ušetřit ještě třicet miliard.
Razantní Tlustý
Další exministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) požaduje víc razantní kroky. Rovná sazba daně z příjmu by namísto současných 23,1 procenta měla klesnout až na 12 procent, měly by se také okamžitě zrušit skoro všechny daňové výjimky.
ZDE se můžete podívat, jak si reformu představuje trio Kalousek-Sobotka-Tlustý |
To však jeho nástupce Miroslav Kalousek odmítá s tím, že rozpočet by tak přišel o víc, než 130 miliard korun. Navíc by zrušení všech výjimek vedlo k tomu, že by se i při nižší sazbě daně z příjmu zhoršila finanční situace rodin s dětmi s příjmem pod 40 tisíc korun měsíčně.
Současní ministři zatím se zásadními námitkami nepřišli. Pouze lidovci chtějí osvobodit od poplatků u lékaře a za recept děti až do patnácti let a těhotné ženy. Návrh ministra zdravotnictví Tomáše Julínka počítal s výhodou pouze pro děti do tří let.