Ministr s námi nemluví, kritizují akademici Dobeše

Jakub Novák
16. 11. 2011 16:45
Nelíbí se jim, že s nimi ministerstvo příliš nekonzultuje, jak budou studenti platit školné
Václav Hampl
Václav Hampl | Foto: Jan Langer

Praha - Jen deset dní dostali čeští akademici na to, aby se vyjádřili ke klíčovému dokumentu, který bude spoluvytvářet budoucí podobu českého vysokého školství.

Jde o návrh zákona o finanční pomoci studentům, který by měl být základem pro vytvoření systému půjček, stipendií a grantů. Ty mají umožnit studentům vyrovnat se s navrhovaným placením školného.

Představitelé vysokých škol ovšem kritizují, že jsou k připomínkám vyzváni až nyní. Pět měsíců podle nich bylo "ticho po pěšině". Nyní dostanou tolik prostoru, jako ministři, kterých se problematika školství vůbec netýká.

Diskuze by se měla zúčastnit kromě ministrů i reprezentace akademické obce - Rada vysokých škol, Česká konference rektorů a zástupci studentů.

"Absolutní nedostatek komunikace v celé věci je zarážející, Univerzita Karlova tohoto přístupu ministerstva velmi lituje," uvedl prostřednictvím svého mluvčího její rektor Václav Hampl.

Deset dnů pro akademiky i ministra dopravy

Rektor Hampl se zároveň pozastavuje nad skutečností, že vysoké školy mají kvůli tomuto postupu stejnou vyjednávací pozici jako například ministerstvo zemědělství. To je podle něj jen stěží uvěřitelné.

Podle Dobeše však měli akademici možnost se k návrhu vyjádřit v rámci meziresortní komise.

Foto: Ludvík Hradilek

"Říkají, že o tom nic nevědí, přitom měli svého zástupce v meziresortní pracovní komisi. Koncem června se to uzavřelo, oni na tom pracovali, všechno sledovali a zapojovali se do toho - teď je to v rovině politické koaliční debaty," tvrdí Dobeš.

Hampl mu ale oponuje: "Zatímco u přípravy záměru nového zákona o vysokých školách takový dialog intenzivně běží, u tématu finanční pomoci studentům se reprezentace vysokých škol dialogu nedočkala," tvrdí.

Rada vysokých škol proto v říjnu ministra vyzvala, aby jí umožnil podrobně projednat daný návrh ještě než půjde do vnějšího připomínkového řízení.

V případě, že by tak neučinil, považovala by to Rada za přímé porušení zákona o vysokých školách. Na její výzvu však ministerstvo školství, jak uvedla ve svém prohlášení z minulého týdne, nijak nereagovalo.

Opakovaně vyzývala ministerstvo k diskuzi také Česká konference rektorů, naposledy v usnesení svého předsednictva ze začátku října.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy