Ministr s námi nemluví, kritizují akademici Dobeše

Jakub Novák
16. 11. 2011 16:45
Nelíbí se jim, že s nimi ministerstvo příliš nekonzultuje, jak budou studenti platit školné
Václav Hampl
Václav Hampl | Foto: Jan Langer

Praha - Jen deset dní dostali čeští akademici na to, aby se vyjádřili ke klíčovému dokumentu, který bude spoluvytvářet budoucí podobu českého vysokého školství.

Jde o návrh zákona o finanční pomoci studentům, který by měl být základem pro vytvoření systému půjček, stipendií a grantů. Ty mají umožnit studentům vyrovnat se s navrhovaným placením školného.

Představitelé vysokých škol ovšem kritizují, že jsou k připomínkám vyzváni až nyní. Pět měsíců podle nich bylo "ticho po pěšině". Nyní dostanou tolik prostoru, jako ministři, kterých se problematika školství vůbec netýká.

Diskuze by se měla zúčastnit kromě ministrů i reprezentace akademické obce - Rada vysokých škol, Česká konference rektorů a zástupci studentů.

"Absolutní nedostatek komunikace v celé věci je zarážející, Univerzita Karlova tohoto přístupu ministerstva velmi lituje," uvedl prostřednictvím svého mluvčího její rektor Václav Hampl.

Deset dnů pro akademiky i ministra dopravy

Rektor Hampl se zároveň pozastavuje nad skutečností, že vysoké školy mají kvůli tomuto postupu stejnou vyjednávací pozici jako například ministerstvo zemědělství. To je podle něj jen stěží uvěřitelné.

Podle Dobeše však měli akademici možnost se k návrhu vyjádřit v rámci meziresortní komise.

Foto: Ludvík Hradilek

"Říkají, že o tom nic nevědí, přitom měli svého zástupce v meziresortní pracovní komisi. Koncem června se to uzavřelo, oni na tom pracovali, všechno sledovali a zapojovali se do toho - teď je to v rovině politické koaliční debaty," tvrdí Dobeš.

Hampl mu ale oponuje: "Zatímco u přípravy záměru nového zákona o vysokých školách takový dialog intenzivně běží, u tématu finanční pomoci studentům se reprezentace vysokých škol dialogu nedočkala," tvrdí.

Rada vysokých škol proto v říjnu ministra vyzvala, aby jí umožnil podrobně projednat daný návrh ještě než půjde do vnějšího připomínkového řízení.

V případě, že by tak neučinil, považovala by to Rada za přímé porušení zákona o vysokých školách. Na její výzvu však ministerstvo školství, jak uvedla ve svém prohlášení z minulého týdne, nijak nereagovalo.

Opakovaně vyzývala ministerstvo k diskuzi také Česká konference rektorů, naposledy v usnesení svého předsednictva ze začátku října.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy