Maturitu přece nemusí mít každý, tvrdí Dobeš

Tereza Krobová Tereza Krobová
30. 9. 2011 19:15
U státních maturit neuspělo pětkrát víc studentů než loni, Dobeš s tím počítal
Josef Dobeš
Josef Dobeš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po zářijovém opravném termínu nezískalo maturitní vysvědčení téměř 14,5 procenta všech studentů. Pět procent se ke zkoušce nedostavilo, celých deset procent u ní selhalo.

To je téměř pětkrát víc lidí než loni, kdy zkouška probíhala naposledy podle starých osnov. Tehdy po opravných termínech nezískala maturitu dvě procenta maturantů.

Vysoké procento neúspěšných studentů je však o pět procent nižší, než se původně předpokládalo. Ještě loni v říjnu počítal ministr školství Josef Dobeš (VV) až s patnáctiprocentní neúspěšností.

"Maturita prostě není úplně pro každého. Více by mi vadilo, kdyby státní maturitu získalo 98 procent studentů, to by pak bylo něco špatně," uvedl. Podle ministra je proto nová státní maturita tvrdší a obtížnější.

Kamenem úrazu se letos stala němčina. Tu ani po podzimním termínu nesložilo čtrnáct procent maturantů. Za ní následuje matematika s deseti procenty. Naopak nejvíce studentů si poradilo s českým jazykem a angličtinou.

Zjistěte, jak byste v matematice uspěli vy:

"Výsledky z českého jazyka a literatury nepotvrzují hysterické a poplašné zprávy o nízké úrovni čtenářské gramotnosti studentů," chválí si maturitu ministr.

Ze špatných výsledků z matematiky a němčiny Dobeš obviňuje zejména vedení škol, které prý žáky na "vysokou laťku" nových maturit nedostatečně připravilo.

Na 169 školách byla celková neúspěšnost přes 50 procent, na 25 školách dokonce propadlo 70 procent maturantů. Na tyto školy chce poslat školní inspekci.

Novinkou státního systému maturit je dvojí obtížnost, kterou si každý student mohl zvolit. Většina z nich si však dle předpokladů zvolila jednodušší verzi zkoušek s tím, že obtížnější verze jim zatím k ničemu není. Vysoké školy ani potenciální zaměstnavatelé k výsledkům maturit zatím nepřihlížejí.

"Žáci vsadili hodně na jistotu," dodal ředitel CERMATU Petr Zelený. Podle něj by však přes 25 procent těch nejlepších ze základní části bez problému zvládlo i obtížnější verzi. „Uvažujeme proto o povinné vyšší úrovni pro gymnázia," řekl Dobeš.

Celkově si gymnazisté s maturitou poradili nejlépe, u zkoušky jich neuspělo půl procenta. Naopak nejvíc problémů udělala maturantům z nástavbového studia s necelými 25 procenty.

Povinný jazyk už příští rok

Ministr Dobeš nechce současnou podobu státních maturit zatím příliš měnit. „Tento rok bude ještě probíhat adaptační fáze," dodal.

V současné chvíli je povinná pouze maturita z českého jazyka a literatury. U druhé povinné zkoušky si student zvolí mezi matematikou a cizím jazykem. To se však má už příští rok změnit. Dobeš se však příliš razantních změn bojí. „Agresivní změny jako povinná zkouška z cizího jazyka by podle něj mohly vést ke zhroucení systému," řekl.

Neúspěšnost by se v tom případě mohla ze současných deseti procent zvednout až na 24.

Dobeš původně uvažoval i o tzv. „třízkouškovém systému", v němž by byla povinná zkouška jak z matematiky, tak z cizího jazyka. V tom případě by však mohla celková neúspěšnost stoupnout až na 43 procent. Model proto o rok odložil.

Premiéra státních maturit se od začátku potýkala s problémy i vlnou kritiků. Ti ji považují za nedotaženou, netransparentní a příliš jednoduchou. Studenti i ředitelé proti ní otevřeně protestovali.

Maturity se připravovaly 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. Celkem se k nim letos přihlásilo 98 760 maturantů, přičemž 77 procent z nich bylo z aktuálního ročníku. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy