Maturitu přece nemusí mít každý, tvrdí Dobeš

Tereza Krobová Tereza Krobová
30. 9. 2011 19:15
U státních maturit neuspělo pětkrát víc studentů než loni, Dobeš s tím počítal
Josef Dobeš
Josef Dobeš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po zářijovém opravném termínu nezískalo maturitní vysvědčení téměř 14,5 procenta všech studentů. Pět procent se ke zkoušce nedostavilo, celých deset procent u ní selhalo.

To je téměř pětkrát víc lidí než loni, kdy zkouška probíhala naposledy podle starých osnov. Tehdy po opravných termínech nezískala maturitu dvě procenta maturantů.

Vysoké procento neúspěšných studentů je však o pět procent nižší, než se původně předpokládalo. Ještě loni v říjnu počítal ministr školství Josef Dobeš (VV) až s patnáctiprocentní neúspěšností.

"Maturita prostě není úplně pro každého. Více by mi vadilo, kdyby státní maturitu získalo 98 procent studentů, to by pak bylo něco špatně," uvedl. Podle ministra je proto nová státní maturita tvrdší a obtížnější.

Kamenem úrazu se letos stala němčina. Tu ani po podzimním termínu nesložilo čtrnáct procent maturantů. Za ní následuje matematika s deseti procenty. Naopak nejvíce studentů si poradilo s českým jazykem a angličtinou.

Zjistěte, jak byste v matematice uspěli vy:

"Výsledky z českého jazyka a literatury nepotvrzují hysterické a poplašné zprávy o nízké úrovni čtenářské gramotnosti studentů," chválí si maturitu ministr.

Ze špatných výsledků z matematiky a němčiny Dobeš obviňuje zejména vedení škol, které prý žáky na "vysokou laťku" nových maturit nedostatečně připravilo.

Na 169 školách byla celková neúspěšnost přes 50 procent, na 25 školách dokonce propadlo 70 procent maturantů. Na tyto školy chce poslat školní inspekci.

Novinkou státního systému maturit je dvojí obtížnost, kterou si každý student mohl zvolit. Většina z nich si však dle předpokladů zvolila jednodušší verzi zkoušek s tím, že obtížnější verze jim zatím k ničemu není. Vysoké školy ani potenciální zaměstnavatelé k výsledkům maturit zatím nepřihlížejí.

"Žáci vsadili hodně na jistotu," dodal ředitel CERMATU Petr Zelený. Podle něj by však přes 25 procent těch nejlepších ze základní části bez problému zvládlo i obtížnější verzi. „Uvažujeme proto o povinné vyšší úrovni pro gymnázia," řekl Dobeš.

Celkově si gymnazisté s maturitou poradili nejlépe, u zkoušky jich neuspělo půl procenta. Naopak nejvíc problémů udělala maturantům z nástavbového studia s necelými 25 procenty.

Povinný jazyk už příští rok

Ministr Dobeš nechce současnou podobu státních maturit zatím příliš měnit. „Tento rok bude ještě probíhat adaptační fáze," dodal.

V současné chvíli je povinná pouze maturita z českého jazyka a literatury. U druhé povinné zkoušky si student zvolí mezi matematikou a cizím jazykem. To se však má už příští rok změnit. Dobeš se však příliš razantních změn bojí. „Agresivní změny jako povinná zkouška z cizího jazyka by podle něj mohly vést ke zhroucení systému," řekl.

Neúspěšnost by se v tom případě mohla ze současných deseti procent zvednout až na 24.

Dobeš původně uvažoval i o tzv. „třízkouškovém systému", v němž by byla povinná zkouška jak z matematiky, tak z cizího jazyka. V tom případě by však mohla celková neúspěšnost stoupnout až na 43 procent. Model proto o rok odložil.

Premiéra státních maturit se od začátku potýkala s problémy i vlnou kritiků. Ti ji považují za nedotaženou, netransparentní a příliš jednoduchou. Studenti i ředitelé proti ní otevřeně protestovali.

Maturity se připravovaly 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. Celkem se k nim letos přihlásilo 98 760 maturantů, přičemž 77 procent z nich bylo z aktuálního ročníku. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Mimořádný summit Evropské unie se uskuteční v Praze v říjnu, oznámil premiér Petr Fiala po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem

Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze 6. a 7. října, oznámili dnes český premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Evropské rady Charles Michel. Řekli to po setkání v předvečer půlročního českého předsednictví EU. Tématy summitu mají být širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy, pomoc Ukrajině čelící ruské agresi a její důsledky na růst inflace a cen energií.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Změny v polském soudnictví podle Jourové nesplňují očekávání Evropské komise

Dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Polský prezident Andrzej Dudna v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru, vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti, která podle opozice v přijaté podobě neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Místopředsedkyně Evropské komise Jourová uvedla, že dosavadní změny "nesplňují" požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ženská devatenáctka prohrála na domácím ME i podruhé

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i druhý zápas. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly v Opavě debakl 0:5 se Španělskem a před závěrečným duelem ve čtyřčlenné skupině A ztratily naději na postup do semifinále.

V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentanty v pondělí podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3. S premiérovým účinkováním na šampionátu devatenáctek se Češky rozloučí v neděli proti Itálii, která dnes překvapivě remizovala s Francií 2:2.

Zatímco v prvním zápase si Navrátilův výběr dokázal vytvořit několik šancí, proti Španělkám byl v ofenzivě prakticky neškodný a po dvou duelech na šampionátu stále čeká na vstřelený gól. Jihoevropanky od úvodu naprosto dominovaly a soupeře přestřílely drtivým poměrem 36:1.

Dvě branky dal vysoký favorit v úvodním dějství, další tři přidal po změně stran. Dvakrát se trefila střídající Moralová. Češky za celý zápas ani jednou nezamířily mezi tyče a nenavázaly na říjnový vzájemný souboj z kvalifikace, v němž se Španělskem po solidním výkonu prohrály 1:3.

"Strašně těžký zápas. Největší problém je, že během čtyř dnů nedokážeme hrát na takové úrovni, na jaké potřebujeme. Hrajeme, na co máme. Španělky hrají excelentně, jsou jinde než my. Obrovská pochvala divákům, kteří tleskali v 90. minutě, když prohráváme 0:5," řekl novinářům Navrátil. "Do zápasu s Itálií dáme úplně všechno, posbíráme poslední síly. Kdybychom dali gól, tak zaplaťpánbůh," dodal.

Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Do semifinále postoupí vždy první dva celky ze skupiny, finále se odehraje 9. července.

Česko před pěti lety hostilo mistrovství Evropy hráček do 17 let. Mladé reprezentantky tehdy ve třech zápasech nebodovaly a skončily ve skupině poslední. Turnaj hostily Plzeň, Příbram, Domažlice a Přeštice.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Španělsko 0:5 (0:2)

Branky: 69. a 76. Moralová, 23. Elexpuruová, 37. Fiammaová, 47. Pinedová.

Sestava Česka: Fuchsová - Pražienková, Ohlídalová, Jelínková, Huvarová (54. Pavlíčková) - Pouvová (54. Bendová), Jonášová - Ducháčková, Tenkrátová (46. Černá), Střížová (46. Thanhová) - Švíbková (81. Hlouchová). Trenér: Navrátil.

Itálie - Francie 2:2 (1:0).

Tabulka:

1. Španělsko 2 2 0 0 8:1 6
2. Francie 2 1 1 0 5:2 4
3. Itálie 2 0 1 1 3:5 1
4. ČR 2 0 0 2 0:8 0

Skupina B:

Švédsko - Anglie 1:0 (1:0), Norsko - Německo 2:1 (0:1).

Tabulka:

1. Švédsko 2 2 0 0 3:0 6
2. Anglie 2 1 0 1 4:2 3
3. Norsko 2 1 0 1 3:5 3
4. Německo 2 0 0 2 1:4 0
Další zprávy