Maturitu přece nemusí mít každý, tvrdí Dobeš

Tereza Krobová Tereza Krobová
30. 9. 2011 19:15
U státních maturit neuspělo pětkrát víc studentů než loni, Dobeš s tím počítal
Josef Dobeš
Josef Dobeš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po zářijovém opravném termínu nezískalo maturitní vysvědčení téměř 14,5 procenta všech studentů. Pět procent se ke zkoušce nedostavilo, celých deset procent u ní selhalo.

To je téměř pětkrát víc lidí než loni, kdy zkouška probíhala naposledy podle starých osnov. Tehdy po opravných termínech nezískala maturitu dvě procenta maturantů.

Vysoké procento neúspěšných studentů je však o pět procent nižší, než se původně předpokládalo. Ještě loni v říjnu počítal ministr školství Josef Dobeš (VV) až s patnáctiprocentní neúspěšností.

"Maturita prostě není úplně pro každého. Více by mi vadilo, kdyby státní maturitu získalo 98 procent studentů, to by pak bylo něco špatně," uvedl. Podle ministra je proto nová státní maturita tvrdší a obtížnější.

Kamenem úrazu se letos stala němčina. Tu ani po podzimním termínu nesložilo čtrnáct procent maturantů. Za ní následuje matematika s deseti procenty. Naopak nejvíce studentů si poradilo s českým jazykem a angličtinou.

Zjistěte, jak byste v matematice uspěli vy:

"Výsledky z českého jazyka a literatury nepotvrzují hysterické a poplašné zprávy o nízké úrovni čtenářské gramotnosti studentů," chválí si maturitu ministr.

Ze špatných výsledků z matematiky a němčiny Dobeš obviňuje zejména vedení škol, které prý žáky na "vysokou laťku" nových maturit nedostatečně připravilo.

Na 169 školách byla celková neúspěšnost přes 50 procent, na 25 školách dokonce propadlo 70 procent maturantů. Na tyto školy chce poslat školní inspekci.

Novinkou státního systému maturit je dvojí obtížnost, kterou si každý student mohl zvolit. Většina z nich si však dle předpokladů zvolila jednodušší verzi zkoušek s tím, že obtížnější verze jim zatím k ničemu není. Vysoké školy ani potenciální zaměstnavatelé k výsledkům maturit zatím nepřihlížejí.

"Žáci vsadili hodně na jistotu," dodal ředitel CERMATU Petr Zelený. Podle něj by však přes 25 procent těch nejlepších ze základní části bez problému zvládlo i obtížnější verzi. „Uvažujeme proto o povinné vyšší úrovni pro gymnázia," řekl Dobeš.

Celkově si gymnazisté s maturitou poradili nejlépe, u zkoušky jich neuspělo půl procenta. Naopak nejvíc problémů udělala maturantům z nástavbového studia s necelými 25 procenty.

Povinný jazyk už příští rok

Ministr Dobeš nechce současnou podobu státních maturit zatím příliš měnit. „Tento rok bude ještě probíhat adaptační fáze," dodal.

V současné chvíli je povinná pouze maturita z českého jazyka a literatury. U druhé povinné zkoušky si student zvolí mezi matematikou a cizím jazykem. To se však má už příští rok změnit. Dobeš se však příliš razantních změn bojí. „Agresivní změny jako povinná zkouška z cizího jazyka by podle něj mohly vést ke zhroucení systému," řekl.

Neúspěšnost by se v tom případě mohla ze současných deseti procent zvednout až na 24.

Dobeš původně uvažoval i o tzv. „třízkouškovém systému", v němž by byla povinná zkouška jak z matematiky, tak z cizího jazyka. V tom případě by však mohla celková neúspěšnost stoupnout až na 43 procent. Model proto o rok odložil.

Premiéra státních maturit se od začátku potýkala s problémy i vlnou kritiků. Ti ji považují za nedotaženou, netransparentní a příliš jednoduchou. Studenti i ředitelé proti ní otevřeně protestovali.

Maturity se připravovaly 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. Celkem se k nim letos přihlásilo 98 760 maturantů, přičemž 77 procent z nich bylo z aktuálního ročníku. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy