Ministerstvo svolává ženy s implantáty PIP: Vyměňte je

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 1. 2012 16:32
Pokud ženy implantáty odstranit nechtějí, měly by docházet na pravidelné kontroly
Plastický chirurg ukazuje na objektiv defektní implantát PIP.
Plastický chirurg ukazuje na objektiv defektní implantát PIP. | Foto: Reuters

Praha - Ženy, jimž lékaři do prsou vložili implantáty PIP, by se měly okamžitě objednat k lékaři. A výplň si nechat odstranit.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo v pátek doporučení, jímž reagovalo na celoevropskou paniku. Vyvolalo ji zjištění, že implantáty francouzského výrobce Poly Implant Prothese (PIP) praskají a způsobují ženám zdravotní komplikace.

Doporučení se týká i nizozemských implantátů M-implants. Ty totiž také pocházejí od francouzského výrobce, nizozemská společnost je jen opatřila vlastním obalem. 

Český lékový ústav dostal v souvislosti s implantáty dvě hlášení "nežádoucí příhody". První případ s implantáty M-implants se stal v roce 2007. Druhé oznámení dostala instituce kvůli implantátům PIP tento týden a nyní se prošetřuje.

"Kdo operace zaplatí, se bude řešit v následujících týdnech za účasti zdravotních pojišťoven," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

České úřady ženám důrazně radí, aby - pokud si nechtějí nechat implantáty vyndat - alespoň začaly docházet na pravidelné kontroly. 

Francouzská asociace pro dohled nad léčivy už loni oznámila, že se implantáty PIP stahují z trhu a přestávají se prodávat a vyvážet.

Po jejím oznámení český distributor ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) informoval zdravotnická zařízení v Česku, která přestala tyto implantáty používat.

Implantáty v Česku

  • Lékaři voperovali 3000 implantátů
  • Použilo je 50 zdravotnických zařízení
  • VZP  mezi lety 2007 a 2010 proplatilo 210 zákroků
  • Implantáty PIP byly v ČR od roku 2002 do dubna 2010
  • Implantáty M-implants se stáhly z trhu v červenci 2010

Implantát má 2000 Češek

V Česku bylo ze zdravotních i kosmetických důvodů voperováno 3000 implantátů PIP dvěma tisícovkám žen. 172 z nich bylo z nizozemské řady. Výplně se používaly zhruba v padesátce zdravotnických zařízení.

Ženy by se podle Sršně měly obrátit k odstranění implantátu na pracoviště, které původní operaci provedlo. Pokud již neexistuje, měly by navštívit nejbližší pracoviště plastické chirurgie.

Pokud žena podstoupila rekonstrukci prsu kvůli vrozené vadě a nechce se dát znovu operovat, zůstává v pravidelném sledování plastického chirurga. Pacientky po rekonstrukci prsu po prodělané rakovině zůstávají v péči svého onkologického pracoviště. Ženy po kosmetických operacích by podle ministerstva měly chodit na kontrolu každý rok, ideálně na ultrazvuk.

Firma používala nekvalitní silikon

Firma, z jejíž dílny implantáty pocházejí, loni v březnu zkrachovala. Vyšetřovatelé ji podezírají, že používala nekvalitní silikon s cílem ušetřit milion eur ročně. Zakladatele společnosti nyní hledá Interpol.

Nekvalitní není jen silikon, ale i pouzdro implantátu. Mohou se v něm objevovat trhliny a gel se může uvolnit do těla a způsobit záněty. Objevily se také dohady, že implantáty podporují vznik rakoviny.

K preventivním opatřením přistupují i v dalších zemích. Výměnu implantátů doporučila například Francie. Zdravotní úřady ve Španělsku již v březnu 2010 nařídily chirurgům, aby podezřelé implantáty nepoužívali. Také doporučily ženám, aby se nechaly prohlédnout lékařem.

Britská vláda vyzvala ženy, aby zatím nepanikařily, protože dosud neexistuje důkaz, že implantáty vznik rakoviny opravdu podporují. Více než 250 Britek už přesto zažalovalo kliniky, které jim implantáty voperovaly.

Společnost vyráběla asi 100 tisíc implantátů ročně a vyvážela je především do Latinské Ameriky a západní Evropy. Zhruba deset procent směřovalo do východní Evropy. Na celém světě je podle odhadů 400 000 až půl milionu žen s implantáty PIP.

 

Právě se děje

Další zprávy