Ministerstvo kontroluje pokuty lékařům

Eliška Bártová Eliška Bártová
13. 7. 2006 13:10
Praha - Ministerstvo zdravotnictví dnes poslalo kontrolu do Oborové zdravotní pojišťovny, která chce jako první pokutovat lékaře za překročení limitů.

Kontroloři mají prověřit, zda pojišťovna postupovala správně při udělování sankcí lékařům, kteří překročili limity.

Oborová zdravotní pojišťovna jako vůbec první v zemi vyčíslila, kolik musejí lékaři po vyhlášce ministra zdravotnictví Davida Ratha zaplatit za překročení stanovených limitů péče.

Lékaři se bouří a varují, že je to donutí omezit péči o pacienty nebo úplně skončit. Hodlají se bránit i soudně, uvedla televize Nova.

Ministerstvo prověřuje stížnosti lékařů

"Televize Nova včera prezentovala problém, je proto povinností ministerstva, aby prověřilo, kolik je na tom pravdy," vysvětluje Vladimír Dryml, šéf ministerského odboru zdravotních pojišťoven, proč dnes poslal čtyřčlenný kontrolní tým do OZP. "Také jsme dostali od lékařů stížnost, že tato pojišťovna odebírá peníze neoprávněně."

Lékaři si ve včerejší reportáži stěžovali, že musí platit tisíce korun za to, že prováděli preventivní prohlídky. Podle Drymla by pojišťovna v případě, že udělila sankce lékařům za tyto prohlídky, pochybila. Na ně, stejně jako na očkování, se totiž stanovené limity nevztahují.

Ředitel OZP Ladislav Friedrich ale upozorňuje, že televize vyjádření zkreslila. "Stanovení sankcí ještě není konečné. Chtěli jsme o některých ještě jednat," říká ředitel. "Rozhodně také nejde o stovky lékařů. Těch, kteří si na regulační srážku stěžují není ani stovka."

Friedrich je přesvědčen, že jeho pojišťovna postupovala správně. A reakci lékařů považuje za nekorektní.

"Každému z našich lékařů jsme navýšili platby minimálně o 3 procenta. Zvýšila se také cena za úkon o 50 procent," upozorňuje ředitel OZP. "O tom ale lékaři nemluví, místo toho hrozí tím, že budou muset pracovat jeden měsíc zadarmo, kvůli sankcím za překročení limitů."

Výsledky ministerské kontroly by měly být známy dnes večer.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy