Vyplývá to z informaci, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.
Češi se nerodí, vymírají
V loňském roce přišlo na svět sto dva tisíce dvě stě dětí, což je o čtyři a půl tisíce více než předloni a nejvíce od roku 1995. I tak ale v Česku umírá více lidí než se rodí. Tomu odpovídá i předpověď demografů. Podle ní do roku 2050 výrazně ubyde obyvatel země.
- Evropa se potýká s úbytkem obyvatel: Česká republika bude mít v roce 2051 necelých devět milionů obyvatel. Vyplývá to z odhadu, který zveřejnil Eurostat. Bez migrace by však byl celkový výsledek ještě daleko horší. Kdyby se v ČR neusadili žádní cizinci, počet obyvatel by poklesl až na 8,1 milionu. Úbytek obyvatel zapříčiní nízká porodnost v následujících letech.
Celkový počet obvatel se však od roku 2004 zvýšil o třicet tisíc pět set na 10 251 100, a to díky příchodu cizinců. Výhradně díky migraci roste počet obyvatel České republiky již od roku 2003.
Infobox
DÁLE ČTĚTE:
- Stále více lidí slaví 100 let
- Průměrný věk by mohl být až 112 let
- Migranti Čechům nevadí, ale bojí se jich
- Vláda schválila vznik Rady pro stárnutí
Cizinců meziročně přibylo třicet šest tisíc, nejvíce od roku 2001. Stejně jako v minulých letech přišlo do země nejvíce Ukrajinců a dále Slováků a Vietnamců.
Starší nevěsty, starší maminky
Přestože počet narozených dětí roste, je porodnost v Česku stále podprůměrná. Na jednu ženu v reprodukčním věku připadá méně než 1,3 dítěte, přičemž pro zajištění alespoň prosté reprodukce obyvatelstva, tedy aby se populace nezmenšovala, je třeba, aby na jednu ženu v průměru připadalo narození o něco více než dvou dětí.
Pokračuje také trend rostoucího věku prvorodiček. V loňském roce dosáhl 26,6 let, přičemž předloni byl 0,3 roku nižší. Dokládá to i skutečnost, že téměř třicet procent žen přivádí na svět svého prvního potomka až po třicátých narozeninách.
Zvýšil se také podíl dětí, které se narodily svobodným ženám. V loňském roce to bylo zhruba 32 procent všech dětí.
Počet potratů klesl oproti roku 2004 o tisíc tři sta na zhruba čtyřicet tisíc.
Sňatky z rozumu, méně rozvodů
V posledních letech také stoupá průměrný věk při prvním sňatku, v loňském roce dosahoval 30,7 roku pro muže a 28,1 roku pro ženy. V Evropě se rozvádějí nejvíce občané ve skandinávských zemích a v Belgii. Naopak nejméně manželství končí rozvodem ve státech se silnou katolickou tradicí - v Itálii, Řecku či Španělsku.
Pozitivní trend byl zaznamenán také u rozvedených manželství. Soudy v loňském roce rozvedly 47,3 procent, tedy jednatřicet tisíc tři sta párů, což bylo o 1800 méně než předloni a také nejméně za posledních pět let. Vrchol v počtu rozvodů má Česko podle demografů nejspíše již za sebou, i přesto ale patří mezi evropské země, kde se lidé rozvádějí často. Nejčastěji se lidé rozvádějí na začátku vztahu, po třech až pěti letech od svatby. "Přibývají ale rozvody po 20 až 25 letech manželství," upozornila Terezie Kretschmerová z Českého statistického úřadu.
Žijeme déle. Žijeme lépe?
U mužů se zvýšil průměrný věk dožití o necelých půl roku na 72,9 roku. U žen je tato hodnota tradičně vyšší a v loňském roce stagnovala na 79,1 roku.
Česko má při evropském srovnání dlouhodobě jednu z nejnižších úmrtností kojenců, a loňská úmrtnost dětí do jednoho roku věku byla dokonce nejnižší od roku 1819, od kdy se sleduje. Činila 3,4 promile. V celkové úmrtnosti však Česká republika za nejvyspělejšími zeměmi Evropy zaostává. Příčinou jsou zejména nemoci oběhové soustavy a nádorová onemocnění.