Praha - Ve středu s příchodem Medarda začne počasí v Česku ovlivňovat vlnící se studená fronta, která ukončí bouřkové období a přinese ochlazení až o 10 °C.
Po jejím přechodu bude počasí pod vlivem brázdy nízkého tlaku vzduchu - převažovat bude oblačno, ve čtvrtek s občasným deštěm nebo přeháňkami, od pátku se budou srážky vyskytovat jen ojediněle.
Od počátku příštího týdne dojde k ubývání oblačnosti a odpolední teploty porostou na 20 až 25 °C.
K Medardovi se váže rekordní množství pranostik, které předpovídají počasí nejčastěji v období od 6. do 18. června. Z kronik se dozvídáme o častých přívalových deštích a následných povodních, o škůdcích a hnilobách na rostlinách z deštivého počasí a špatného sušení sena.
Medard jako evropský monzun
Medardovské počasí se vyznačuje chladnějšími dny s deštěm nebo dešťovými přeháňkami během června a někdy také ještě během prvních červencových dnů v celé střední Evropě. Nad Evropou se ustálí oblast nízkého tlaku vzduchu, která se udržuje po delší období.
Předpověď počasí
Někdy se o medardovském počasí hovoří jako o evropském monzunu, ale chybí tu zimní proudění suchého a chladného vzduchu z pevniny nad oceán.
Změna v charakteru počasí je vyvolána přílivem chladného polárního vzduchu z Atlantiku. Medard se také projevuje tím, že se průměrný vzestup teplot v tomto období zastavuje, někdy i klesá.
Chladný vzduch do střední Evropy většinou proniká po vlnách, a tak se sem tam setkáme i se slunným a teplejším dnem. Průměrné dlouhodobé množství srážek za období od 8. června do 10. července se na českém území pohybuje od 70 do 95 mm.