Masarykova univerzita nemá v názvu Brno

Tomáš Fránek
5. 1. 2006 14:24
Brno  - Masarykova univerzita se vrací ke svému původnímu názvu a vypouští z něj jméno města, ve kterém sídlí.

Univerzita se tak vrací k původnímu pojmenování, se kterým byla v roce 1919 založena.

"Zákon o zřízení naší univerzity z roku 1919 stanovil název Masarykova univerzita a toto označení bylo také obnoveno zákonem z února 1990. Teprve příloha zákona o vysokých školách z roku 1998 uváděla název Masarykova univerzita v Brně, který vznikl v podstatě omylem a neodpovídal historické tradici," uvedl rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Podle něj vypuštění jména města, kde univerzita sídlí, není nijak namířeno proti spolupráci s Brnem. "Návrat k původnímu názvu ale nic nemění na těsném sepjetí a výborné spolupráci Masarykovy univerzity s městem Brnem i s Jihomoravským krajem," řekl Fiala.

Masarykova univerzita zažila během své historie několik přejmenování. V padesátých letech přednostně užívala neoficiální název Brněnská univerzita, v roce 1960 pak byla úředně přejmenována na Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně v Brně.

Masarykova univerzita je druhou největší univerzitou v Česku, studuje na ní přes třicet tisíc studentů. V minulém roce na ni poslali lidé téměř padesát čtyři tisíc přihlášek do magisterského i bakalářského studia, což bylo nejvíc ze všech vysokých škol v zemi.#reklama

V Česku je dvacet pět veřejných vysokých škol, většina z nich používá ve svém názvu jméno města, kde působí. Některé jako například Ostravská, Univerzita Pardubice nebo Univerzita Hradec Králové se podle místa působení jmenují. Podle Romana Konečného z poradenské společnosti Etis vypuštění místa sídla z oficiálního názvu univerzity je spíše formálním aktem. "Masarykova univerzita je natolik známá, že si ji každý spojí s městem Brnem. Problém by to byl spíše pro menší a nově založené vysoké školy," uvedl.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší státní zástupce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány. "Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy