Marksová-Tominová sedí ve firmě, která dluží 20 milionů

Domácí Domácí
27. 1. 2014 13:13
Ministryně se dostane do střetu zájmů, protože dluh po firmě vymáhá úřad práce
Budoucí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová.
Budoucí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Budoucí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová se ve své nové pozici dostane do střetu zájmů. Zasedá totiž ve správní radě jihomoravské firmy, po které úřad práce vymáhá 20 milionů korun.

Podle informací serveru iDnes.cz zasedá Marksová-Tominová ve správní radě společnosti Místní sociální služby (MSS), která za podivných okolností dostala od jihomoravského úřadu dotaci v řádu desítek milionů na vybudování už existující sítě pečovatelů.

Firma nakonec upadla do likvidace, kvůli čemuž následně rezignovala i šéfka krajského úřadu práce Marie Cacková, která o dotaci rozhodla.

Marksová-Tominová se stane nástupem na ministerstvo nejvyšší nadřízenou úřadu práce. Tedy úřadu, který po firmě peníze vymáhá. Dostane se tak do střetu zájmů.

O své situaci si je budoucí ministryně plně vědoma. "Je to střet zájmu, ať už by projekt fungoval, či nikoli. Členové a členky vlády mají 30 dnů na to, aby odešli z podobných funkcí. Řešení tohoto problému pak musí probíhat transparentně a podle všech pravidel mezi zakladatelem projektu Martinem Zemanem a úřadem práce. Nehodlám do toho nijak zasahovat," řekla Marksová-Tominová.

Sama chápe svou pozici v radě jako formální a prý se o celý případ zajímá z odborného hlediska.

Úřad přislíbil společnosti 70 milionů

"Martin Zeman mě oslovil z důvodu mého dlouhodobého zájmu o sociální politiku. Jeho projekt byl natolik velký a systémový, že do jeho zapojení oslovoval experty z celé řady organizací. Předtím jsem ho vůbec neznala, kontakt přišel přes jednu společnou známou," tvrdí.

Společnost Místní sociální služby byla založena loni v březnu výše zmiňovaným Martinem Zemanem, který je vedle Marksové-Tominové jediným členem správní rady. Jemu také v dubnu tehdejší krajská ředitelka Cacková přislíbila výplatu až 70 milionů na přeškolení tisícovky nezaměstnaných na pečovatele. Jednalo se o největší podporu firmy v historii krajské pobočky, která byla schválena bez konzultace s odborníky.

Oznámení vyvolalo paniku mezi ostatními pečovateli z jižní Moravy. "Vznikla tady nová organizace, která narychlo školí lidi z dotací. My níže s cenou služeb jít nemůžeme. Naši klienti počítají každou korunu. Pokud oni nasadí nižší ceny, paradoxně tak my budeme propouštět odborníky s mnohaletými zkušenostmi, kteří se pak budou hlásit na tom samém úřadu práce. Ve finále stávající terénní služby prostě skončí. A kdo se tu o potřebné postará, až nové firmě peníze z dotací dojdou?" řekla serveru tehdy viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb Renata Kainráthová.

Marksová-Tominová projektu věří

Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo udělat analýzu situace, která zjistila nereálnost projektu a generální ředitelství úřadu práce tak další příliv peněz do projektu zastavilo. Firma se tak ocitla v insolvenci a následné likvidaci a tři stovky přeškolených pečovatelů skončily zpět na úřadu práce. Podle serveru jim MSS dodnes dluží výplaty, které měli být placeny z dotací.

To však Marksová-Tominová odmítá. "Ty prostředky neskončily na žádných podivných účtech, ale byly vyplaceny zaměstnancům," sdělila serveru a doplnila, že projektu stále věří.

"Někteří lidé mi říkali, že moje jméno v projektu bylo zneužito. Dosud jsem ale neviděla žádný důkaz, který by byl s tvrzeními pana Zemana v rozporu. Stále nemám v ruce žádný dokument, který by dokazoval, že přidělené prostředky nebyly využity přesně v souladu se schváleným projektem. Podle mého názoru není oprávněné žádat finance zpět. Dodnes nerozumím tomu, proč musel tento projekt jít do likvidace," řekla.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Štybar skončil na Omloop Het Nieuwsblad po pádu v druhé stovce

Český cyklista Zdeněk Štybar měl v úvodní belgické jarní klasice Omloop Het Nieuwsblad pád a 76. ročník závodu dokončil se ztrátou ve druhé stovce. Vítězství v hromadném spurtu získal jeho kolega z týmu Deceuninck-Quick Step Davide Ballerini z Itálie.

Pětatřicetiletý Štybar dvousetkilometrový závod z Gentu do Ninove vyhrál v roce 2019 a dnes znovu útočil na přední umístění. Ještě 26 kilometrů před cílem byl v čelní skupině, kterou se pokoušel roztrhat nástupem jeho týmový kolega a mistr světa Julian Alaphilippe. Pak měl ale na rovném úseku silnice Štybar pád, po němž se jen těžce zvedal ze země. Na kolo nakonec nasedl a dojel na 125. pozici s odstupem čtyř a půl minuty.

Pro nejcennější výhru kariéry si dojel šestadvacetiletý cyklista elitního belgického klasikářského týmu Ballerini. Spurt rozhodl jednoznačným způsobem, za ním dojeli Brit Jake Stewart a Belgičan Sep Vanmarcke.

Cyklistický závod Omloop Het Nieuwsblad (WorldTour) - 200,5 km:

1. Ballerini (It./Deceuninck-Quick Step) 4:43:03, 2. Stewart (Brit./Groupama-FDJ), 3. Vanmarcke (Belg./Israel Start-Up Nation), 4. Haussler (Austr./Bahrajn Victorious), 5. Gilbert (Belg./Lotto Soudal), 6. Aranburu (Šp./Astana-Premier Tech) všichni stejný čas, …125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -4:26.

Zdroj: ČTK
Další zprávy