Malá zůstane náměstkyní jihomoravského hejtmana, rozhodl kraj. Vážím si toho, říká exministryně

ČTK ČTK
16. 7. 2018 15:05
Taťána Malá čelila mnoha výzvám k odstoupení z funkce ministryně spravedlnosti, kterou nakonec opustila po 13 dnech.
Taťána Malá.
Taťána Malá. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) zůstane náměstkyní hejtmana Jihomoravského kraje. Po pondělní poradě to konstatovalo vedení kraje, uvedla v tiskové zprávě mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Malá minulý týden skončila po 13 dnech v čele ministerstva spravedlnosti. Čelila obvinění z plagiátorství svých diplomových prací. Malá plagiátorství odmítla a celou věc označila za kampaň.

V pondělí jednala rada kraje. "Vedení Jihomoravského kraje po poradě konstatovalo jednomyslně, že na základě dosavadních zkušeností s prací Taťány Malé ve funkci náměstkyně hejtmana není důvod jakkoli zpochybňovat její působení v této pozici. Nadále zůstává náměstkyní hejtmana pro oblast investic a majetku," uvedla Brindzáková.

Malá se stala náměstkyní hejtmana Bohumila Šimka (ANO) po krajských volbách koncem předloňského roku. ANO je v koalici s ČSSD, TOP 09 s Žít Brno a Starosty pro Jižní Moravu. "Děkuji za podporu koaličním partnerům a vážím si toho, že mě hodnotí podle práce, kterou na kraji dělám," řekla poslankyně Malá.

Malá čelila mnoha výzvám k odstoupení z funkce ministryně spravedlnosti, kterou nakonec opustila po 13 dnech. Objevila se podezření z opisování u jejích diplomových prací na Panevropské vysoké škole v Bratislavě, kde vystudovala práva, a také na Mendelově univerzitě v Brně, kde psala práci o chovu králíků. Malá odmítla, že by úmyslně opisovala. Připustila, že mohla chybovat při používání citací. Její diplomou práci o králících přezkoumá etická komise Mendelovy univerzity.

Eurokomisařka z hnutí ANO Věra Jourová o údajné plagiátorství Taťány Malé:

Pokud se prokáže, že Taťána Malá opisovala v diplomové práci, nemá být ministryní spravedlnosti, budoucí ministr má být velká osobnost, říká Jourová | Video: Emma Smetana, DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy