Majitelé chystají prodej IZIP, ve hře jsou miliardy státu

Radek Nohl Radek Nohl
26. 3. 2014 11:20
Stát do IZIP investoval přes 2,2 miliardy korun, akcie vlastní VZP a švýcarská firma eHI eHealth International.
Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP a švýcarská firma eHI eHealth International, které jsou majiteli akcií společnosti IZIP, udělaly první výrazný krok k tomu, aby se svého podílu ve firmě, do níž stát za dvanáct let investoval přes 2,2 miliardy korun, zbavily.

Na dvou schůzkách, jež se tento měsíc mezi právními zástupci obou vlastníků uskutečnily, padla podle zjištění deníku Insider dohoda na zadání znaleckého posudku. Ten má otevřít cestu k prodeji a jednoznačně určit, jaká je hodnota firmy IZIP, která je známa především provozováním zdravotnických knížek.

Společnost pro VZP dnes ještě spravuje za pět milionů bez DPH měsíčně portál, který využívá pojišťovna ke komunikaci se svými lékaři a klienty.

Je také veřejně známo, že švýcarská firma eHI eHealth International drží podíl ve výši 49 procent a VZP je vlastníkem zbylých 51 procent. Nový dokument, který bude nyní vypracován, má být přitom klíčový pro další jednání.

Deník Insider již na začátku února uvedl, že zájem o menšinový podíl firmy IZIP mají čtyři firmy. V naprosté většině jim jde o to, získat kontrakt s VZP na provoz zmíněného portálu, anebo se dostat k patentu na provozování zdravotních knížek.

Celý článek si můžete přečíst ve středečním vydání deníku Insider.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy