Majitelé chystají prodej IZIP, ve hře jsou miliardy státu

Radek Nohl Radek Nohl
26. 3. 2014 11:20
Stát do IZIP investoval přes 2,2 miliardy korun, akcie vlastní VZP a švýcarská firma eHI eHealth International.
Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP a švýcarská firma eHI eHealth International, které jsou majiteli akcií společnosti IZIP, udělaly první výrazný krok k tomu, aby se svého podílu ve firmě, do níž stát za dvanáct let investoval přes 2,2 miliardy korun, zbavily.

Na dvou schůzkách, jež se tento měsíc mezi právními zástupci obou vlastníků uskutečnily, padla podle zjištění deníku Insider dohoda na zadání znaleckého posudku. Ten má otevřít cestu k prodeji a jednoznačně určit, jaká je hodnota firmy IZIP, která je známa především provozováním zdravotnických knížek.

Společnost pro VZP dnes ještě spravuje za pět milionů bez DPH měsíčně portál, který využívá pojišťovna ke komunikaci se svými lékaři a klienty.

Je také veřejně známo, že švýcarská firma eHI eHealth International drží podíl ve výši 49 procent a VZP je vlastníkem zbylých 51 procent. Nový dokument, který bude nyní vypracován, má být přitom klíčový pro další jednání.

Deník Insider již na začátku února uvedl, že zájem o menšinový podíl firmy IZIP mají čtyři firmy. V naprosté většině jim jde o to, získat kontrakt s VZP na provoz zmíněného portálu, anebo se dostat k patentu na provozování zdravotních knížek.

Celý článek si můžete přečíst ve středečním vydání deníku Insider.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy