Novodobý mor: Čechům selhává srdce

ČTK ČTK, Report
1. 3. 2009 20:05
Praha - Za mor současnosti považují lékaři srdeční selhání. V České republice jimi trpí 400 tisíc lidí a ročně přibývá až 40 tisíc nových případů. Pětina vážných pacientů umře do měsíce, polovina do čtyř let.
Foto: Aktuálně.cz

Podle vedoucí lékařky specializované ambulance Nemocnice Na Homolce Marcely Schejbalové, se srdeční selhání vyléčit nedá, moderní léčba ale život zkvalitní a prodlouží.

"Zatímco dříve lidé s infarktem myokardu umírali, se zavedením moderních léčebných metod se dostáváme do situace, že přežijí. Jejich srdeční sval je ale poškozen, takže se i přes léčbu dostávají do stadia srdečního selhání," vysvětlila.

Srdečního selhání způsobuje infarkt, ale také vysoký tlak nebo revmatická horečka. V poslední době se podle Schejbalové objevují mladí podnikatelé kolem 45 let, kteří trpí srdečním selháním po přechozené chřipce nebo angíně.

Více než zbytek obyvatel jsou také ohroženi pijáci piva, narkomani a pacienti po chemoterapii. Všichni tito lidé potřebují podle Schejbalové pravidelné sledování.

Specializované sestry poradí i s psychikou

Například ve Švédku a Nizozemsku proto již několik let fungují ambulance s komplexní péčí a výsledky léčby jsou více než povzbudivé.

Pacienti, o které se zdravotníci starají ve specializovaných ambulancích, mají do budoucna menší nemocnost, prodlouží se jim délka života a zkvalitní život.

Proto v roce 2002 vznikla i v nemocnici na Homolce ambulance, kde pracují lékaři i speciální sestry, a přijímá pacienty z celé republiky.

Sestry specializované na srdeční selhání mohou pacientům poskytovat rady i telefonicky, jsou schopny s nimi probrat jejich psychologické problémy nebo jim upravit dávky léků. Stav pacientů se po takové léčbě zlepšuje.

Trénink životního stylu

"Je to dáno tím, že si pacienty aktivně zveme na pravidelné kontroly, i když jsou v celkem dobrém stavu, aktivně s nimi řešíme jejich problémy a aktivně upravujeme léčbu, tím je udržujeme v kondici," řekla lékařka.

Pacient, který vidí aktivní přístup lékařů a sester, se začne o sebe starat, lépe spolupracuje a bere pravidelně léky. Právě u srdečního selhání může nepravidelnost v užívání léků způsobit, že se stav akutně zhorší.

Nemocný musí být přijat do nemocnice, tím stoupají náklady na léčení. "Každé zhoršení srdečního selhání zhoršuje i stav srdce, proto se snažíme aktivní ambulantní péčí tomu předcházet," doplnila lékařka.

Pacienti ve specializované ambulanci dostávají léky a trénují zdravý životní styl. Při potížích se srdečním rytmem jim pomáhá kardiostimulátor, a pokud jejich srdce je na tom už velmi špatně, zprostředkuje jim ambulance přijetí k srdeční transplantaci.

 

Právě se děje

Další zprávy