reklama
 
 

Lidé bojují se zastupiteli. O referendu rozhodne soud

10. 10. 2008 18:35
Obyvatele Zábřehu jdou proti stavbě obří papírny

Zábřeh - Lidé ze Zábřehu žalují u soudu své zastupitele.

Ti totiž znemožnili uskutečnění místního referenda o prodeji pozemků firmě Wanemi CZ, která chce ve městě stavět obří papírnu.

Nezabránilo jim v tom ani to, že se pod petici za jeho uspořádání podepsaly více než tři tisíce obyvatel patnáctitisícového města.

Přípravný výbor to považuje za podraz voličů a zesměšnění občanů místními politiky. "Hlasování o referendu se stalo fraškou. Bylo tajné. Když pro nás končilo neúspěchem, někteří referendu naklonění zastupitelé se tak naštvali, že už nechávali odhlasovat prohlášení, že město Zábřeh si váží svých voličů," popsal náladu ve městě Petr Wolf z přípravného výboru.

Zastupitelé se bojí pokuty

Podle zastupitelů, kteří hlasovali proti referendu, ovšem nejde o výsměch občanům, ale o dodržení smlouvy s investorem. Wanemi CZ má totiž s městem uzavřenou smlouvu o smlouvě budoucí o prodeji městských pozemků. A kdyby ji město vypovědělo, platilo by prý smluvní pokutu.

"Vůli občanů nelze stavět nad zákon. Není to neúcta k lidem, ale úcta k uzavřeným smlouvám," tvrdil například na zasedání zastupitelstva zastupitel Martin Paclík z ODS.

Zastánci referenda jsou ale přesvědčeni, že městu žádné pokuty od Wanemi nehrozí. Petiční výbor do konce října podá ke správnímu soudu žalobu na vyhlášení místního referenda. Je to poslední možnost, jak ho uspořádat. Pokud soud rozhodne ve prospěch žalobců, městský úřad bude muset referendum vyhlásit.

Obstrukce zastupitelů? V Česku obvyklé

Soud bude posuzovat tři náležitosti. Zda je návrh na vyhlášení referenda bezvadný, jestli se pod petici na vyhlášení referenda podepsal dostatek občanů a zda je otázka do referenda přípustná.

"Všechny tyto náležitosti dle mého právního názoru návrh rozhodně splňuje," prohlásil advokát přípravného výboru Luděk Šikola.

Situace, kdy zastupitelé neodhlasují vyhlášení referenda, podle něj není v českých podmínkách neobvyklá. "Pokud přijde k referendu dostatek voličů, stává se jeho výsledek závazným. A to se zastupitelům nehodí," říká Šikola.

A právě pro tyto případy existuje možnost obrátit se na soud, který může rozhodnutí zastupitelů zvrátit. O referendech přitom soudy nerozhodují často. Například na jihomoravském krajském soudu řeší takovou záležitost přibližně jen jednou do roka.

O referendu už potřetí. A naposledy?

Továrna na výrobu vlnité lepenky firmy Wanemi je jedním z největších investičních projektů v Olomouckém kraji. Má přijít na šest miliard korun a vyprodukovat polovinu roční spotřeby lepenky v Česku recyklací papíru.

Záměr na její výstavbu schválilo městské zastupitelstvo v roce 2006 těsně před koncem svého volebního období.

Nové zastupitelstvo odhlasovalo vypsání referenda. Neshodlo se ale na datu jeho konání. Referendum se nekonalo, a tak jej podruhé iniciovali sami občané. Rada návrh nejprve nechtěla vůbec "pustit" na hlasování zastupitelstva. Pak jí nezbylo, než to udělat, i když s výhradami k údajným pochybením v návrhu.

Zastupitelé v poměru 13:8 referendum odmítli. Potřetí a zřejmě naposledy o něm tedy bude rozhodovat soud.

autor: Lenka Smyčková | 10. 10. 2008 18:35

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama