Letošním Novinářským cenám vévodilo téma války na Ukrajině, uspělo i Aktuálně.cz

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 5. 2023 22:01
Letošní Novinářské ceny ovládla témata války na Ukrajině. Cenu za nejlepší psaný rozhovor získala Petra Procházková z Deníku N za interview s ruským politologem a ocenění za nejlepší psanou reportáž si odnesli Ondřej Kundra a Tomáš Brolík z Respektu za téma vyšetřování válečných zločinů.
Cenu za Solutions Journalism - žurnalistiku zaměřenou na řešení si odnesly Dominika Hromková a Michaela Endrštová z Aktuálně.cz za téma nasazení mentorů.
Cenu za Solutions Journalism - žurnalistiku zaměřenou na řešení si odnesly Dominika Hromková a Michaela Endrštová z Aktuálně.cz za téma nasazení mentorů. | Foto: Zdroj: Nadace OSF

V audiovizuální sekci cenu za nejlepší reportáž dostali Michal Kubal a Vojtěch Hönig za příspěvek "Ukrajina: tváře války". Vyplývá to z tiskové zprávy pořádající Nadace OSF.

U porotců rezonovala také sonda do slovenské společnosti čtyři roky po vraždě novináře Jána Kuciaka v kategorii nejlepší audiovizuální rozhovor, za který si odnesli cenu Nikola Klepáčková a Lukáš Nechvátal z Investigace.cz, nebo investigativní příspěvek Petra Třešňáka zachycující dlouhodobé týrání klientů s chováním náročným na péči.

Zvláštní cenu si odnesl Petr Koubský za analytické texty mapující dějiny Ruska a Ukrajiny. Cenu Karla Havlíčka Borovského získal zahraniční zpravodaj ČT Václav Černohorský za zasvěcené zahraniční zpravodajství v časech mírových i válečných. Novinářská křepelka pak patří Janu Cibulkovi z iRozhlasu za otevírání a zpřístupňování nových témat veřejnosti.

Letos poprvé přistoupili organizátoři soutěže k omezení pro autory a autorky příspěvků. Každý z nich mohl být v dané kategorii zastoupen nanejvýš třikrát. Přesto porota vybírala u 11 kategorií vítěze z 628 příspěvků. Složení porot u Novinářské ceny se pravidelně obměňuje a má mezinárodní přesah. Mezi porotci jsou Slováci, Němci, ale také například Norka nebo Američan. Ceny se udělují ve 14 kategoriích, do 11 z nich může nominovat veřejnost.

"Média jsou klíčovou službou, která lidem ve svobodné a otevřené společnosti přináší nezávislé informace a fakta a posiluje kritické myšlení. Bez toho není demokracie možná. V době, kdy někteří naši vrcholní politici vyzývají lidi, aby nevěřili médiím, má Nadace OSF o to větší motivaci podporovat kvalitní žurnalistiku a věnovat jí pozornost. A jasně se postavit za práci novinářů z celého širokého spektra médií, ať už v České republice nebo nám blízkém Slovensku," uvedla ředitelka Nadace OSF Martina Břeňová.

Ocenění za nejlepší psaný komentář dostal Stanislav Biler z on-line magazínu JÁDU za text, ve kterém vystupuje proti způsobu fungování současné společnosti. Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek natočili Adéla Paclíková, Ondřej Golis a Petr Orozovič z ČT1 na téma ruských špionážních postupů v Evropě.

Aktuálně.cz uspělo s tématem nasazení mentorů

Zvláštní cenu za inovativní on-line žurnalistiku mají Pavel Kasík a Matouš Lázňovský ze Seznam Zpráv za text o omikronu a cenu za Solutions Journalism - žurnalistiku zaměřenou na řešení si odnesly Dominika Hromková a Michaela Endrštová z Aktuálně.cz za téma nasazení mentorů, kteří pomáhají mladým učitelům.

Cena za regionální žurnalistiku míří do MF Dnes Brno a Jižní Morava Marku Osouchovi a Jiřímu Punčochářovi za rozhovor s hokejovým bossem Liborem Zábranským o jeho politických aktivitách.

V kategorii nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikatura bodoval Petr Polák z Deníku N, česko-slovenskou cenu veřejnosti dostala reportérka Deníku N Zdislava Pokorná za mapování aktivit Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého na Pražském hradě.

Novinářskou cenu pořádá Nadace OSF od roku 2010 a oceňuje v ní novinářské počiny, které nevšedním způsobem zachycují problematiku dnešní společnosti. V každé kategorii získá vítěz finanční odměnu.

 

Právě se děje

Další zprávy