Letec Hlučka: Fajtl mi říkal "Malej"

Zdeněk Mihalco
13. 10. 2006 11:20
Praha - "Byl jako můj starší bratr," vzpomíná na Františka Fajtla jeho přítel, letec RAF Stanislav Hlučka. Uvnitř: FOTOGALERIE
František Fajtl v kokpitu Spitfiru. Letiště Leconfield, Anglie, léto 1941.
František Fajtl v kokpitu Spitfiru. Letiště Leconfield, Anglie, léto 1941. | Foto: archiv Jiřího Rajlicha

Během druhé světové války společně bojovali v Anglii i Sovětském svazu. Fajtl byl jeho nadřízený. "Jako velitele jsme ho vždycky brali," vzpomíná Hlučka. "Měl to velmi složité. Velel Angličanům i Rusům, ale vždycky se snažil vytvořit dobrou partu."

Na společná léta v armádě vzpomíná jako na jedno z nejlepších období života. "Bylo to opravdu mimořádné přátelství," říká. "Neřekl mi jinak než "Malej", protože jsem byl mladší než on."

Hlučka se stal členem RAF v roce 1940. Společně s Fajtlem působili u 313. československé stíhací peruti. Od roku 1944 byl společně s Fajtlem pilotem 1. československého stíhacího pluku v Sovětském svazu. Po únoru 1948 byl perzekvován a rok strávil v táboře nucených prací.

"Po válce jsme se stýkali málo. Já žil na Borech, on na Mírově," vzpomíná na nejhorší část života. Pravidelně se scházet začali po roce 1989. František Fajtl založil svaz zahraničních letců a oba se vídali při společných setkáních nejméně jednou za měsíc.

V poslední době už byl čtyřiadevadesátiletý Fajtl těžce nemocen. "Až do posledních chvil se o něho starala maželka. To bylo jeho velké životní štěstí," řekl Hlučka.

Sedmaosmdesátiletý Stanislav Hlučka vzpomíná na poslední setkání letců před dvěma měsíci: "Ještě na sobě měl maskáče. Pak už jsem ho neviděl."

 

Právě se děje

před 47 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy