Praha – Lékárny nelegálně vyvážely léky za hranice. Odhalily to loňské kontroly Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). U uzavřených případů vyměřil ústav pokuty ve výši 34 milionů, šetření však ještě probíhají. Kontroly se zatím týkají celkem 22 lékáren.
"U uzavřených případů představuje finanční objem vyvezených léků více než 149 milionů korun. U kontrol, které stále probíhají, SÚKL z doposud zjištěných informací odhaduje ještě výrazně větší objem, a to jak z hlediska množství, tak z hlediska financí," uvedla mluvčí lékového ústavu Lucie Přinesdomová.
Léky smějí za hranice vozit jen distributoři, lékárny to mají zakázané. "Paradoxně jsou vyváženy i ty léky, u kterých si lékárníci často stěžují na jejich nedostatek. Jako příklad mohu uvést přípravky určené k léčbě cukrovky, ale také antidepresiva, léky na epilepsii či astma," upřesňuje výsledky šetření ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.
Léky směřovaly hlavně na Slovensko, v jednom případě do Německa. Nejvíc vyvezených balení obsahovalo lék na anginu pectoris.
"Doposud jsme byli přesvědčeni, že největší potíže představují legální reexporty, které nejsou legislativně nijak vymezeny. Nyní však vidíme, že tato problematika je mnohem širší a komplikovanější. O to víc si stojím za tím, že novela zákona o léčivech, která má reexporty upravovat, je skutečně nutná," citoval lékový ústav ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) ve své tiskové zprávě.
Lékový ústav zveřejnil výsledky kontrol necelé dva týdny před závěrečným hlasováním o novele ve sněmovně. Poslanci už návrh jednou schválili, vrátili jim ho ale senátoři. Spor se vede hlavně o pozměňovací návrh, který by dal distributorům právo požádat výrobce o léky.