Praha - Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek ustoupil tlaku zdravotnických odborářů a stáhne svůj návrh novely zákoníku práce. Udělá to, pokud odbory stáhnou hrozby, že budou v březnu stávkovat.
Lékařské odbory ale už návrh odmítly. "Požadujeme záruky, aby nikdo z koalice v tomto volebním období podobný návrh nepodal," řekl po jednání se stínovým ministrem Davidem Rathem předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.
Postup chce projednat s vedením klubu a vedením Odborového svazu zaměstnanců ve zdravotnictví. "Na to je čtyřiadvacet hodin, které nám dal ministr, málo," dodal.
Ministr a odboráři se neshodli na tom, jak vyřešit problém s přesčasovou prací ve zdravotnictví. Nový zákoník práce připravený ještě vládou socialistů a platný od loňského ledna, omezil toriž počet přesčasových hodin asi na 400, což je polovina předchozího stavu.
Záchranné služby a nemocnice proto byly nuceny zákoník obcházet, aby mohly zajistit veškeré služby.
Julínek proto navrhl, aby lékaři, sestry či laboranti měli o osm hodin týdně delší pracovní dobu, pokud se na tom dohodnou se zaměstnavatelem.
S nápadem ministerstva nemocnice i záchranky souhlasily, odbory ale byly proti.
"Návrh je výhodný pro zaměstnance i zaměstnavatele," obhajoval sůvj návrh Julínek. Podle něj bude dohoda dobrovolná. Za osm hodin navíc si bude moci zdravotník sjednat smluvní mzdu, která může být i vyšší než obvyklá hodinová mzda.
"Za přesčasy je příplatek pětadvacet procent. Zdravotníci by na tomto systému tratili," kontroval však šéf zdravotnických odborů Jiří Schlanger.
Odbory mají vlastní novelu zákoníku práce. Svůj záměr shrnují do vzorce 40 + 16. To znamená 40 hodin práce plus 16 hodin přesčasů týdně.
Julínek dnes řekl, že jeho návrh je lepší, ale ustupuje odborům, aby se situace v resortu uklidnila.