Leden dopřál Česku jen 43 hodin slunečního svitu

Domácí Domácí
5. 2. 2011 13:10
Leden 2011 byl v Česku teplejší než jindy, o 0,8 °C nad dlouhodobým průměrem
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - První měsíc roku 2011 skončil. Český hydrometeorologický ústav při té příležitosti vydal zprávu, jaký měsíc to vlastně - v porovnání s předchozími ledny - byl.

Přečtěte si rozbor, který připravil Petr Dvořák z odboru letecké meteorologie ČHMÚ, v nezkráceném znění.

Teplota

Leden 2011 byl v Česku teplotně nadprůměrný - shrneme-li všechny měřicí stanice ČHMÚ na našem území, dostaneme průměrnou teplotu vzduchu ve výšce 2 m nad zemí -1,2 °C, což je 0,8 °C nad dlouhodobým průměrem.

Přitom jak v Čechách, tak na Moravě je teplota vzduchu zcela vyrovnaná, v obou částech republiky byla průměrná teplota stejná, -1,2 °C a odchylka od průměru tedy +0,8 °C.

Podíváme-li se na jednotlivé meteorologické stanice, pak nejvyšší kladná odchylka průměrné teploty byla zaznamenána v Liberci (+1,4 °C nad průměrem), ve Svratouchu (rovněž +1,4 °C), v Červené u Libavé (+1,4 °C), na Milešovce (+1,3 °C), v Náměšti nad Oslavou (+1,3 °C), v Kuchařovicích (+1,2 °C) a ještě na řadě dalších stanic byla tato odchylka vyšší než 1 °C.

Odchylka od dlouhodobého normálu (počítaná za celý měsíc) byla ostatně plusová úplně na všech měřicích stanicích!

K nejteplejším obdobím ledna patřila druhá dekáda, kdy na mnoha meteorologických stanicích odchylka od průměrné teploty dosahovala zhruba 5 až 8 °C nad normál.

Srážky

Srážky na našem území byly rozděleny značně nerovnoměrně.

Úhrny se na většině stanic pohybovaly mezi 50 až 100 % normálu, na jihozápadě ČR však dosahovaly i 150 %.

Nejvíce srážek spadlo na Labské boudě, 128 mm, další velká množství byla změřena na většině stanic v horách, což je obvyklé.

V průměru spadlo na celém území ČR 36,1 mm srážek, v samotných Čechách 43,8 a na samotné Moravě 23,7 mm - Morava byla tedy srážkově chudší než Čechy.

Sluneční svit

Ani slunečního svitu nebylo mnoho. V průměru dopadalo sluneční záření na zemský povrch 43,2 hodin, z toho v Čechách 43,8 a na Moravě 42,4 hodin.

Nejvíce hodin slunečního svitu (70,2 hodin) zaznamenali na šumavském Churáňově, dále ve Vsetíně (62,7 hod), v Černé v Pošumaví (61,1 hod), nebo např. na Lysé hoře v Beskydech (59,8 hod).

Naopak nejméně dopadaly sluneční paprsky na zemi např. v Olomouci (13,5 hod), v Holešově (17,1 hod), v Doksanech (21,4 hod) nebo v Praze-Kbelích (22,6 hod).

Letmým pohledem na teplotní odchylky od dlouhodobého průměru v nížinách a na horských stanicích, a také na úhrny slunečního svitu tamtéž, docházíme k závěru, že v lednu se často vyskytovalo počasí s teplotní inverzí, kdy nižší polohy jsou zality studeným vzduchem, a přikryty mlhou nebo nízkou inverzní oblačností.

Při takových situacích jsou zhoršené rozptylové podmínky a snížená kvalita ovzduší; tato situace nastala v průběhu ledna několikrát, zejména v průmyslových oblastech a velkých městech.

Situace v Evropě

Podívejme se ještě krátce na celou Evropu: Nejvyšší odchylky teploty vzduchu od průměru byly zaznamenány ve střední a východní Evropě (ČR, SR, Polsko, Ukrajina, Pobaltí, také východní Skandinávie), naopak studenější počasí než je obvyklé panovalo v západní Evropě, hlavně na Britských ostrovech, kde byla odchylka od průměrné lednové teploty kolem -1 °C.

Srážkově nadprůměrné oblasti byly v lednu většinou severně od 50. rovnoběžky, v Británii, Pobaltí a v evropském Rusku. Srážkově podprůměrný byl pak především Balkán.

 

Právě se děje

Další zprávy