Langerova muže Houbu nahradí na vnitru Viktor Čech

1. 10. 2009 13:55
Novým náměstkem policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování se dnes stal Viktor Čech

Praha - Policisté už vybrali nového náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování, který nahradí Jiřího Houbu, jenž ne zcela dobrovolně skončil v srpnu.

Podle informací Aktuálně.cz minulý týden přes výběrové řízení prošel Viktor Čech, který byl do této doby pověřen vedením úřadu. Jmenován by měl být příští týden, až se policejní prezident Oldřich Martinů vrátí ze zahraničí.  

Do výběrového řízení se podle informací Aktuálně.cz přihlásili pouze dva uchazeči: kromě Viktora Čecha i bývalý náměstek protikorupční policie Tomáš Martinec, který nyní působí na ředitelství řízení lidských zdrojů.

Mluvčí policejního prezidia David Kubalák informaci odmítl potvrdit.

Policejní zdroje mluví o tom, že ač byl Martinec horkým kandidátem, tak se nakonec proti jeho "výběru" na poslední chvíli postavil sám policejní prezident Martinů.

Manažer i policista

Mimochodem: I když je Martinec na prezídiu jen řadovým zaměstnancem, tak média nedávno upozornila na to, že je zařazen do 10. platové třídy, ve které jsou například ředitelé celorepublikových útvarů. Podle šéfa personálního odboru na policejním prezidiu Romana Fidlera na tom není nic nestandartního, neboť na daném oddělení jsou všichni buď ve 9. nebo 10. platové třídě.

Martinec i Čech museli projít takzvaným assessment centrem, na základě kterého policie zkoumá, jak oba uchazeči zvládají řídící funkce.

Kdo je Viktor Čech?

  • narodil se  26. 6. 1967
  • u policie je od roku 1991
  • vystudoval Vysokou vojenskou školu ve Vyškově
  • disponuje negativním lustračním osvědčením a osvědčením o způsobilosti ke styku s utajovanými informacemi pro stupeň tajné

Zdroj: Policie ČR

"Tato metoda posuzuje výkonost člověka. Jsou tam jak písemné testy, tak zpracování praktických úloh. Uchazeči také musí ukázat, jak umí jednat v kolektivu," vysvětluje Roman Fidler.

Školení od bývalého podřízeného

Houba skončil na pozici náměstka letos v srpnu po dvou letech. Podle zdrojů z policie usiloval o jeho odchod hlavně náměstek ministra vnitra Martina Peciny Jiří Komorous.

Na prezidiu se totiž o Houbovi hovořilo jako o "Langerovu muži", o čemž svědčí například to, že jej dnes již bývalý ministr navrhl povýšit do hodnosti brigádního generála. Prezident Václav Klaus ale jeho návrh nakonec nevyslyšel.

Deník Právo nedávno i popsal způsob, jak byl Houba "dotlačen" k odchodu. Houbovi vedení policie nařídilo odejít na školení, které měl vést jeho někdejší podřízený z policie Komorous, nyní první náměstek ministra vnitra.

Houba se tam měl prý učit, jak bojovat s extremismem, u policie přitom šéfoval skupině, která s různými formami extremismu bojovala.

"To jsem nemohl akceptovat a odešel jsem na vlastní žádost s okamžitou platností do civilu. Chování policejního prezidenta vůči mně bylo nehorázné," řekl tehdy deníku Houba.

 

Právě se děje

Další zprávy