Jakub Heller
9. 1. 2019 10:35
Ve čtvrtek 10. ledna má na dveře nejznámějšího stále fungujícího českého squattu Klinika zaklepat exekutor. Po více než čtyřech letech, co centrum funguje, se má pokusit o jeho vystěhování. Zřejmě za podpory policie. Klinika ale není prvním zařízením svého druhu. Squaty či autonomní kulturní a sociální centra, jak je vždy nazývali jejich obyvatelé, začaly vznikat v Praze hned po sametové revoluci. Mají jedno společné, volnomyšlenkářský způsob života a vzdor jejich obyvatel proti tomu, jak stát nakládá s opuštěnými domy, vždy zpečetili až úředníci a následně policie.
Cibulka
Usedlost Cibulka v pražských Košířích obklíčila stovka policistů začátkem května 2015. Během několika hodin z objektu vyvedla a zadržela asi šest desítek lidí, včetně dvou řidičů, kteří se z místa snažili ujet pod vlivem drog.
Majitel Cibulky totiž podal o pár měsíců dříve na anarchisty trestní oznámení. Nelíbilo se mu, že ačkoliv někteří z nich měli nájemní smlouvu, v domě se postupně začalo srocovat větší množství osob. "Přišlo tam několik desítek lidí, kteří tam ani vůbec dřív nebydleli, utrhli tam kus plotu a postavili auto, takže nešlo vstoupit do areálu," tvrdil tehdy majitel Oldřich Vaníček.
Historie Cibulky je však mnohem delší. Samotná stavba pochází už ze 14. století a v posledních desetiletích chátrá. Sami squateři tvrdí, že byl statek už od 90. let centrem alternativní kultury.
V roce 2007 se skupina lidí pokusila na tuto porevoluční tradici po dohodě s majitelem objektu navázat. Tyto první plány však vzaly za své, když o rok později do objektu vnikla policie, která tam pátrala po pachateli loupežného přepadení. Její návštěva se však zvrhla a skončila rvačkou, při které byli zraněni tři policisté a čtyři squateři obviněni z útoku na veřejného činitele.
Znovu squateři statek obsadili v roce 2012 a policie je opět vystěhovala. Po dalších jednáních však majitel Cibulky se squatery ten stejný rok uzavřel řádnou smlouvu, kterou vypověděl až v březnu 2015 před definitivním vyklizením Cibulky.