Kvůli Pernesovi se rozpadá rada ústavu. Odešli dva lidé

Michal Štůsek Michal Štůsek
31. 3. 2010 19:40
Jiří Gruša a Eduard Stehlík končí ve vědecké radě Ústavu pro studium totalitních režimů
Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Pernes
Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Pernes | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jiří Gruša a Eduard Stehlík vystoupili z vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů, projevili tak svůj nesouhlas se jmenováním nového šéfa ústavu Jiřího Pernese.

Podle deníku MF DNES se Grušovi nelíbí důvod dosazení Jiřího Pernese na místo šéfa ústavu a následný způsob chování vůči němu jako k členovi rady.

Jiří Gruša v krátkém rozhovoru pro deník označil Pernesovo jmenování do čela ústavu za výsledek vlivu politických tlaků.

"Pan Pernes představuje byrokratickou strukturu, která je politicky ovlivnitelná. To není výtka vůči němu, ale obava," vysvětluje nedůvěru k jmenování nového ředitele.

Tlak bývalých komunistů

Gruša v rozhovoru uvedl, že je Ústav pro studium totalitních režimů pod politickým tlakem těch, kteří se za komunistů snažili budovat sovětský systém a po pádu režimu mají biografický problém. "Oni se pokouší vědeckými argumenty dokazovat, že není správné, když ústav zveřejní nějaké informace," vysvětluje.

Poslední kapku v rozhodování o odchodu z vědecké rady byl pro bývalého disidenta, vyslance v Německu a spisovatele požadavek o vyplnění osobního dotazníku, který schválil přímo Jiří Pernes.

"Já, který jsem napsal román Dotazník. To přece nemůže myslet vážně! Tak to už jsem musel říci, děti trhněte si nohou, to už mám za sebou," uzavírá rozhořčeně svoje působení v ústavu. Podle Gruši je totiž zásadní chybou snažit se dešifrovat minulost založenou na dotaznících jejich používáním.

Nerovný konkurz

Vojenský historik Eduard Stehlík se podle informací deníku Právo k odchodu rozhodl především kvůli způsobu, jakým proběhlo výběrové řízení na post ředitele ústavu.

"Není možné, aby nový ředitel, který zítra nastupuje do funkce, vstupoval do výběrového řízení za situace, kdy bývalý ředitel mu dal maximální důvěru, byl zásobován informacemi," sdělil ve středu Právu Stehlík. Podle něj měl tak Pernes neoprávněně k dispozici interní informace o chodu instituce, které jej zároveň zvýhodňovali ve výběrovém řízení.

"Takto nabriefován se přihlásit do výběrového řízení proti člověku (Pavlu Žáčkovi), který vám vlastně dá důvěru a pomáhá vám, to já osobně beru jako určité lidské selhání pana docenta (Jiřího Pernese) a to je pro mě ten hlavní problém," zklamaně prohlásil v rozhovoru.

Stehlík Právu zároveň sdělil, že odstoupení z vědecké rady zvažují další tři členové. Jejich jména ale neuvedl.

Nově zvolený ředitel Jiří Pernes má do ústavu nastoupit oficiálně tento čtvrtek.

 

Právě se děje

Další zprávy