Kvůli Pernesovi odchází další člen rady ÚSTR

Monika Horáková
4. 4. 2010 17:05
Odchází Jan Kuklík, spekuluje se také o odchodu Jiřího Gruntoráda.
Jiří Pernes
Jiří Pernes | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jmenování historika Jiřího Pernese ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) přineslo ve vědecké radě ústavu další změnu. 

Členství se vzdal Jan Kuklík, proděkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy. 

Agentura ČTK dále získala neoficiální informace, že vědeckou radu opouští také šéf knihovny Libri prohibiti, disident a signatář Charty 77 Jiří Gruntorád.

"Mohu potvrdit, že jsem se vzdal členství ve vědecké radě ÚSTR. Důvodem je jak průběh konkurzu a jmenování nového ředitele, tak i fakt, že vědecká rada je poradním orgánem ředitele a byl jsem do ní jmenován Pavlem Žáčkem," uvedl pro agenturu Jan Kuklík. 

Původně patnáctičlennou vědeckou radu v minulých dnech opustili již Jiří Gruša a Eduard Stehlík. Důvodem byl rovněž nesouhlas se jmenováním Jiřího Pernese na pozici ředitele ústavu.

Pernesovi odpůrci mají výhrady jak k samotné osobě nového ředitele, tak ke způsobu, jakým byl zvolen. Gruša již dříve pro MF Dnes uvedl, že se obává, že Jiří Pernes "představuje byrokratickou strukturu, která je politicky ovlivnitelná."   

Eduard Stehlík zase Pernesovi vytýká, že získal funkci ředitele jen díky nadstandardním informacím, které měl k dipozici o výběrovém řízení přímo od tehdejšího ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka.  

Šabata: Pernes nebude dělat unáhlené soudy 

Jiří Pernes, který nastoupil do nové funkce minulý čtvrtek, má však také zastánce. Politolog a filozof Jaroslav Šabata ocenil v rozhovoru pro Deník Referendum Pernesovy postoje v období normalizace:

"Pernes je důstojnou postavou normalizace, a nikoli pokřivenou oportunistickou figurou. Je autorem mj. dobré práce o brněnských socialistech v letech 1969 až do procesu s nimi v roce 1972. Přesné, nepochybně objektivní práce, proti které by těžko mohl něco namítnout. On sám se v ohnisku tohoto republikově významného, výrazného proudu pohyboval. To ho nepochybně imunizuje proti unáhleným soudům, ať už jde o rok 1989 nebo 1969."

 

Právě se děje

před 9 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy