Kvůli Pernesovi odchází další člen rady ÚSTR

Monika Horáková
4. 4. 2010 17:05
Odchází Jan Kuklík, spekuluje se také o odchodu Jiřího Gruntoráda.
Jiří Pernes
Jiří Pernes | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jmenování historika Jiřího Pernese ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) přineslo ve vědecké radě ústavu další změnu. 

Členství se vzdal Jan Kuklík, proděkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy. 

Agentura ČTK dále získala neoficiální informace, že vědeckou radu opouští také šéf knihovny Libri prohibiti, disident a signatář Charty 77 Jiří Gruntorád.

"Mohu potvrdit, že jsem se vzdal členství ve vědecké radě ÚSTR. Důvodem je jak průběh konkurzu a jmenování nového ředitele, tak i fakt, že vědecká rada je poradním orgánem ředitele a byl jsem do ní jmenován Pavlem Žáčkem," uvedl pro agenturu Jan Kuklík. 

Původně patnáctičlennou vědeckou radu v minulých dnech opustili již Jiří Gruša a Eduard Stehlík. Důvodem byl rovněž nesouhlas se jmenováním Jiřího Pernese na pozici ředitele ústavu.

Pernesovi odpůrci mají výhrady jak k samotné osobě nového ředitele, tak ke způsobu, jakým byl zvolen. Gruša již dříve pro MF Dnes uvedl, že se obává, že Jiří Pernes "představuje byrokratickou strukturu, která je politicky ovlivnitelná."   

Eduard Stehlík zase Pernesovi vytýká, že získal funkci ředitele jen díky nadstandardním informacím, které měl k dipozici o výběrovém řízení přímo od tehdejšího ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka.  

Šabata: Pernes nebude dělat unáhlené soudy 

Jiří Pernes, který nastoupil do nové funkce minulý čtvrtek, má však také zastánce. Politolog a filozof Jaroslav Šabata ocenil v rozhovoru pro Deník Referendum Pernesovy postoje v období normalizace:

"Pernes je důstojnou postavou normalizace, a nikoli pokřivenou oportunistickou figurou. Je autorem mj. dobré práce o brněnských socialistech v letech 1969 až do procesu s nimi v roce 1972. Přesné, nepochybně objektivní práce, proti které by těžko mohl něco namítnout. On sám se v ohnisku tohoto republikově významného, výrazného proudu pohyboval. To ho nepochybně imunizuje proti unáhleným soudům, ať už jde o rok 1989 nebo 1969."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy