Kundery se zastal Rushdie a další světová jména

Domácí Domácí
3. 11. 2008 23:20
Přítel Petr Prouza: Spisovatel už se soudit nebude.

Paříž - Jedenáct světově známých spisovatelů, mezi nimi čtyři laureáti Nobelovy ceny za literaturu, ve společném prohlášení odsoudilo "očerňovací kampaň", která je podle nich vedena proti spisovateli českého původu Milanu Kunderovi.

Mezi signatáři dokumentu vydaném v pondělí v Paříži jsou jména jako Salman Rushdie, Gabriel García Márquez, Nadine Gordimerová, John M. Coetzee, Orhan Pamuk, Jorge Semprun nebo Philip Roth.

Podle serveru České noviny o tom informovala agentura AFP s tím, že Kundery se už dříve zastali zahraniční i čeští spisovatelé, mezi nimi Yasmina Reza, Ludvík Vaculík nebo Josef Škvorecký.

Velká diskuse

Článek o Kunderově údajném udavačství publikoval v půli října týdeník Respekt.  Na základě dokumentu, který získal Adama Hradilek z Ústavu pro studium totalitních režimů , napsal, že světoznámý spisovatel údajně v roce 1950 udal protikomunistického odbojáře Miroslava Dvořáčka. Ten následně strávil čtrnáct let v komunistickém lágru.

Kundera po několika desetiletích prolomil mlčení a proti nařčení se prostřednictvím ČTK ohradil. Článek doslova označil za "atentát na spisovatele".

Text záhy vyvolal velkou diskusi doma i ve světě. Na stranu autora, který žije ve Francii, se postavilo i několik osobností, například literární historik Zdeněk Pešat. Ten tvrdí, že udavačem byl Miroslav Dlask.

Spisovatel pak 23. října řekl, že požaduje omluvu všude, kde byl označen za udavače, tedy i na obálce časopisu; finanční satisfakci nežádal. Časopis Respekt ale v poslední den měsíce oznámil, že se nebude za článek omlouvat.

Kundera se tak nyní rozhoduje, jak bude dál postupovat. "Zatím zvažuje další kroky," řekl v reakci na postoj Respektu Jiří Srstka, ředitel agentury Dilia, která v Česku Kunderu zastupuje.

Raději napíše román

V pondělí domácí média informovala o tom, že spisovatel se s týdeníkem Respekt soudit nebude. Řekl jim to básník a prozaik Petr Prouza, který se minulý týden setkal Milanem Kunderou v Paříži.

Čas, který by mu zabral soudní spor, prý raději věnuje psaní nového románu. "Já jsem ho dokonce přemlouval, aby se soudil, ale manželé Kunderovi jsou celou tou aférou velmi unaveni. Zdravotně jsou z toho úplně zničení. Soudit se nechtějí," řekl Prouza pro Týden.cz.

Policejní protokol, který dokládá, že Milan Kundera nahlásil na policii agenta Miroslava Dvořáčka
Policejní protokol, který dokládá, že Milan Kundera nahlásil na policii agenta Miroslava Dvořáčka | Foto: Archiv bezpečnostních složek

Milan Kundera podle Prouzových slov není nejmladší a čas, který by mu zabral soudní spor, raději věnuje psaní nového románu.

Prouzu s Milanem Kunderou pojí úzký vztah. Kundera nemohl od roku 1968 publikovat, Prouza proto v rozmezí let 1970-1977 vydával v časopise Mladý svět jeho texty pod pseudonymem Emil Werner.

Po roce 1989, kdy se odtajnily archivy StB, se v seznamech objevilo i jméno Petra Prouzy. Po soudních jednáních bylo Prouzovo jméno v roce 1999 očištěno a z registru bylo vyškrtnuto.

 

Právě se děje

Další zprávy