Goncourtovu cenu získal autor thrillerů Pierre Lemaitre

ČTK ČTK
4. 11. 2013 15:21
Oceněný román Pierra Lemaitra vypráví příběh z první světové války.
Pierre Lemaitre
Pierre Lemaitre | Foto: lepoint.fr

Paříž - Nejvyšší francouzskou literární cenu - Prix Goncourt - obdržel za román Au revoir la-haut (Nashledanou tam nahoře), temný a zároveň vtipný příběh o utrpení z první světové války, spisovatel Pierre Lemaitre.

"Jsem ten nejšťastnější člověk na světě. Je to jedinečný okamžik v kariéře spisovatele, jako zrození nebo šťastné manželství," řekl Lemaitre, když obdržel zprávu o vítězství.

Jeho románová sága má více než 600 stran a samozřejmě velké množství motivů. Lemaitre vypráví příběh ztracené generace v Evropě, která prošla přes hrůzy války i chlad hospodářské krize.

Dvaašedesátiletý Pierre Lemaitre napsal několik thrillerů a detektivek, které byly přeloženy do více než dvou desítek jazyků. Román Nashledanou tam nahoře pro něj znamená změnu ve velkém stylu, i když už za svou prvotinu Travail Soigne (Pečlivá práce) získal cenu za první román na knižním festivalu v Cognacu v roce 2006.

"Pierre Lemaitre zkrátka plně využil možností literárních prostředků z žánrové oblasti thrilleru, které perfektně ovládá, navíc k věčnému souboji dobra a zla nenásilně přidal etický rozměr, živé, neschematické figury a nadčasová témata, která lze zevšeobecnit a přenést i na dnešní dobu. Román Au revoir là-haut má mnohem vyšší ambice, než stát se oddechovou, byť řemeslně dokonale zvládnutou četbou. První ohlasy čtenářů i odborné kritiky tomu plně nasvědčují," napsal server iLiteratura.cz.

V češtině zatím nevyšel jediný titul Pierra Lemaitra.

S Goncourtovou cenou je spojena jen symbolická finanční odměna 10 eur, ovšem autorovi zaručuje obvykle nárůst prodeje jeho knihy až k půlmilionové hranici.

Pierre Lemaitre
Pierre Lemaitre | Video: youtube.com

Ve stejný den jako Goncourt Prix byla ve Francii udělena další významná literární cena Renaudot, kterou získal autor objemného svazku povídek Naissance (Narození) Yann Moix.

Pětačtyřicetiletý Yann Moix, který se zabývá i filmovou režií, zaujal už svou první knihou Jubilations vers le ciel (Jásot k nebi). Za tu dostal v roce 1996 Goncourtovu cenu za první román. Jeho první film Podium z roku 2004, vycházející z jeho stejnojmenného románu, zaznamenal velký komerční úspěch.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat mj. přestupkovou bezúhonnost. Vládní novelu podpořila Sněmovna

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu, Poslanci zákon schválili v prvním čtení

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy