Fotky: Kufřík se vzpomínkou na narození. I adoptované děti mají právo na informace

Fotky: Kufřík se vzpomínkou na narození. I adoptované děti mají právo na informace
Ústav mateřství v pražské Thomayerově nemocnici. Jedna z desítek tuzemských porodnic.
Dvacet žen ročně opouští tyto dveře dobrovolně bez svého dítěte.
Holátka pár dnů stará zůstanou sama, odkázaná na péči státu.
Dnes se tu koná malá slavnost. Personál se fotografuje. Na památku.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
17. 5. 2016 20:45
Ročně se v Česku narodí 600 dětí, které rodiče po porodu opustí. I ony mají právo na informace o své minulosti a rodině. Pomoci může i kufřík od nadace La Vida Loca.

Ne každé narozené dítě si odnáší z porodnice domů máma. Šest set dětí ročně rodiče hned po narození opustí. Odnášejí je do kojeneckého ústavu nebo k přechodným pěstounům, než se pro ně najde náhradní rodina.

Každé dítě má právo znát své kořeny a povinností pěstounů je jim je při nejbližší vhodné chvíli říct. Ne na všechny otázky však dokážou odpovědět.

Před třemi lety začala vrchní sestra dětského oddělení vinohradské nemocnice  Michaela Chmelařová dávat dětem mířícím do adopce kufřík se vzpomínkami na první chvíle jejich života. 

Osobní iniciativu letos převzal Nadační fond LA VIDA LOCA. Do dvou let chce, aby kufřík se vzpomínkami mělo každé dítě opuštěné hned po narození. Právě se k nim přidala porodnice v Thomayerově nemocnici.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Arménský prezident Armen Sarkisjan rezignoval, vadil mu nedostatek pravomocí

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP vysvětlil, že jako hlava státu nemá možnost ovlivňovat důležité otázky země v "těžkých časech". Osmašedesátiletý Sarkisjan byl prezidentem od dubna 2018.

"Prezident země nemá potřebné nástroje k tomu, aby mohl mít vliv na nejdůležitější otázky státu a národa jak v domácí, tak zahraniční politice," uvedl Sarkisjan. "Je to zcela neemotivní rozhodnutí," ujistil a vyzval k ústavní reformě, která by jeho nástupci umožnila práci za lepších podmínek.

Předloni svedla Arménie boje se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Příměří dojednané v Moskvě znamenalo pro Arménii významné územní ztráty. V průběhu války prezident opakovaně kritizoval premiéra Nikola Pašinjana a poukazoval na to, že nebyl do jednání zahrnut.

Také v loňském roce se Sarkisjan dostával opakovaně s Pašinjanem do konfliktu. Rozdělovala je například otázka odvolání šéfa arménské armády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy