Fotky: Kufřík se vzpomínkou na narození. I adoptované děti mají právo na informace

Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
17. 5. 2016 20:45
Ročně se v Česku narodí 600 dětí, které rodiče po porodu opustí. I ony mají právo na informace o své minulosti a rodině. Pomoci může i kufřík od nadace La Vida Loca.

Ne každé narozené dítě si odnáší z porodnice domů máma. Šest set dětí ročně rodiče hned po narození opustí. Odnášejí je do kojeneckého ústavu nebo k přechodným pěstounům, než se pro ně najde náhradní rodina.

Každé dítě má právo znát své kořeny a povinností pěstounů je jim je při nejbližší vhodné chvíli říct. Ne na všechny otázky však dokážou odpovědět.

Před třemi lety začala vrchní sestra dětského oddělení vinohradské nemocnice  Michaela Chmelařová dávat dětem mířícím do adopce kufřík se vzpomínkami na první chvíle jejich života. 

Osobní iniciativu letos převzal Nadační fond LA VIDA LOCA. Do dvou let chce, aby kufřík se vzpomínkami mělo každé dítě opuštěné hned po narození. Právě se k nim přidala porodnice v Thomayerově nemocnici.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy