Fotky: Kufřík se vzpomínkou na narození. I adoptované děti mají právo na informace

Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
17. 5. 2016 20:45
Ročně se v Česku narodí 600 dětí, které rodiče po porodu opustí. I ony mají právo na informace o své minulosti a rodině. Pomoci může i kufřík od nadace La Vida Loca.

Ne každé narozené dítě si odnáší z porodnice domů máma. Šest set dětí ročně rodiče hned po narození opustí. Odnášejí je do kojeneckého ústavu nebo k přechodným pěstounům, než se pro ně najde náhradní rodina.

Každé dítě má právo znát své kořeny a povinností pěstounů je jim je při nejbližší vhodné chvíli říct. Ne na všechny otázky však dokážou odpovědět.

Před třemi lety začala vrchní sestra dětského oddělení vinohradské nemocnice  Michaela Chmelařová dávat dětem mířícím do adopce kufřík se vzpomínkami na první chvíle jejich života. 

Osobní iniciativu letos převzal Nadační fond LA VIDA LOCA. Do dvou let chce, aby kufřík se vzpomínkami mělo každé dítě opuštěné hned po narození. Právě se k nim přidala porodnice v Thomayerově nemocnici.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Da Vinciho výstavu v Louvru navštívilo přes milion lidí

Více než milion lidí vidělo velkou výstavu, kterou u příležitosti 500. výročí úmrtí Leonarda da Vinciho uspořádalo pařížské muzeum Louvre. Na poslední podobnou retrospektivu, kterou instituce předloni věnovala francouzskému malíři Eugénovi Delacroixovi, přišlo zhruba o polovinu lidí méně, píše agentura AFP. "Je skvělé, že 500 let po smrti malíř italské renesance nadále tak fascinuje širokou veřejnost," konstatuje ředitel muzea Louvre Jean-Luc Martinez. Podle něj k návštěvnickému rekordu přispělo i to, že Louvre několikrát prodloužil otevírací hodiny do noci. Ty poslední tři byl vstup dokonce zdarma.

Zdroj: AFP/ČTK
Další zprávy