Kruliš: Ve SPOZ nerozhoduje hrstka, ale 16 lidí

Martina Machová Martina Machová
3. 10. 2013 15:25
Rozhovor s místopředsedou Zemanovců o sestavování kandidátek ve straně.
Vladimír Kruliš.
Vladimír Kruliš. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Strana práv občanů - Zemanovci spustila souběžně se svou kampaní za zvolení do sněmovny "kampaň" pro svou stopku ve vysoké politice. Straníci hned ve čtyřech krajích se rozhádali o podobu kandidátek, jak mezi sebou, tak se stranickou centrálou v Praze. 

Vše skončilo škrtáním a vylučováním, kdy vedení SPOZ přetvořilo kandidátky k obrazu svému. Strana, která se hlásí k principům přímé demokracie a kritizuje skutečnost, že o kandidátech do Parlamentu rozhoduje hrstka straníků, ukázala, že není zas tak jiná než ostatní. 

"Rozhodně nerozhodovala hrstka funkcionářů, pokud za hrstku funkcionářů nepovažujete předsedy všech krajů. Dohromady předsednictvo má 16 lidí," hájí zásahy do kandidátek místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš. "Dva, tři, čtyři je pro mne hrstka, ne šestnáct lidí," dodává.

Jak funguje vnitrostranická demokracie Zemanovců a jak co udělat, pokud byste za ně chtěli napříště kandidovat, si přečtěte v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

A.cz: Pro upřesnění, proč neděláme rozhovor s panem předsedou Zdeňkem Štenglem či prvním místopředsedou Martinem Nejedlým?

Pan první místopředseda je místopředseda pro ekonomiku, tak je velmi zaneprázdněn, protože se nám samozřejmě hodí každá korunka, kterou chceme investovat do kampaně.

A u předsedy hlavní důvod je, že dělá kampaň na Pardubicku, takže tam tráví hodně času, a má malinkou holčičku Melanii, takže chce věnovat manželce co nejvíce času. Já sice děti nemám, ale chápu, že je to krásná věc a nechce si ji nechat utéci.

A.cz: Jak vypadá, když pan místopředseda shání finance? Co si pod tím představit?

Pan místopředseda pro ekonomiku má na starosti ekonomické řízení strany, to znamená, abychom byli v černých číslech, tak jako jsme byli doposud v každé kampani. Abychom vyšli s penězi, abychom prostředky vynakládali efektivně, a vede jednání s případnými sponzory.

A.cz: On si vytipovává, koho oslovit, nebo je sám oslovován?

Ne, myslím, že spousta dárců se rekrutuje sama, sami se ozvou a chtějí dát peníze.

A.cz: Jaká je vaše funkce ve straně?

Moje funkce je zdublovaná, jsem místopředseda pro PR a kampaň, takže mám na starost vedení kampaně po produkční stránce. Dočasně jsem i tiskovým mluvčím, protože paní Burianová je mluvčí Hradu a funkci již nemohla vykonávat. Po sledu rychlých událostí nešlo najít tiskového mluvčího, je to insiderovská funkce. Věřím, že někoho najdeme po volbách.

A.cz: Jakožto místopředseda rozhodujete o klíčových věcech ve straně?

Spolurozhoduji jako člen politické rady a člen předsednictva.

A.cz: Kdo je vůdčí osobnost ve SPOZu, kdo má hlavní slovo?

Hlavní lídr je předseda Zdeněk Štengl a pak máme každý doporučující a hlasující hlas v rámci politické strany a rozhodování.

A.cz: Zdeněk Štengl je ten, kdo zavelí a jde se?

Zdeněk Štengl je předseda strany, tedy ideolog, který přichází s nápady, nicméně jako v demokratické straně každý můžeme s něčím přijít. Každý plníme svou roli, já v oblasti kreativity. Zdeněk Štengl má zkušenosti ze svého dlouhodobého působení u policie, to znamená, že je mu blízké téma bezpečnosti, obrany státu a korupce. Je to celek, který dohromady utváří to, co funguje.

A.cz: V posledních dnech často slýchám, že nerozhoduje Zdeněk Štengl, ale spíš pan Nejedlý a pan kancléř Vratislav Mynář. Souhlasíte s tím?

Určitě s tím nesouhlasím, je to věc, kterou se někdo snaží účelově tvrdit. Martin Nejedlý je samozřejmě velmi silná osobnost, je to člověk z byznysu. Tu svou oblast velmi dobře zná, stejně jako Vratislav Mynář. Nejsou ale ti, kteří rozhodují.

A.cz: Rozhodoval jste tedy i vy, kdo bude na kandidátkách?

Ano, hlasoval jsem v rámci předsednictva, tak jako dalších čtrnáct lidí.

A.cz: Přijde vám vyškrtnutí 23 lidí z kandidátky v pořádku?

Teď mluvíte o Plzni?

A.cz: Ne, o Praze, ale máte pravdu, škrtalo se i v Plzni, spory jsou ve středních Čechách a v Královéhradeckém kraji hlasovali o kandidátce bez toho, aby věděli, kdo vůbec kandiduje.

Myslím, že spousta kandidátek byla tvořena tak, že se do nich projevily osobní ambice jedinců, kteří ji vytvořili. Jsem rád, že tu máme předsednictvo, které je záchrannou brzdou, která řekne stop.

Začaly se dělat naschvály ve chvíli, kdy předsednictvo řeklo, že si nemyslí, že je to správná cesta. Bylo obrovské riziko, že se začnou lidé štvát proti nám a že se začnou z kandidátek odebírat. Předsednictvo, a myslím, že každý rozumný předseda, nemůže dovolit, abychom riskovali, že kvůli něčím osobním zájmům a ambicím se to stane.

A.cz: Naschvály?

Typickým příkladem je jednání paní Portové (vyškrtnutá místopředsedkyně SPOZ z Plzně, pozn. red.) v posledních dnech a týdnech. To už není o tom, že bychom se hnali za spravedlností, a občané už vidí, že je to osobní animozita a msta a snaha poškodit stranu. Tomu my se bráníme a nedovolíme rozbíjet, co jsme budovali dlouhé měsíce a roky.

Když něco budujete od nuly, tak se k vám přidá pár nejodvážnějších lidí, kdežto když něco boříte, tak najednou máte na své straně spoustu těch, co nic moc neudělali a teď se chytnou. Boření je vždy snazší než budování.

A.cz: Paní Portová je ve SPOZ od roku 2009, tedy od počátku.

Ano, je. V poslední době je místopředsedkyní strany. A za sebe jako Vladimíra Kruliše musím říci, že jsem se v paní Portové zklamal. Dělal jsem s ní několik kampaní a měl jsem pocit, že je to člověk, který za tu stranu dýchá.

A.cz: Pro ni jste zřejmě osobním zklamáním vy, jako strana, která ji najednou bez jakýchkoli vysvětlení vyřadila z kandidátky. A myslím, že to vysvětlení dlužíte dalším svým členům, ať to jsou pražští kandidáti, co byli vyškrtnuti, nebo lidé z Královéhradecka či Trutnova, kterým byla zrušena organizace a pořádně neví proč.

Já mám zkušenost s lidmi z trutnovské organizace, kteří dlouhodobě netáhli za jeden provaz s členy strany, vždy byli v opozici, vždy se jim něco nelíbilo.

Ať už jsme dělali petiční kampaň za přímou volbu nebo petici za zákon o prokázání původu příjmu a majetku, nikdy se nechtěli účastnit a říkali, že je to špatně. Já se pak můžu ptát, jestli tu chceme lidi, kteří jsou individualisté a kteří řeknou: teď naše priorita bude záchrana léčebny Vesna. My jsme jim podporu dali a dal ji i pan prezident.

S panem Vaňkem (předseda zrušené organizace, pozn. red.) mám osobní zkušenost. Telefonoval jsem si s ním a ptal se ho, proč rozesílá e-maily na všechny strany a dále škodí. Proč to není v pozitivní rovině - chci se za vámi zastavit a jednat a říci, co se mi nelíbí, a najít konsensus. Ti lidé nechtějí najít konsensus.

A.cz: Odlišný názor je škození?

Odlišný názor není škození. Odlišný názor, pokud řeknete, že je jediný správný a nechcete hledat řešení, to již škodlivé je.

A.cz: Proč bylo vyhozeno 23 lidí z pražské kandidátky?

Myslím si, že zrovna tam nebyly souhlasy s kandidaturou. Okamžitě to přešlo do role, buď bude po našem, nebo všichni odstupujeme. A to si nemyslím, že je způsob vyjednávání, jak by měl být.

A.cz: Jak jste za ně hledali náhradníky?

Já nebyl ten, kdo ji sestavoval. Myslím si, že to bylo nové pražské vedení. Nevím, jakým způsobem kandidátka vznikala, pouze jsem se díval na ta jména a zdála se mi dobrá, proto jsem pro tu kandidátku hlasoval.

A.cz: Jaké nové pražské vedení?

Opravdu nevím, kdo tu kandidátku sestavoval. Mým úkolem nebylo sestavovat kandidátku, ale schválit kandidátku, která byla předložena, a posoudit, jestli kandidáti jsou dobří. A mně se dobří zdáli, proto jsem ji podpořil.

A.cz: Vás nezajímá jako místopředsedu proces, jak byla sestavena kandidátka demokratické strany?

Určitě mne zajímá tam, kde to dokážu ovlivnit. Myslím si, že pokud bychom se tvářili, že všichni sestavujeme všech čtrnáct kandidátek, tak to jsme trochu dál, než je možnost, a slovíčkaříme a tlačíme to někam, kam to není možné.

A.cz: To přece není o slovíčkaření. Jako místopředseda strany byste se měl zajímat, jak byla sestavena kandidátka v hlavním městě.

Já chci, aby kandidátka v hlavním městě byla sestavena podle stanov a demokratických principů, a jsem přesvědčen, že takto sestavená byla.

A.cz: Ale nevíte, kdo ji sestavoval.

Myslím, že ji sestavovala Praha a její krajský výbor.

A.cz: Po pražské konferenci jste ale dostali úplně jinou kandidátku s 36 lidmi a jedním náhradníkem. Vy jste jim ji poslali zpět s tím, že 23 jmen vám nevyhovuje. Někdo je tam doplnil a oni to evidentně nebyli. Proto se ptám, kdo doplnil 23 jmen na kandidátce v Praze.

Nemyslím si, že by to byl někdo z politické rady, musel to být někdo z pražského vedení, protože tak byla představena na předsednictvu.

A.cz: Vždyť víte, že to není možné. Pražské vedení vám po pražské konferenci předložilo nějaký seznam jmen, někdo - asi vedení - je vyškrtalo a někdo dodal nová jména, která vyškrtané nahradí. Já tomu nerozumím.

Politická rada nesestavovala pražskou kandidátku.

A.cz: Někdo ji ale sestavovat musel a vy jako místopředseda byste to měl vědět.

Podívejte, kandidátku předkládal pražský předseda a to je pro mne ta nejhodnověrnější osoba.

A.cz: Jak se jmenuje pražský předseda?

Lubomír… Luboš Smrčka, ne Lubomír.

A.cz: A ten vám to předkládal.

Domnívám se, že ano. Bylo to na předsednictvu. Předkládal tu kandidátku, kterou pak schválilo předsednictvo. Přestaňme slovíčkařit a netlačte mne tam, kde nechci být.

A.cz: Já se snažím zjistit, kdo doplnil náhradníky.

Já nezasahuju do toho, co se děje v rámci kraje. Jako předsednictvo a politická rada hlasujeme o tom, zda schvalujeme kandidátku. Můžu vám to říci v rámci Zlínského kraje, kde jsem součástí vedení. Tam to vím, ale jinak si nemyslím, že by někdo z místopředsedů musel vědět, jak se to shání.

Potřebujeme vědět, že kandidát je bezúhonný a kvalitní a že bude dobrým jménem, které bude reprezentovat naši stranu.

A.cz: Ve svém programu píšete, že chcete právní stát a zamezit tomu, aby o kandidátech rozhodovala hrstka funkcionářů. Myslíte, že se vám to letos povedlo?

Myslím, že ano. Rozhodně nerozhodovala hrstka funkcionářů, pokud za hrstku funkcionářů nepovažujete předsedy všech krajů. Dohromady předsednictvo má 16 lidí. Nemyslím, že je to hrstka funkcionářů, jsou to reprezentanti všech krajů, kteří reprezentují své místní organizace. To je dostatečně silný orgán, aby byl nezávislý a nedalo se říci, že jde o pár lidí z vedení. Dva, tři, čtyři je pro mne hrstka, ne šestnáct lidí.

A.cz: Jak je možné, že tedy například v královéhradeckém kraji neznali kandidátku vlastní strany?

Teď reprodukujete slova pana senátora Drymla a nemyslím, že je to hlas, který reprezentuje Královehradecký kraj.

A.cz: Bavila jsem se s více lidmi z toho regionu a všichni mi popsali to samé.

Myslím, že to není pravda, ale nemohu zasahovat do autonomie Královehradeckého kraje. Že se rozhodli udělat změny v Královehradeckém kraji, znamená, že tam musela hlasovat většina, a to se vracíme k demokracii.

A v programu je to psáno trochu jinak. Dnes preferenční procento je na pěti procentech a my chceme, aby se snížilo na tři, což by usnadnilo postup kandidátů z nižších pozic. A hlavně chceme panašování, což je výběr kandidátů z více politických stran.

A.cz: Akorát abych si vůbec mohla vybírat, tak bych měla vědět, jak kandidátka vznikla. Podle toho, jak vybírá strana své kandidáty, tak se přece bude chovat i ve sněmovně.

To určitě ano. A já vám znovu tvrdím, že naše kandidátka vznikla na základě demokratických principů.

 

Právě se děje

Další zprávy