Praha - Pražský magistrát musí řešit další problém s plánovanou stavbou nové čistírny odpadních vod na Císařském ostrově v Troji.
Proti plánu likvidovat odpadní kaly z čističky u obce Drasty ležící severně od hlavního města u Klecan se postavili tamní obyvatelé v podzimním referendu a na konci roku se k nim přidala ještě Rada Středočeského kraje.
Kvůli řešení tohoto konfliktu se stavba může znovu protáhnout a tím zvýšit reálné riziko sankcí od Evropské unie. Česko se totiž zavázalo, že do konce roku 2010 budou mít všechny obce nad dva tisíce obyvatel odpovídající čistírnu odpadních vod. V Praze, která je největším komunálním znečišťovatelem, se přitom se stavbou ještě nezačalo.
Metropoli navíc hrozí, že přijde o více než šestimiliardovou dotaci na čističku z Evropské unie - kvůli skandálu na Státním fondu životního prostředí s možným ovlivňováním veřejných zakázek, což stálo křeslo ministra životního prostředí Pavla Drobila.
Po TOP 09 a ČSSD uznala i pražská ODS, že ve výběrovém řízení na novou čističku byly chyby. Tendr se proto zruší, nebo se změní už vypsané podmínky.
Výběrové řízení míří k ledu
Kromě nového výběru stavební firmy musí pražští vládci řešit i to, jak se vypořádají s námitkami středočeských radních a místních obyvatel na likvidaci čistírenských kalů u obce Drasty.
"V tuto chvíli si nechávám zpracovat analýzu, jaké jiné možnosti v případě kalové koncovky jsou. Pokud by to byla jediná možnost, pak půjdu a budu jednat se Středočeským krajem," řekl Aktuálně.cz náměstek pražského primátora Karel Březina.
Někdejší pražský radní Petr Štěpánek tvrdí, že magistrát si za současné problémy s likvidací kalů může sám. Uvedl, že se zástupci Středočeského kraje o likvidaci kalů jednal a ve hře byla možnost, že by kraj na oplátku vozil část svých odpadků do pražské spalovny.
Jenže když Štěpánek na konci roku 2009 z pražské rady odstoupil, jednání podle něho skončila. "Nikdo to celý rok neřešil. A teď se to samozřejmě bude mnohem hůře překonávat," řekl Aktuálně.cz Štěpánek.
Jednoznačné referendum
Podle Štěpánka navíc vedení pražské radnice ještě před komunálními volbami poslalo na ministerstvo životního prostředí takovou variantu likvidace čistírenských kalů v Drastech, která nevylučuje ani vybudování spalovny.
A reakce lidí v podzimním referendu byla jednoznačná - prakticky všichni místní obyvatelé, kteří se plebiscitu zúčastnili, uložili své radnici, aby dělala všechny legální kroky proti tomuto záměru.
Kaly by se do blízkosti obce Drasty měly dopravovat několik kilometrů dlouhým tunelem. Lidem se ovšem nelíbí ani další varianty, které předpokládají vyhnívání odpadních kalů a jejich využití třeba jako bioplynu. Obávají se toho, že je bude obtěžovat zápach nebo kamionová doprava, která by odvážela nepotřebné zbytky.
"Ten problém jsme zdědili, musím si nechat zjistit, zda v době, kdy se to rozhodovalo, byly i jiné varianty," konstatoval primátorův náměstek Březina.
Nemohou zůstat kaly v čističce?
Podle bývalého radního Štěpánka není jiné řešení, než znovu začít jednat se Středočeským krajem i místní samosprávou v Drastech, ukázat, že existují šetrnější technologie než spalování, a nabídnout jim dostatečné kompenzace.
Místní samosprávu ovšem zavazuje výsledek podzimního referenda a Středočeský kraj jednoznačně naznačil, že by radši, aby se kaly likvidovaly přímo v areálu nové čističky.
V usnesení krajské rady se uvádí, že vlastnictví pozemku a rozhodnutí pražského magistrátu není dostatečným argumentem pro umístění takzvané kalové koncovky v lokalitě Drasty, když nebylo v dokumentaci pro posouzení vlivu na životní prostředí technicky vyvráceno umístění uvedené technologie u čističky.
"Z této formulace vyplývá, že Středočeský kraj požaduje, aby hlavní město Praha projekt dopracovalo," řekla Aktuálně.cz krajská mluvčí Berill Mascheková.