Koženého partner Vostrý chce do Česka

redakce DOM, čtk
14. 2. 2006 15:40
Praha/Belize - Boris Vostrý je v České republice stíhán za podvod s bývalým šéfem harvardských fondů Viktorem Koženým. Do Česka se vrací ze střední Ameriky.

Bývalý předseda představenstva Harvardského průmyslového holdingu (HPH) žije léta ve středoamerickém Belize. "Potvrdil mi, že se v nejbližších dnech vrátí. Chce se osobně bránit všem obviněním," řekl Aktuálně.cz Vostrého obhájce Josef Monsport.

"Převážilo u něj rozhodnutí bránit se pomluvám, než se nechat vláčet bahnem, i při vědomí následků, které mu hrozí," dodal advokát.

Vostrý i Kožený jsou stíhani

Kožený i Vostrý jsou stíháni jako uprchlí. Kožený je v cele na Bahamských ostrovech, kde čeká, zda bude vydán pro jinou trestnou činnost americkým úřadům.

Vyšetřování českého podvodu se škodou 13,5 miliardy korun nedávno skončilo. Policie navrhla žalobci, aby oba muže poslal k soudu. Pokud se Vostrý vrátí, bude ho moci policie dodatečně vyslechnout.

Na Vostrého, který je občanem Belize, je vydán mezinárodní i český zatykač. Může být zatčen, jakmile překročí hranice České republiky, ale také ve státech, v nichž zatykač platí. Pokud by byl zatčen v Česku, putoval by k Obvodnímu soudu pro Prahu 4, který zatykač vydal a který by nyní rozhodoval o vazbě.

S tím Vostrý počítá. "V případě, že bude vzat do vazby, bude usilovat o to, aby byl propuštěn na kauci," řekl Monsport.
Pokud by byl Vostrý zatčen v zahraničí, byla by jeho cesta k českým úřadům zdlouhavější.

V cizině by byl umístěn do vydávací vazby a Česká republika by musela požádat místní úřady o jeho vydání. Žalobce Jaromír Jindřich zatím o tom, že se chce Vostrý vrátit, neví. "Mění to situaci, byl by prostor pro jeho výslech," uvedl Jindřich.

Škody za miliardy

Kožený a Vostrý podle českého obvinění v letech 1995 až 1997 převedli majetek v hodnotě přes 13 miliard korun z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice. Poškodili tím holding, který následně skončil v likvidaci.

Na počátku vyšetřování byla škoda vyčíslena podle nominální hodnoty akcií, které byly předmětem údajně poškozujících převodů, asi na 11,5 miliardy. Znaleckými posudky a dalšími důkazy se určila tržní cena. Škoda se tak vyšplhala na 13,6 miliardy korun.

Policie zveřejnila záměr obvinit Koženého a Vostrého již v září 2001, jejich stíhání však zahájila až o dva roky později. Oba dva zpočátku policii ujišťovali, že budou spolupracovat. Policie se jim však pokoušela obvinění doručit marně, začala je tedy stíhat jako uprchlé. Pokud se Vostrý vrátí, bude institut uprchlého zrušen. O totéž nyní u Ústavního soudu usiluje i obhájce Koženého.

Další komplikace?

České vyšetřování by se ale mohlo vydáním Koženého do Spojených států a následným zrušením institutu uprchlého komplikovat nebo přinejmenším protáhnout. Institut uprchlého totiž umožňuje českým úřadům, aby pokračovaly ve vyšetřování Koženého bez jeho účasti.

Po jeho zrušení by Kožený mohl chtít, aby se některé úkony znovu zopakovaly. Podle některých názorů by Kožený dokonce mohl chtít zopakovat kompletně celé vyšetřování od začátku. Podle jiných by však mohl žádat jen nové důkazy.

 

Právě se děje

Další zprávy