Praha - Obhajoba bývalého ředitele vojenské tajné služby Milana Kovandy, který je obviněn v případu nezákonného sledování exmanželky Petra Nečase a zaměstnanců Úřadu vlády, udělala vstřícný krok vůči ministerstvu obrany.
Kovanda poslal prostřednictvím svého advokáta ministrovi Vlastimilu Pickovi dopis, v němž nabízí, že uhradí částku, kterou zpravodajci zaplatili soukromé agentuře, aby sledovala ředitelku Hrzánského paláce a řidiče expremiérovy sekretářky Jany Nagyové.
Celý dopis má k dispozici deník Insider a Kovandovo sdělení lze ve stručnosti interpretovat takto: Nic nezákonného jsem neudělal, ale pokud ano, jsem připraven případnou škodu uhradit.
Za služby najaté soukromé agentury přitom vojenští zpravodajci zaplatili podle údajů ve vyšetřovacím spisu částku 125 000 korun. Vzniklou škodu vyčíslila policie díky fakturám, které zabavila na Vojenském zpravodajství.
Obhajoba však ve vstřícném gestu sleduje své zájmy - ptá se totiž Kovandova zaměstnavatele, zda zmíněné výdaje považuje za škodu stejně, jako to učinila v obvinění policie.
Celé znění dopisu naleznete v dnešním vydání deníku Insider po 16,00.
Co stojí v dopise
Kovandův advokát Jiří Matzner se v dopise obrací přímo na ministra obrany Vlastimila Picka. Celou polovinu textu zabírá zevrubný popis, z čeho policie Kovandu viní.
Pro připomenutí jde v podstatě o toto: Milan Kovanda spolu se svým podřízeným plukovníkem Janem Pohůnkem na žádost Jany Nagyové najali za peníze zpravodajství soukromou agenturu, která sledovala zaměstnance Úřadu vlády Alenu Hegrovou (ředitelku Hrzánského paláce) a Jiřího Pertla (vládního řidiče). Obvinění říká, že vojenské rozvědce vznikla škoda zmíněných 125 tisíc korun. Kovanda i Pohůnek se hájí, že soukromá agentura byla najata, aby rozvědka mohla posoudit schopnosti své konkurence.
Kovandův advokát dále v dopise seznamuje ministra Picka s Kovandovým postupem v případu. Uvádí, že proti policejnímu usnesení byla podána stížnost, v níž obhájce Matzner argumentuje především zákony o Vojenském zpravodajství a zpravodajských službách.
Až v závěru dopisu advokát formuluje žádost o vyčíslení škody. "Zdvořile žádáme (...) o informaci, zda Ministerstvo obrany eviduje v důsledku činnosti mého klienta v postavení ředitele Vojenského zpravodajství škodu, případně z jakého titulu, tedy zda bylo vlastní činností orgánů Vojenského zpravodajství zjištěno, že by se klient (...) dopustil takového protiprávního jednání, které by způsobilo škodu Ministerstvu obrany, respektive státu. V případě, že bylo zjištěno, že škoda vznikla, jaká je její výše," píše Pickovi Kovandův obhájce.
Ministerstvo obrany komentář k dopisu odmítlo. Tiskové oddělení napsalo, že v případu poskytuje informace pouze vyšetřovatelům.
Není to protimluv
Jiří Matzner Aktuálně.cz řekl, že chce díky dopisu zjistit, zda najmutí soukromé agentury nevnímá jako škodu pouze policie. "Za prvé zjistíme, zda samotné ministerstvo považuje klientovo jednání za něco, z čeho vznikla škoda. To je alfa a omega této věci. A za druhé zjistíme vyčíslení samotné škody. Protože pokud zpravodajství zaplatilo za informaci, nemusí to nutně znamenat, že platbou vznikla škoda," uvedl Matzner.
Obhájce si nemyslí, že by si nabídka na urovnání případné škody a odmítání viny protiřečily. "Není to protimluv. Zaměstnavatel tuto situaci může vnímat jinak než zaměstnanec. Když nechcete jít do sporu a chcete morálně tu věc napravit, tak to není v rozporu. Vycházíme z toho, že jsme připraveni částku uhradit, pokud to zaměstnavatel za škodu považuje," dodal Matzner.
Nezjištěná agentura
Právě kvůli zaplacení soukromé agentury bylo zpravodajcům Pohůnkovi a Kovandovi rozšířeno původní obvinění ve "sledovací" kauze. Podle policie nechala Jana Nagyová vládního řidiče a ředitelku Hrzánského paláce sledovat z obavy, že vyjde najevo její vztah s premiérem Petrem Nečasem.
Soukromou agenturu najal podle zjištění Aktuálně.cz Jan Pohůnek přes svého známého, někdejšího vojenského zpravodajce Bohumila Zajíčka, který v té době už pracoval jako bezpečnostní manažer společnosti ČD Telematika, v níž vlastní většinový podíl stát. Jméno agentury, kterou oba muži najali, policie nezná. Bohumil Zajíček byl však poté, co se jeho účast na skandálu provalila, z firmy propuštěn.