Babiš požádá šéfku Evropské komise, aby zkusila získat na červen další vakcíny

Živě
Světová zdravotnická organizace (WHO) schválila k nouzovému použití vakcínu proti covidu-19 čínského výrobce Sinopharm. Nyní ji mohou nakupovat a distribuovat organizace OSN. Odborníci z panelu SAGE stanovili účinnost čínské vakcíny na 79 procent. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
Živě

Přehled nejdůležitějších událostí:

  • Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 byl ve čtvrtek podruhé za sebou pod dvěma tisíci. Testy prokázaly 1559 nově nakažených, o 670 méně než před týdnem.
  • Ve čtvrtek dostalo v Česku očkování proti nemoci covid-19 nejvíce lidí v jednom dni od začátku vakcinace. Očkováno bylo 81 753 lidí.
  • Stát uvažuje o tom, že by v létě antigenní testy na covid-19 už nebyly zdarma každé tři dny jako nyní, ale méně často. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Podle něj už by to při nízkém výskytu covidu-19 v populaci nemělo logiku.
  • Od pondělí 10. května se do kategorie zemí s nejnižším covidovým rizikem, po jejichž návštěvě se na turisty nevztahují žádné zvláštní požadavky, přesune Izrael.
  • Nejvyšší správní soud zamítl návrh na zrušení povinného testování na školách, které zavedlo ministerstvo zdravotnictví na začátku dubna. Návrh na zrušení opatření podali rodiče žákyně prvního stupně jedné z pražských základních škol.
  • Kvůli nemoci covid-19 ve světě umřelo přibližně 6,9 milionu lidí, odhadli v čerstvé analýze vědci z Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě.
  • Indie dnes oznámila další rekordní přírůstek 414 188 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 3915 úmrtí, uvedla agentura Reuters. 
  • WHO schválila k nouzovému použití vakcínu proti covidu-19 čínského výrobce Sinopharm. Nyní ji mohou nakupovat a distribuovat organizace OSN.
07:34

Vážení čtenáři, toto on-line zpravodajství končí. Aktuální informace najdete v nové reportáži.

22:13

Podle českého premiéra by se Evropská komise měla zabývat i tím, zda neudělat celoevropskou kampaň na podporu vakcinace. "Vypadá to, že čím nižší věk, tím menší zájem o očkování," doplnil Babiš.

Uvedl také, že Česko je pro uvolnění patentů na proticovidové vakcíny, o čemž měli v pátek večer hovořit unijní prezidenti a premiéři. Například Francie, Itálie či Španělsko jsou pro návrh podporovaný stovkou zemí světa včetně Spojených států, zejména Německo se k němu ale staví skepticky.

22:06

Český premiér Andrej Babiš chce požádat předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby zkusila získat na červen dodatečné množství vakcín proti covidu-19. Řekl to novinářům po jednání na summitu Evropské unie v Portugalsku, které bylo dosud věnováno zejména sociálním tématům.

"To je nejdůležitější pro nás, abychom získali ještě vakcíny na červen, protože se dostáváme do fáze, že pravděpodobně v červenci, respektive dřív budeme muset dělat nějakou reklamní akci na to, aby se lidé očkovali," řekl Babiš.

Lidé podle něj musí pochopit, že vakcíny jsou bezpečné a že vedou k pohodlnějšímu životu. "Protože očkování jim umožní vstup všude bez problémů. Ti, co nebudou očkovaní, se budou muset testovat," dodal premiér.

18:22

Pro země Evropské unie, Spojené státy a další země s vlastními schvalovacími mechanizmy však nemá dnešní krok WHO žádný dopad. Rozhodnutím Světové zdravotnické organizace se obvykle řídí státy, které nemají kapacity, aby účinnost a bezpečnost preparátů samy odborně posoudily.

18:21

WHO vakcínu Sinopharm schválila k nouzovému použití na základě doporučení panelu odborníků SAGE, který stanovil účinnost preparátu na 79 procent. Používat ji podle Tedrose budou moci lidé starší 18 let. K získání plné imunity je zapotřebí dvou dávek.

18:20

Rozhodnutí poradní skupiny WHO otevírá možnost, aby byla vakcína Sinopharm v následujících týdnech či měsících zahrnuta do programu COVAX, který WHO zřídila pro distribuci vakcín do středně- a nízkopříjmových zemí. Čína již v únoru přislíbila dát do programu COVAX deset milionů dávek očkovacích látek, uvedla agentura DPA.

18:12

Země Evropské unie jsou rozdělené v pohledu na možné uvolnění patentů na vakcíny proti covidu-19, o němž budou dnes večer hovořit unijní prezidenti a premiéři. Zatímco například Francie, Itálie či Španělsko jsou pro návrh podporovaný stovkou zemí světa včetně Spojených států, zejména Německo se k němu staví skepticky. Nejmenovaný unijní činitel dnes novinářům řekl, že omezení práv farmaceutických firem zcela nedoporučuje ani Evropská komise. Podle diplomatů tak není pravděpodobné, že by se během pracovní večeře političtí vůdci shodli na jednoznačné podpoře tohoto plánu.

17:57

Lékaři v Nepálu dnes varovali před rozsáhlou zdravotní krizí hrozící himálajské zemi a poukázali na zoufalý nedostatek nemocničních lůžek pro pacienty s covidem-19 a medicínského kyslíku, informovala agentura AP. Ve čtvrtek Nepál ohlásil 9070 nových případů koronaviru, což je výrazně více než před měsícem, kdy evidoval za jeden den 298 nově nakažených. Koronavirus se rychle šíří také v sousední Indii.

17:50

WHO schválila k nouzovému použití vakcínu proti covidu-19 čínského výrobce Sinopharm. Nyní ji mohou nakupovat a distribuovat organizace OSN.

17:04

Kvůli nemoci covid-19 ve světě umřelo přibližně 6,9 milionu lidí, odhadli v čerstvé analýze vědci z Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě. S vyčíslením "skutečné bilance pandemie" přišli ve chvíli, kdy byl součet oficiálně hlášených počtů úmrtí napříč zeměmi méně než poloviční, konkrétně okolo 3,24 milionu. Podle studie vládní statistiky výrazně zkreslují situaci i v Česku a na Slovensku.

"Jakkoli otřesná se pandemie covidu-19 může zdát, tato analýza ukazuje, že skutečná bilance je výrazně horší," řekl ředitel IHME Chris Murray. Nové poznatky podle něj mohou pomoci veřejnosti pochopit rozsah koronavirové krize, úřadům zase poskytují další podklady pro plánování.

16:52

Indie dnes oznámila další rekordní přírůstek 414 188 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 3915 úmrtí, uvedla agentura Reuters. O den dříve ministerstvo zdravotnictví hlásilo 412 262 nových případů a 3980 úmrtí, což v obou případech představovalo do té doby nejvyšší denní přírůstky od začátku pandemie covidu-19.

16:21

Soud na Madagaskaru v pátek v odvolacím řízení potvrdil 44měsíční trest vězení pro bývalého ministra spojů a člena opozice Harryho Laurenta Rahajasona. Soud mu připisuje organizování nepovolného protestu souvisejícího s elixírem, jejž proti covidu-19 prosazuje prezident Andry Rajoelina. Rajoelina propaguje výluh na bázi pelyňku jako účinnou látku proti covidu-19. Postavili se proti tomu mnozí madagaskarští lékaři a jeden z nich, Berija Ravelomanantsoa, byl loni zatčen, když o tom rozpoutal debatu na Facebooku.

16:15

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) u programu COVID veletrhy k dnešku hlásí 183 žádostí za 302 milionů korun. Dokončených a podaných z nich je 94 žádostí v objemu asi 256 milionů korun, zbytek mají podnikatelé rozpracovaný. Vyplývá to z informací, které dnes šéf resortu Karel Havlíček (za ANO) zveřejnil na Twitteru

15:44

Ve Španělsku už začal legislativní chaos, co se týče nových pravidel proti šíření koronaviru, která začnou platit od neděle v různých regionech, napsal dnes deník El Mundo. Zatímco baskický nejvyšší soud zamítl tamní vládě pokračování nočního zákazu vycházení, soudy ve Valencii či na Baleárských ostrovech omezení vycházení v noci povolily.

Španělská vláda odmítla prodloužit nouzový stav se zdůvodněním, že se zrychluje očkování a zlepšuje epidemická situace. Ta je ale velmi rozdílná v jednotlivých autonomních oblastech. Nejhorší je situace v Baskicku, kde právě nejvyšší soud dnes zamítl prodloužení nočního zákazu vycházení i omezení cestování i shromažďování na veřejnosti. Baskická vláda nicméně uvedla, že se ke španělskému nejvyššímu soudu odvolávat nebude. Epidemická situace se podle ní už i v Baskicku začíná pomalu zlepšovat.

15:14

Od víkendu smějí lidé v Německu s oběma dávkami vakcíny volně do obchodu nebo k holiči. A úlevy si budou moct dopřát i Češi.

15:10

Od pondělí 10. května se do kategorie zemí s nejnižším covidovým rizikem, po jejichž návštěvě se na turisty nevztahují žádné zvláštní požadavky, přesune Izrael. Přidá se k dalším státům v zelené barvě - Vatikánu, Austrálii, Jižní Koreji, Novému Zélandu, Singapuru a Thajsku. Oranžové, tedy se střední mírou rizika nákazy koronavirem, budou na cestovatelské mapě nově Slovensko a Kanárské ostrovy. O změnách podmínek pro cestování v době covidové epidemie informovalo v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví.

14:54

Čeští žáci patří ke smutným světovým rekordmanům. Jejich školy jsou s malými přestávkami zavřené více než rok. Třeba ve Finsku ale zavřela vláda školy pouze loni, a jen na dva měsíce.

14:18

V Řecku začíná 15. května turistická sezona a ve stejný den budou moci Řekové po půl roce opět cestovat mezi regiony. Budou ale pro to potřebovat negativní test na koronavirus nebo potvrzení o očkování. Informoval o tom deník Kathimerini s odvoláním na mluvčí řecké vlády. Zatím není jasné, zda v případě očkování bude nutné mít aplikovány obě potřebné dávky.

Řecká vláda také zvažuje, že od 15. května zruší povinnost zasílání SMS zpráv při odchodu z domova, kterou zavedla před rokem a jíž omezila pohyb lidí. Ti zasílají na dané číslo kód podle toho, z jakého důvodu jdou ven, různé kódy byly pro cestu k lékaři, pro nákup či pro venčení psa a zdravotní procházku. Alternativou SMS s kódem je vyplněný formulář, rukou psané čestné prohlášení nebo potvrzení od zaměstnavatele pro cesty do práce.

14:16Ilustrační foto.

Pražský hrad v pondělí uspořádá pietní akt za oběti pandemie, rozsvítí při něm téměř 30 000 svíček. S potvrzeným covidem-19 v ČR zemřelo 29 608 lidí.

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 7. 5. 2021 22:06
 

Právě se děje

Další zprávy