Praha - Novelu umožňující použití konopí k léčbě začne připravovat pracovní skupina odborníků. Záštitu nad skupinou převzal premiér Petr Nečas (ODS). Ve středu to sdělil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Novela zákona o návykových látkách má podle Vobořila jasně odlišit využití konopí jako léku a zneužívání jako drogy.
"Mám pověření od premiéra, abych skupině poskytl nezbytnou podporu. Sestaví ji a povede děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze pan Tomáš Zima," uvedl Vobořil.
Návrh, který by povoloval využít v České republice léčebný potenciál konopí, chce Vobořil co nejdříve.
"Jsem přesvědčen, že činnost skupiny bude mít podporu jak předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové, tak klíčových ministrů včetně ministra zdravotnictví Leoše Hegera a předsedkyně legislativní rady vlády Karolíny Peake," dodal.
Předsedkyně sněmovny Němcová podpořila využití konopí k léčbě roztroušené sklerózy, Parkinsonovy choroby, rakoviny či AIDS o prázdninách. Návrh novely, která to umožní, chce dát ministerstvu zdravotnictví do konce září. Pro využití konopí na léčebné účely je podle průzkumu 78 procent obyvatel.
Organizátoři petice za léčebné využití konopí se na premiéra Nečase obrátili koncem srpna. Petiční výbor, ve kterém jsou lékaři, pacienti i vědci, připomíná, že nejde o uvolnění drogy k rekreačnímu užití.
Petici podpořil i Vobořil. Podle něj mohou být nyní pacienti užívající konopí jako lék a dealer heroinu stíháni podle stejného zákona.
Podle ministerstva zdravotnictví lék Sativex s výtažkem z konopí už u nás je. Lék, který je pouze na předpis, stojí 8000 korun a tak je podle lékařů většině nemocných nedostupný. Navíc neobsahuje celé spektrum kanabinoidů, se kterými je léčebný účinek spojen.
Dalšímu možnému využití konopí k léčbě musí podle dřívějšího vyjádření ministerstva předcházet široká diskuze. Podle mluvčího Vlastimila Sršně počítá s rozšířením možnosti pro využití technického konopí, které se v Česku pěstuje. Vyrábějí se z něj léčebné masti a léčebná kosmetika.