Konec života na svobodě. Rath chce mít lidi v ústavech

Eliška Bártová Eliška Bártová
2. 4. 2009 6:45
Středočeský hejtman zastavil rušení ústavů sociální péče
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přesně před dvěma lety odstartoval Středočeský kraj unikátní projekt. Lidé s postižením, po desetiletí zavřeni za zdmi ústavů, dostali šanci žít podle svých představ v běžné společnosti.

Kraj se pod vedením bývalého hejtmana Petra Bendla (ODS) jako první v Česku rozhodl zcela zrušit ústavy sociální péče a klientům umožnit bydlení podle jejich přání.

Lidé s postižením se začali učit samostatnosti, poznávat cenu peněz, chodit do práce a připravovat se na samostatný život v chráněných bytech.

Deník Aktuálně.cz tehdy sledoval příběhy lidí, kteří se po letech v ústavu rozhodli vrátit do "opravdového" života. Změna v nich vyvolávala nadšení a řadě z nich dala nový náboj do života, který do té doby prožívali bez soukromí a bez možností volby v ústavech s desítkami dalších lidí.

Nyní to vypadá, že jejich naděje s nástupem nového hejtmana Davida Ratha (ČSSD) skončily. "Bendlův záměr jsme stopli," říká Rath. Hejtman už má také jasnou představu, jak by péče o lidi s postižením měla vypadat. "...uvažujeme o jiném projektu: že bychom v areálu ústavu nebo poblíž vybudovali menší bytový dům."

Zároveň Rath uvedl, že zruší pouze jediný ústav - zrenovovaný zámek ve Vraném na Kladensku, který se kraji hodí pro jiné účely.

"Už tam zbylo jen pár klientů a je pravda, že ten zámek je technicky nevyhovující," říká Rath. "Z toho zámku uvažuji, že bychom udělali centrum pro školení úředníků."

Velkolepé plány

Přeměnu ústavní péče a návrat lidí s postižením z neetického prostředí ústavů v roce 2007 podpořila dokonce vláda s tím, že finance už napříště půjdou do podpory života lidí s postižením mimo ústavy.

"Místo výstavby a nákladné rekonstrukce stávajících zařízení," uvádí se ve vládním dokumentu "budou finanční zdroje směřovány k podpoře vzniku chráněných bytů a domů v přirozené zástavbě."

Středočeský kraj jako první připravil pět ústavů, které měly postupně zaniknout a lidé z nich se začali stěhovat do chráněných bytů za větší či menší dopomoci asistentů.

"Jsem pyšný, že se mi to podařilo prosadit," pochvaloval si tehdy bývalý náměstek hejtmana Josef Vacek (KDU-ČSL). "Cílový stav je, že klienti budou žít v bytech ve městech za větší či menší pomoci asistentů a budou mít zaměstnání."

Nový hejtman však avizoval, že těmto plánům je pod jeho vedením konec. Na otázku, zda bude v započatém projektu pokračovat a rušit ústavy, uvedl: "V žádném případě." S tím, že probíhající proces již vedení kraje zastavilo.

Ve středu kraj zahájil v ústavech personální změny a vypsal výběrové řízení na ředitele jednoho z ústavů ve Smečně.

Zpátky do zlatých klecí

Anička Giňová a František Adamec jako první opustili ústav. Co je teď čeká?
Anička Giňová a František Adamec jako první opustili ústav. Co je teď čeká? | Foto: Ludvík Hradilek

Hejtman David Rath v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že on sám není příznivcem návratu lidí s postižením z ústavů do života. "Z důvodu, že řada těch lidí není na takové úrovni, aby mohla žít sama, neumějí se o sebe postarat, neznají rizika ve společnosti, neznají cenu peněz, jsou mentálně slabší, je život izolovaně samostatně ve společnosti přivádí do strašných rizik."

Místo začleňování lidí s postižením do běžného světa, chce Rath stavět nové budovy v areálech ústavů. "Umím si proto představit, že v blízkosti ústavu, kde vyrostli a jsou zvyklí, budou mít svoji garsonku," prezentuje Rath své plány. "V domě s podobně postiženými, kam by ten kraj zajišťoval nákupy, vaření, měli by tu jistotu."

Kromě bytových domů plánuje nový hejtman také stavbu nových domovů důchodců a domů s byty pro lidi, kteří v 18 letech opouštějí dětské domovy.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy