Konec života na svobodě. Rath chce mít lidi v ústavech

Eliška Bártová Eliška Bártová
2. 4. 2009 6:45
Středočeský hejtman zastavil rušení ústavů sociální péče
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přesně před dvěma lety odstartoval Středočeský kraj unikátní projekt. Lidé s postižením, po desetiletí zavřeni za zdmi ústavů, dostali šanci žít podle svých představ v běžné společnosti.

Kraj se pod vedením bývalého hejtmana Petra Bendla (ODS) jako první v Česku rozhodl zcela zrušit ústavy sociální péče a klientům umožnit bydlení podle jejich přání.

Lidé s postižením se začali učit samostatnosti, poznávat cenu peněz, chodit do práce a připravovat se na samostatný život v chráněných bytech.

Deník Aktuálně.cz tehdy sledoval příběhy lidí, kteří se po letech v ústavu rozhodli vrátit do "opravdového" života. Změna v nich vyvolávala nadšení a řadě z nich dala nový náboj do života, který do té doby prožívali bez soukromí a bez možností volby v ústavech s desítkami dalších lidí.

Nyní to vypadá, že jejich naděje s nástupem nového hejtmana Davida Ratha (ČSSD) skončily. "Bendlův záměr jsme stopli," říká Rath. Hejtman už má také jasnou představu, jak by péče o lidi s postižením měla vypadat. "...uvažujeme o jiném projektu: že bychom v areálu ústavu nebo poblíž vybudovali menší bytový dům."

Zároveň Rath uvedl, že zruší pouze jediný ústav - zrenovovaný zámek ve Vraném na Kladensku, který se kraji hodí pro jiné účely.

"Už tam zbylo jen pár klientů a je pravda, že ten zámek je technicky nevyhovující," říká Rath. "Z toho zámku uvažuji, že bychom udělali centrum pro školení úředníků."

Velkolepé plány

Přeměnu ústavní péče a návrat lidí s postižením z neetického prostředí ústavů v roce 2007 podpořila dokonce vláda s tím, že finance už napříště půjdou do podpory života lidí s postižením mimo ústavy.

"Místo výstavby a nákladné rekonstrukce stávajících zařízení," uvádí se ve vládním dokumentu "budou finanční zdroje směřovány k podpoře vzniku chráněných bytů a domů v přirozené zástavbě."

Středočeský kraj jako první připravil pět ústavů, které měly postupně zaniknout a lidé z nich se začali stěhovat do chráněných bytů za větší či menší dopomoci asistentů.

"Jsem pyšný, že se mi to podařilo prosadit," pochvaloval si tehdy bývalý náměstek hejtmana Josef Vacek (KDU-ČSL). "Cílový stav je, že klienti budou žít v bytech ve městech za větší či menší pomoci asistentů a budou mít zaměstnání."

Nový hejtman však avizoval, že těmto plánům je pod jeho vedením konec. Na otázku, zda bude v započatém projektu pokračovat a rušit ústavy, uvedl: "V žádném případě." S tím, že probíhající proces již vedení kraje zastavilo.

Ve středu kraj zahájil v ústavech personální změny a vypsal výběrové řízení na ředitele jednoho z ústavů ve Smečně.

Zpátky do zlatých klecí

Anička Giňová a František Adamec jako první opustili ústav. Co je teď čeká?
Anička Giňová a František Adamec jako první opustili ústav. Co je teď čeká? | Foto: Ludvík Hradilek

Hejtman David Rath v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že on sám není příznivcem návratu lidí s postižením z ústavů do života. "Z důvodu, že řada těch lidí není na takové úrovni, aby mohla žít sama, neumějí se o sebe postarat, neznají rizika ve společnosti, neznají cenu peněz, jsou mentálně slabší, je život izolovaně samostatně ve společnosti přivádí do strašných rizik."

Místo začleňování lidí s postižením do běžného světa, chce Rath stavět nové budovy v areálech ústavů. "Umím si proto představit, že v blízkosti ústavu, kde vyrostli a jsou zvyklí, budou mít svoji garsonku," prezentuje Rath své plány. "V domě s podobně postiženými, kam by ten kraj zajišťoval nákupy, vaření, měli by tu jistotu."

Kromě bytových domů plánuje nový hejtman také stavbu nových domovů důchodců a domů s byty pro lidi, kteří v 18 letech opouštějí dětské domovy.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy