Každý měsíc byly noviny plné postupujících sporů restituentů, kteří žádají o navrácení rodového dědictví.
V žádné jiné kauze však letos nepadl tak významný verdikt jako ten, kterého se domohl právě Špaček, starosta Dobřeně - nejmenší ze třinácti obcí Kokořínska.
Památkáři přišli o trumf
Špaček, prapotomek někdejšího majitele hradu, usiluje o navrácení Kokořína - spolu s dalšími sedmi restituenty - již od začátku 90. let. (Více o historii hradu čtěte ZDE.)
Do sporu, který vyzníval jednoznačně ve prospěch žadatelů, však významně zasáhl stát. Hrad si v roce 2001 "pojistil" proti vydání tím, že jej připsal na soupisku národních památek.
Od toho okamžiku se na Kokořín začal vztahovat zákon o půdě, podle kterého není možné takto označené objekty vracet.
Letitý trumf památkářů letos v červnu padl: Ústavní soud příslušnou část zákona o půdě právě v souvislosti se Špačkovou kauzou zrušil.
A to zejména proto, že ona pasáž zákona měla platit jen do doby, než vznikne navazujícíc zákon o správě a ochraně památek.
"Legislativce ale za třináct let nic nepřinutilo a nadále nenutí novelu přijmout. Není jistota, že se podmínka kdy naplní. Vzniká tak křivda další generaci restituentů," uvedl tehdy ústavní soudce Jiří Mucha.
Důležitý precedens
Výrok soudu je precedenční. Od léta mohou o národní kulturuní památky začít žádat nejen ti, kdo tak učinili na začátku 90. let a byli právě kvůli zákonu o půdě odmítnuti, ale i lidé, kteří zákon znali a považovali za zbytečné pokoušet se o nemovitost žádat.
Národních kulturních památek je v Česku zhruba dvě stě.
Vydán by mohl být například hrad Zvíkov patřící orlické větvi Schwarzenbergů, kterým již stát vrátil například nedaleký Orlík (protože ten narozdíl od Zvíkova není národní památkou). Karel Scharzenberg však zatím novou soudní při nezahájil.
Čekání na plné moci
O vydání Kokořína zatím také rozhodnuto není. "Mělnický soud už ale nařídil stání. Rozhodovat by se mělo po 23. únoru," řekl Aktuálně.cz Jarmil Špaček. "Vidím naše šance velmi dobře, pevně věřím, že bychom se mohli majetku našich předků domoci."
Špaček se v těchto dnech má dostat k plným mocem, které mu posílají zbylí žadatelé - vzdálenější příbuzenstvo usazené v Chile. Všichni svorně tvrdí, že pokud jim stát hrad vydá, nic se nezmění: Dál zůstane otevřen pro turisty.
Do doby, než soud o kauze rozhodne, zůstává v péči památkářů. "Rozhodně se nestalo, že bychom teď, když je vlastnictví Kokořína nejisté, dostávali od státu méně peněz. Naopak, před zimou jsme natírali mosty ochrannou vrstvou, dali k rekonstrukci mobiliář - pro památkáře se zatím nic nemění," potvrzuje kastelánka hradu Marie Smutná.
Celá kauza zatím měla pro Kokořín příznivý dopad: "Lidé o tom hodně viděli v televizi, tak si hrad přijeli prohlédnout na vlastní oči. Vzrostla nám návštěvnost," dodává Smutná.