VZP luxusní léčbu rakoviny odmítala, nyní otáčí

Domácí Domácí
30. 1. 2013 13:00
Klinika nabízející drahou léčbu rakoviny má šanci, že pojišťovny začnou zákrok hradit
Protonové centrum, ilustrační foto
Protonové centrum, ilustrační foto | Foto: http://www.ptc.cz

Praha -Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) začne jednat se soukromým Protonovým centrem o možnostech úhrady za léčbu rakoviny.

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek ČTK řekl, že přijal nabídku na schůzku, termín ještě nemá. Centrum chce od VZP smlouvu za miliardu korun ročně, odkazuje na smlouvu o smlouvě budoucí, kterou podepsal v roce 2006 nucený správce pojišťovny.

Na smlouvě ale není razítko VZP. Kabátek má od právníků stanovisko, že VZP není smlouvou vázána. Nyní si nechává zpracovat další posudky.

"Chci ověřit, zda platí, co je v právním stanovisku, tedy že smlouva o smlouvě budoucí není pro nás závazná. Současně paralelně běží proces, kdy se s odbornými společnostmi a ministerstvem zdravotnictví zabýváme tím, pro jakou skupinu pacientů je léčba protonem na místě," uvedl Kabátek.

Proton Therapy Center je soukromý projekt v areálu Nemocnice Na Bulovce. Klinika vybudovaná za 4,2 miliardy korun byla až dosud pro pojišťovny úplné tabu. Proto zatím může sloužit jen pacientům, kteří si sami extrémně drahou léčbu - v průměru půl milionu korun - mohou dovolit.

Luxusní onkologická klinika získala zatím jen jednoho pacienta, jehož léčba byla hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Proplatit ji měla Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, šlo ale podle její mluvčí Hany Kadečkové o výjimku.

Nyní se zdá, že i doposud odmítavý postoj Všeobecné zdravotní pojišťovny vůči tomuto zařízení s nákladnou léčbou začíná ochabovat.

Protony se léčí dětské nádory, nádory plic, prostaty, hlavy, krku a mozku. Podle radiologů z ní mají užitek dvě procenta pacientů, podle centra deset až 15 procent.

O nutnosti a velkých výhodách této léčby není příliš přesvědčen ani ministr zdravotnictví Leoš Heger, původním povoláním radiolog.

Drahá konkurence

Ještě loni zástupci státu i VZP uzavření smlouvy s Proton Therapy Centrem jednoznačně vylučovali. Nyní se stanovisko může změnit.

Protonová terapie, při níž se nádor v lidském těle ozařuje úzkým, přesně zacíleným svazkem paprsků, je méně riziková (v menší míře tu hrozí poškození zdravé okolní tkáně) a při srovnatelné dávce i účinnější než ozařování běžnějšími takzvanými lineárními urychlovači, jimiž jsou vybavena Komplexní onkologická centra v jednotlivých krajích. Výhoda protonů se ale naplno projevuje jen u některých typů onemocnění.

Potíž je v tom, že pokud pojišťovny začnou léčbu na supermoderní protonové klinice na Bulovce hradit, bude to s velkou pravděpodobností na úkor léčby lineárními urychlovači. K dispozici je totiž jediný balík pojistného, o něž se jednotlivá radioterapeutická pracoviště dělí.

PR vše zlomí, navzdory aféře

K tomu všemu se přidává pachuť aféry spojené se vznikem Proton Therapy Centra. Jde o pověstnou smlouvu o smlouvě budoucí z roku 2006, uzavřenou tehdy mezi majiteli projektu, bratry Václavem a Pavlem Laštovkovými, a VZP.

Bývalý nucený správce VZP Antonín Pečenka, který smlouvu za pojišťovnu uzavřel, nastoupil krátce nato jako projektový manažer do firmy bratří Laštovkových, čímž se dostal do ukázkového střetu zájmů. I to proti nové klinice budí averzi.

I tak je ale vysoce pravděpodobné, že luxusní klinika nakonec pojišťovny pro spolupráci časem získá. "Je to jen otázka šikovného public relations," říká jeden z bývalých úředníků ministerstva zdravotnictví, detailně obeznámený s rozhodovacími procesy ohledně úhradových smluv. "Jakmile nazraje situace, stačí pár článků o pacientech, nejlépe dětech, kterým by protonová terapie zachránila život, a pojišťovny couvnou."

 

Právě se děje

Další zprávy