Klaus: Rozhodlo se o kamarádském rozdělení. Česko-slovenský problém trval od nepaměti

ČTK ČTK
30. 6. 2022 21:44
Jednání o rozdělení Československa před 30 lety byla už jen završením dlouhodobého procesu rozcházení Čechů a Slováků a jejich cílem bylo dohodnout přátelský zánik tehdejší federace. Vyplynulo to ze čtvrteční televizní diskuse s Václavem Klausem a Vladimírem Mečiarem, kteří v roce 1992 jako premiéři národních vlád stáli u konce československého státu.
Foto: ČTK

"Byly to klíčové chvíle pro historii obou našich zemí, které mohly dopadnout špatně, jak dopadly v dalších zemích. Celý svět nám závidí, jak jsme to provedli, v jakém přátelském tónu. Vztahy Čechů a Slováků jsou nejlepší v dějinách," řekl Klaus v debatě, kterou veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska vysílal z brněnské vily Tugendhat. Právě tam před 30 lety probíhala jednání o rozdělení Československa.

"Tady se nerozhodlo rozdělení státu. Tady se rozhodlo o tom, aby rozdělení bylo kamarádské, spravedlivé pro všechny bez jakýchkoliv konfliktů," řekl Klaus. Dodal, že česko-slovenský problém trval od nepaměti, obě země nejsou stejné a rozvod Československa byl už od roku 1968, kdy podle něj vznikla podivná československá federace. Zachování Československa nebylo možné, uvedl Klaus.

"První zásada byla nedopustit konflikt mezi našimi národy," řekl o zmíněných jednáních Mečiar, který označil Klause za nejlepšího českého politika. Dodal, že nynější vztahy Česka a Slovenska mají ve střední Evropě mimořádný význam.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy