Havel pozval Klause už na svoji oficiální oslavu, která proběhla před několika dny v nově zrekonstruovaném kostele Sv. Anny na Starém městě v Praze. Současný prezident byl však v té době na své cestě po Asii.
Havel přijel do Lán v neděli krátce po poledni v doprovodu manželky Dagmar. Ta se po nedávném úrazu kotníku stále pohybuje na invalidním vozíku. O pět let mladší prezident Klaus s chotí Livií přivítal Havlovy v prvním patře zámku, který si stejně jako jeho předchůdce velmi oblíbil.
Svíčková a víno z Lán
Dámy dostaly od pánů na uvítanou kytice. Dagmar Havlová dostala od prezidenta žluté růže, Livia Klausová od bývalého prezidenta naopak orchideje.
Oba prezidentské páry krátce pózovaly před objektivy kamer a fotoaparátů. Příjezd někdejšího prezidenta pozorovaly také skupinky návštěvníků, kteří se vypravili do podzimním sluncem zalitého parku lánského zámku.
Poté se odebrali k polední tabuli. Menu sestávalo z kuřecího vývaru a svíčkové na smetaně. Jako předkrm kuchaři připravili šunkovou rolku plněnou křenovou pěnou a jako dezert potom zámecké řezy. K pití měli víno z hroznů Lánské vinice.
Bývalý prezident Václav Havel dostal od svého nástupce Václava Klause jako dárek ke kulatinám repliku stolku z Masarykovy pracovny.
Silný vztah. I rozpory.
Byť Havel a Klaus společnými silami zformovali celou jednu éru a oba vždy hájili základní principy, na nichž se zrodilo polistopadové Česko, rozdílné vidění mnohých témat neotupil ani Havlův odchod do "politického důchodu".
Stejně jako v minulosti, i dnes dává Havel najevo, že mu nejsou blízké principy, které zastává Klaus i jím založená Občanská demokratická strana. A Klaus naopak vytrvale relativizuje Havlovu vizi "občanské společnosti", v níž politické strany mají jen dílčí roli.
Trvalým sporem je náhled na směřování Evropské unie a roli České republiky v ní. Diametrálně je odlišný názor obou na postoj Česka k Číně. Václav Havel se do nejlidnatější země světa nikdy nevydal a navzdory protestům čínských představitelů jako první státník pozval tibetského duchovního vůdce Dalajlamu na oficiální návštěvu. Václav Klaus již v Číně jako prezident byl, a zdůrazňuje, jak důležité jsou pro Česko čilé obchodní vztahy s asijskou velmocí.
Vyvěsit? Nevyvěsit?
Kromě těchto koncepčních neshod se příčinou jejich rozporů stávaly i věci zdánlivě nevinné. Například zda vyvěsit či nevyvěsit vlajku EU nad Pražským hradem.
Václav Klaus po svém nástupu do prezidentského úřadu vlajku odmítl vyvěsit. Bývalý prezident Havel to ihned odsoudil. Podle něho je téměř skandální, že na Pražském hradě nevisí vlajka Evropské unie, uvedl pro ČTK.
"Při svých cestách po Evropě jsem si všiml, že na všech sídlech hlavy státu i na všech vládních budovách v členských zemích Evropské unie vlaje vedle národní vlajky i vlajka Unie. My jsme rovněž členy Unie. Naši občané rozhodli v referendu o tomto členství sedmdesáti procenty," dodal Havel.