reklama
 
 

Havel slavil, vítal zástupy gratulantů

5. 10. 2006 0:00
Praha - Václav Havel dnes slaví sedmdesáté narozeniny. Oslavy významného životního jubilea bývalého prezidenta začaly již včera. Uvnitř: FOTOREPORTÁŽ.

Gratulace přijímal Václav Havel přibližně od tisícovky přátel, které pozval do kostela sv. Anny na Starém Městě v Praze. Ten již několik let rekonstruuje nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Mezi hosty večera byli herci, zpěváci, umělci, politici a další osobnosti.

Karel Hvížďala, dlouholetý novinář a spisovatel, který s Václavem Havlem sepsal dvě knihy rozhovorů, se Aktuálně.cz svěřil se svým pohledem na prvního českého prezidenta.

Vstup do kostela byl na pozvánky, novináři dovnitř nesměli. Václav Havel se u vchodu objevil jen krátce. Zájem o něj byl stejně velký jako uvnitř.

Manželka Dagmar Havlová přijela na oslavu na vozíku. Při představení ve Vinohradském divadle si nedávno zranila kotník. Přesto rozdávala úsměvy. "Chtěla jsem manželovi připravit malou oslavu s přáteli, ale netušili jsme, kolik těch přátel nakonec bude," řekla. "Snad bude mít Václav radost, když se se všemi přáteli setká. To je také můj dárek," dodala.

Hosté oslavy se na Anenském náměstí scházeli už po páté hodině odpoledne. Na snímku dramatička Táňa Fišerová s herečkou Květou Fialovou.

Michael Kocáb byl hudebním dramaturgem slavnostního večera. Moderovala jej herečka Eva Holubová.

Někteří přinášeli velké dary...

...jiní spíše dary praktické.

Karel Schwarzenberg, bývalý Havlův kancléř, přinesl dar s výtvarníkem Davidem Černým.

"Jmenuje se to Chybějících osm centimetrů," oznámil za pochodu Černý.

Bývalý polský prezident Aleksander Kwaśniewski přišel s manželkou Jolantou.

Další bývalý politik, Miloš Zeman, novinářům při příchodu řekl, že jako dárek nese Havlovi svoji poslední knihu.

Kouzlo nechtěného. Premiér Mirek Topolánek se u vchodu do kostela setkal se Svatoplukem Karáskem, kterého jeho vláda za zvláštních okolností před čtrnácti dny odvolala z funkce vládního zmocněnce pro lidská práva.

Nebo jiná zvláštní dvojice gratulantů. Jaroslav Hutka si přinesl s sebou kytaru. Řekl, že hmotný dar nenese, protože těch prý bývalý prezident dostane tolik, že si je ani nezvládne prohlédnout.

Jen pár minut po něm přišel zpěvák Karel Gott s přítelkyní Ivanou Macháčkovou a dcerkou Charlotte Ellou. Ti však byli mezi prvními, kteří oslavu opouštěli.

Nakonec přišel i kardinál Miroslav Vlk. Ani on neunikl lovcům autogramů.

Václav Havel měl nabitý program po celý včerejší den. Tento narozeninový dort dostal od zaměstnanců restaurace Patriot-X. Pekla jej cukrářka Marie Hrbková.

V restauraci se odpoledne konala tisková konference Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 k udělení ceny nadace polskému sociologovi Zygmuntu Baumanovi. Diplom a ozdobu připomínající berlu svatého Vojtěcha převezme laureát (na snímku dole) dnes v prostorách odsvěceného kostela na Anenském náměstí v Praze.

Zygmunt Bauman je považován za tvůrce konceptu postmoderny. "Baumanovy práce byly prvními texty, které po dlouhém zákazu sociologie coby 'buržoazní vědy' v Československu vyšly, a jeho učebnice sociologie sloužila několika generacím studentů jako solidní a především ideologicky nezatížený úvod do sociologie," řekl na tiskové konferenci Miloslav Petrusek z Univerzity Karlovy.

Václav Havel s sebou přinesl knihy Zygmunta Baumana přeložené do češtiny. "Jeho knihy mi slouží téměř jako trvalý životní průvodce, jako jakási životní příručka. Vozím si je s sebou a často se do nich dívám," uvedl Havel. "Bauman často píše o něčem, co jsem intuitivně věděl, ale nedovedl zformulovat," dodal.

Jedno vyznamenání dnes Václav Havel také získal. Po poledni převzal na ukrajinské ambasádě v Praze z rukou velvyslance Ivana Kuleby nejvyšší vyznamenání - řád knížete Jaroslava Mudryje. "Vyznamenání bylo uděleno u příležitosti 15. výročí nezávislosti Ukrajiny významným osobnostem v zahraničí. Samozřejmě za takovou osobnost považujeme také Václava Havla, který přispěl k upevnění ukrajinsko-českých vztahů a k propagaci Ukrajiny v zahraničí," řekla ČTK mluvčí ambasády Julia Kločková.

Návštěva bývalého prezidenta vzbudila na ambasádě velkou pozornost. Václav Havel řekl, že Ukrajině přeje, aby se mohla těšit z toho, co jí přinesla oranžová revoluce. "Aby se upevňovaly demokratické instituce, aby pokračovaly hospodářské reformy, aby byl na Ukrajině klid a aby se brzy mohla stát členem těch organizací, jejichž členem chce být," dodal.

autor: Ondřej Besperát, ČTK | 5. 10. 2006 0:00

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama