Kdo tu nebyl, nepochopí, říkají ti, co přežili vlnu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
25. 6. 2009 18:10
V Bludovicích začaly odklízet škody. Bojí se dalších dešťů
Jedna z těch, co přežili třicet minut hrůzy
Jedna z těch, co přežili třicet minut hrůzy | Foto: Jan Langer

Bludovice (Novojičínsko) - Ještě když včera lidé v Bludovicích nedaleko Nového Jičína usedali k televizním zprávám, byl večer jako každý jiný. Stačilo třicet minut a jejich domy se prohnala velká voda, kterou obec mnoho desítek let nepamatuje a změnila všechno.

Přívalové deště rozvodnily místní potok během pár chvil na dravou řeku a smazaly lidem z Bludovic na dlouho úsměv z tváří.

"Kdo to nezažil, nikdy to nepochopí. Člověk je na padesát let zadlužený a mávnutím ruky se mu změní celý život. Vůbec nevím, co budeme dělat," mávne mladá žena rukou směrem k domu, na kterém je vidět novota. Teď už novota do více než metru zabahněná, mokrá a zničená.

Řeka strhla autobus, zbylo z něj jen torzo

Střed vesnice připomíná vrakoviště. Velká voda strhla odstavený autobus ,  jedno nákladní auto a tři osobní. Ty se v korytě vzpříčily o jeden z mostů a vytvořili hráz, která hladinu vody v obci ještě zvedla.

"Kdyby se to nestalo, měli bychom vodu jenom ve sklepě," stěžuji si muž, kterému patří dům přímo u mostu. „Měl jsem ale i štěstí, chtěl jsem odjet s autem, ale voda se zvedala a už nešlo odjet. Vystoupil jsem a v tu chvíli voda vzala auto i s garáží. Asi už bych nebyl."

Na rozdíl od Jeseníku nad Odrou, zatím Bludovice nehlásí žádné oběti ani zraněné.

Lidé se bojí další velké vody

Právě na horečné odklízení vraků z koryta potoka je teď úkol číslo jedna. Kdyby začalo znovu pršet, voda musí mít kam odtékat.
Uklízení domů musí zatím počkat.

"Nejde tady elektřina. Možná až zítra. Museli ji vypnout, protože jsou popadané sloupy a navíc spousty lidí mají ve sklepích zásuvky a někomu by to mohlo ublížit. Vyčerpání sklepů a vysoušení musí ještě počkat," vysvětluje Věra Bezunková, která organizuje pomoc v této části Nového Jičína.

V části Bludovic nejde ani plyn.

Nad ránem se v Bludovovicích muselo i evakuovat. "Měli jsme tu paní po onkologické operaci, kterou jsme museli převézt. Potřebuje být v teple," popisuje paní Bezunková.

Ostatním pomáhá alespoň čerstvým chlebem, rohlíky a savem. To je teď potřeba nejvíc. Zatím není zima,  ale večer bude lidem chybět něco teplého k jídlu. "Polévku Adra zajistí zítra," slibuje Věra Bezunková.

Ženy, které si přišly pro čistící prostředky, ale na jídlo nemají ani pomyšlení. "Nejhorší je, že si nemůžeme uvařit ani kávu," postěžují si.  

 

Právě se děje

Další zprávy