Praha - Kriminalistický ústav Praha ve spolupráci s Akademií věd uspořádaly v pondělí přednášku na téma "Padělky kolem nás", která se uskutečnila v rámci festivalu Týden vědy a techniky.
Vedoucí odboru expertiz v Kriminalistickém ústavu Praha, Marek Kotrlý, na ní představil techniky, které vedou k odkrytí padělků a napodobeniny, které jsou pro člověka nejnebezpečnější. Mezi ně patří právě farmaceutické přípravky ale také potraviny nebo náhradní díly do aut a letadel.
"Každý desátý lék na trhu je napodobenina," řekl Kotrlý. Většina z nich se prodává na internetu a od originálu jej laikové nerozeznají. Podle Kotrlého, se navíc spousta padělků léčiv prodává v původním obalu.
Podle serveru nebezpecneleky.cz, který spustil v roce 2010 Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), lze v padělaných lécích najít například těžké kovy, chemikálie a jiné jedy.
Server také uvádí, že internetový výdej může zajišťovat pouze schválená kamenná lékárna. Kromě toho lze vydávat pouze registrované léky, které nejsou vázány na lékařský předpis.
Mezi nejčastěji napodobované přitom nepatří pouze vitamíny a doplňky stravy, ale také antibiotika či kortikosteroidy. V září letošního roku zjistil SÚKL dva padělky léčiv - Symbicort Forte Turbuhaler a Omep 20mg. Počet padělaných léků přesto každým rokem roste.
Odhalováním padělků se kromě SÚKLu zabývá také Česká obchodní inspekce či Státní zemědělská a potravinářská inspekce."Většinou však padělané léky odhalují lidé, kteří se následně mohou obrátit na inspekce či policii, která případ předá dále k řešení kompetentním pracovištím," uvedl Kotrlý.
Za výrobu a distribuci padělaných léčivých přípravků hrozí pokuta až tři miliony korun či pobyt ve vězení až na tři roky.