Nešlo o úplatky, ale půjčky, řekl soud. Bárta je čistý

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 24. 1. 2014 15:16
Nejvyšší soud zamítl stížnost, kterou podala ministryně spravedlnosti.
Exposlanec Vít Bárta.
Exposlanec Vít Bárta. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Kauza kolem bývalých poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky končí.

Nejvyšší soud totiž odmítl stížnost ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Deníku Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí soudu Petr Knötig.

Celý případ se točí kolem situace ve straně Věci veřejné. Obžaloba tvrdila, že Bárta dal tehdejším spolustraníkům z VV - Škárkovi a bývalé poslankyni Kristýně Kočí - 170 tisíc a 500 tisíc korun za to, že mu budou loajální a zároveň budou prosazovat jeho zájmy ve straně.

"Nejvyšší soud shledal, že jednání Víta Bárty nevykazuje zákonné znaky žalovaného trestného činu podplacení, ale ani jiného trestného činu," uvedl Knötig.

"Na základě zajištěných důkazů bylo zjištěno, že v tomto případě šlo o půjčky. Z uvedeného vymezení sice lze učinit obecný závěr, že i peněžní půjčka může být za určitých okolností úplatkem, v dané věci však takový kategorický závěr učinit nelze," dodal Knötig.

Benešová: Rozsudek byl soudci nadiktován

Benešová ve stížnosti, kterou podala loni v srpnu, si stěžovala na to, jak rozhodl Městský soud v Praze. Ten na základě verdiktu Nejvyššího soudu rozhodli, že ve známé kauze zruší osmnáctiměsíční podmínku pro Bártu a tři roky vězení pro Škárku.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová. | Foto: Vojtěch Marek

Zmíněný trest předtím vynesl soudce Jan Šott z Obvodního soudu pro Prahu 5.

Ve své stížnosti ministryně uvedla, že se městský soud ve svém vyjádření z listopadu 2012 ztotožnil s verdiktem Šotta, případ ale posoudil zcela odlišně a navíc řekl Obvodnímu soudu pro Prahu 5, jak má v této korupční kauze dál rozhodnout.

"Rozsudek tak byl fakticky, přinejmenším pokud se jedná o výrokovou část, 'nadiktován' odvolacím soudem," uvedla Benešová.

Bývalý předseda VV Vít Bárta poté, co kauza vypukla, rezignoval na funkci ministra dopravy a před soudem se hájil tím, že oběma bývalým poslancům peníze jen půjčil. Tato taktika se mu podle závěru Nejvyššího soudu vyplatila.

"Trvalo tři roky, než jsem byl definitivně očištěn," uvedl Bárta na svém webu. "U soudu prokázaná křivá výpověď Škárky proti mně však státní zastupitelství nezajímá. Vlastně koho dnes zajímá, že na VV byl spáchán puč," dodal. 

Bárta však v současné době čelí stíhání v jiné kauze. V ní je obviněn za to, že navedl bývalého analytika BIS, aby vynesl odposlechy lobbisty Romana Janouška a exprimátora Prahy Pavla Béma.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy