Praha - Trestní stíhání někdejšího šéfa Nejvyššího bezpečnostního úřadu a společnosti Čepro Tomáše Kadlece bylo zastaveno. Deníku Aktuálně.cz to potvrdil jeho právní zástupce Karel Brückler.
Případ se vleče už několik let. Vše odstartovalo už v roce 2004, kdy Kadlec coby ředitel státního Čepra uzavřel smlouvu se soukromou společností Loricus. Ta se zavázala, že během tří let dodá do zásobníků firmy milion tun pohonných látek.
Ze smluv ovšem vyplývalo, že pokud by Čepro z jakéhokoliv důvodu benzín či naftu neodebralo, muselo by firmě vyplatit rekordní pokutu pět milionů dolarů měsíčně.
Policie navíc měla podezření, že celý obchod byl od začátku zamýšlen tak, aby Čepro úmyslně připravil o miliardy korun.
Kromě Kadlece si detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) "posvítili" i na další tři muže - jeho někdejšího náměstka Alexandra Hloušku a dva jednatele Loricusu. Všechny podezírali z přípravy podvodu a zločinného spolčení.
Architektem měl být uprchlík Krejčíř
Autorem plánu však podle vyšetřovatelů byl uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř. Nebyl to přitom jeho první pokus o obohacení se na Čepru. V listopadu 2004 stál na "ztracených soudních obsílkách". Firmy s ním spojené zažalovaly Čepro o miliardové sumy a společnost spory prohrála, protože se k soudnímu řízení vůbec nedostavila.
Kadlec to tehdy obhajoval tvrzením, že o soudech neměli tušení a obsílky od soudu se ve firmě ztratily. Tento pokus ale nevyšel: najatého exekutora, který do Čepra přišel zabavit miliardy z účtů, předběhla o dvě hodiny policie.
O pár týdnů později se podle úřadů rozjel už výše zmiňovaný pokus číslo 2, kdy Krejčířem vyslaná společnost Loricus uzavřela smlouvu se státní firmou.
V Krejčířově případě však policie už letos v červenci navrhla trestní stíhání zastavit.
Kauza Čepro v souvislostech:
Stíhání Kadlece za podvod v Čepru může pokračovat
Útoky na Čepro a ČKA mají stejné pozadí
Policie navrhuje zastavit stíhání Krejčíře
Vše o unikátním podvodu v Čepru