Karviná dělá pořádek v ghettech. Hrozí i odebráním dětí

Petra Sasínová
13. 11. 2009 18:35
Vedení radnice podepsalo s dalšími institucemi společné memorandum proti nepřizpůsobivým nájemníků.
"Kdo nebude dodržovat pravidla, bude msuet z Karviné pryč," prohlásil sociálnědemokratický primátor Karviné Tomáš Hanzel.
"Kdo nebude dodržovat pravidla, bude msuet z Karviné pryč," prohlásil sociálnědemokratický primátor Karviné Tomáš Hanzel. | Foto: Jan Langer

Karviná - Sociálnědemokratický primátor Karviné Tomáš Hanzel začal dělat pořádek s tamními Romy v ghettech.

Dnes podepsal společně se zástupci policie, strážníků, pracovníků sociálky, hygieniků a dalších institucí takzvané memorandum o společném postupu proti nepřizpůsobivým nájemníkům bytů.

Týká se to značné části Karviné 6 a osady Vagónka. Všichni se na tyto lokality zaměří a budou společně důsledně potírat nedostatky a porušování pravidel.

"Kdo nebude dodržovat pravidla, bude muset z Karviné pryč," prohlásil Hanzel.

Když nebude čisto, můžete přijít o děti

Primátor i pracovnice sociálně-právní ochrany dětí lidem pohrozili, že když nebudou udržovat pořádek, odeberou jim děti.

"To zapůsobilo! Mnohde začali uklízet. Některým lidem z Vagónky už totiž úřady opakovaně děti odebraly kvůli nevyhovujícím hygienickým podmínkám," potvrdila mluvčí radnice Šárka Swiderová.

Memorandum podepsal i zástupce Romů Milan Ferenc, předseda Sdružení Romů severní Moravy.

"Odebírám dětí hrozit neměli. To přece nejde. Doufám, že to byl jen výstřelek," řekl Aktuálně.cz Milan Ferenc.

Donebevolající...

"Problémy se mají řešit, ale ne takovými donebevolajícími výhrůžkami," komentoval výroky radnice ostravský sociální pracovník Kumar Vishwanathan.

Dodal, že ve městě přibylo Romů například po zbourání Klášterní kolonie i po nuceném stěhování chudých Romů z Bohumína.

Milan Ferenc, kterého město přizvalo za karvinské Romy na pomoc, jinak prý proti "memorandu" nic nemá.

"Nevnímám to diskriminačně. Něco jiného by bylo, kdyby jednali o nás bez nás," dodal Ferenc. Přiznává, že problémy v Karviné 6 a ve Vagónce se opravdu týkají z devadesáti procent Romů. "Nemá cenu si něco nalhávat," řekl.

Budeme se snažit

"Svoláme lidi do našeho centra a budeme řešit, jak pořádek v domech a kolem domů zajistit. Lidé moc neměli motivaci, protože město ani RPG, kterému patří mnoho bytů v Karviné 6, tam také nic nedělají," říká Ferenc.

To však město hněvivě odmítá. "Cokoliv se tam udělá, do roka je zničeno! V roce 2005 byla Vagónka kompletně opravená, teď je to zase katastrofa," tvrdí Šárka Swiderová.

Ponuré špinavé domy, rozbité dveře, odpadky. "Vadí nám také, že tam žije stále více lidí načerno. Budeme kontrolovat trvalé pobyty a dávat výpovědi z nájmů," řekl Tomáš Hanzel.

Fáma rozzlobila primátora

Přejít k činům se primátor rozhodl poté, co prý městem začaly kolovat fámy, že chce do Karviné sestěhovat dalších tisíc nepřizpůsobivých obyvatel z okolí. "Proto jsem se rozhodl jednat," uvedl. Dodal také, že starousedlíci si opakovaně stěžovali na nepořádek, hluk i kriminalitu.

"Posílíme v uvedených lokalitíách hlídkovou a obchůzkovou činnost. Zamíříme se na potírání majetkové a drogové kriminality a samozřejmě také na prevenci," řekl vrchní komisař územního odboru krajské policie v Karviné Jindřich Machů, který memorandum rovněž podepsal.

O Romech se v memorandu nehovoří. V Karviné je prý nepočítají. "Nejde o opatření vůči Romům, ale vůči lidem, kteří nedodržují pravidla, bez ohledu na etnický původ," vysvětloval Hanzel.

Inspiraci našel u kolegy primátora Ústí nad Labem, kde vedení města rovněž uzavřelo s dalšími institucemi podobnou dohodu.

"Věřím, že je to cesta správným směrem," řekl primátor s úsměvem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda tří nákladních aut ráno uzavřela dálnici D48 na Karvinsku

Nehoda tří nákladních aut uzavřela ráno na Karvinsku dálnici D48 ve směru na Český Těšín. Policie zatím nemá informace o tom, že by na místě byli zranění, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Auta se podle Jirouškové srazila krátce po 05:30, o uzavření dálnice na 69. kilometru informovalo Národní dopravní informační centrum před 06:30. Doprava je podle něj odkloněna na 62. kilometru u Tošanovic, auta se mohou vracet zpět na exitu 70.

Další zprávy