Zdejší politici na mladé kašlou, vůbec je neumějí oslovit, zaznělo na debatě o směřování Česka

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 4. 10. 2017 8:30
V Knihovně Václava Havla proběhla první ze tří besed s jednotným názvem "Kam kráčíš Česko". Na úvodním večeru to nejvíce "schytaly" politické strany, které podle diskutujících rezignovaly mimo jiné na oslovení mladých voličů. Stejně tak účastníci besedy kritizovali politiky za to, že nedokázali v kampani pojmenovat klíčové problémy České republiky ve chvíli, kdy se ocitla v bodě zlomu - část země chce na Západ, část spíše na Východ. Debatu spolupořádal týdeník Respekt a Aspen Institute CE.
Michael Žantovský moderoval první z debat "Kam kráčíš Česko".
Michael Žantovský moderoval první z debat "Kam kráčíš Česko". | Foto: Matěj Stránský

Praha - Být v zaplněném sále Knihovny Václava Havla v úterý večer nějaký politik, možná by debata s tématem "Kam kráčíš Česko" měla jinou podobu. Politici ale chyběli, a tak to pořádně "schytali" - bez rozdílu politické příslušnosti.

Moderátor a ředitel knihovny Michael Žantovský si pozval sociologa, politoložku a novináře v rámci série tří debat, které pořádá knihovna ve spolupráci s týdeníkem Respekt a Aspen Institute CE. Všichni čtyři kritizovali českou politickou scénu za to, jak přistupuje k předvolební kampani a jak nedokáže oslovit mladé voliče.

"Politické strany sice říkají, že cílí na mladé voliče, ale není to pravda. Ve skutečnosti vědí, že je mladí nespasí, a tak cílí na starší generaci," řekl sociolog Jan Hartl s tím, že oslovení mladých by nyní přitom bylo důležitější než kdykoliv dříve.

"Česká společnost ve svém směřování od Východu na Západ ustrnula někde na půl cesty, a už delší dobu přešlapuje na místě. Je přitom velmi varovné, že více než třetina společnosti si myslí, že bychom mezi Východem a Západem mohli lavírovat," stěžoval si Hartl.

Politici podle sociologa paradoxně nedokázali na tento "bod zlomu" v kampani reagovat.

Kam kráčíš, Česko

Kam kráčíš Česko, Česko - pojďme volit! Aspen Institute CE, Respekt, Knihovna Václava Havla, 2017

Sérii debat Kam kráčíš, Česko završí dvoudenní konference 2017 Aspen Annual Conference, která proběhne 29.-30. listopadu v Anežském klášteře ve spolupráci s Hospodářskými novinami.

"Kdybychom se podívali, jaké je klíčové téma těchto voleb, zjistíme, že politický život i předvolební kampaň se věcně vyprázdnily," podotkl.

Redaktor týdeníku Respekt Ondřej Kundra demonstroval nezájem stran o mladé na příkladu lídra sociální demokracie v Praze Petra Dolínka. "Je to poměrně mladý politik, a jaké je jeho hlavní heslo pro volby? Důstojné stáří. Nevím, jak chce tímto způsobem oslovit mladé," uvedl Kundra. "Strany vesměs na mladé kašlou," dodal.

Jedinými, kdo se dočkali ocenění, byli piráti, kteří se podle některých diskutujících snaží mladé přece jen oslovovat. Z jednotlivců zaznělo v pochvalném tónu jméno studenta Dominika Feriho, který kandiduje za TOP 09 v Praze a už dlouhou dobu se snaží mladé voliče vybízet k většímu zájmu o veřejné dění. 

Sobotka byl na rozdíl od Babiše nenápadný

Jediná žena v diskusi, politoložka Alžběta Králová, mužům neoponovala, podle ní špičky stran podceňují politický marketing a často volají odborníky na pomoc, když už je pozdě. Z tohoto pohledu ocenila šéfa ANO Andreje Babiše, kterého srovnávala s premiérem a donedávna šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou. 

"Byla jsem na dračích lodích ve Znojmě, kam přijel Bohuslav Sobotka i Andrej Babiš. Pan Sobotka byl skoro neviditelný a jen tak procházel, pan Babiš podepisoval knihy, bavil se s lidmi, fotil se s nimi a nakonec i pádloval na lodi," popisovala Králová a vzpomínala na svou práci v kampani v USA. "Tam jsem slyšela, že když je člověk nerozhodnutý, koho volit, tak když mu podáte ruku, tak máte skoro jistý jeho hlas. A přesně to dělá Andrej Babiš a teď to hodně přebírá lídr ČSSD Lubomír Zaorálek, který napodobuje lidovost Andreje Babiše," dodala.   

V Knihovně Václava Havla proběhla první ze tří besed s jednotným názvem "Kam kráčíš Česko".
V Knihovně Václava Havla proběhla první ze tří besed s jednotným názvem "Kam kráčíš Česko". | Foto: Matěj Stránský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy