Získal víc než 84 procent hlasů. Ve volbě neměl protikandidáta. "Jsme jediný tým, který má jediný úkol, a to uspět co nejlépe,"
poděkoval Kalousek delegátům.
Křesťanské demokraty povede Kalousek čtyři roky, o prodloužení mandátu vedení rozhodli delegáti sjezdu dopoledne
změnou stanov. Podle nich bude volební sjezd každý čtvrtý rok, nikoli každý druhý, jak tomu bylo od roku 2001.
Potom, co potvrdili Kalouska ve funkci, delegáti v Měšťanské besedě v Plzni odhlasovali i jeho staronového prvního zástupce Jana Kasala. Ani on neměl protikandidáta. Večer pak bude následovat volba řadových místopředsedů.
Kalousek: ve volbách získáme dvouciferný výsledek
Předseda Kalousek ve svém dopoledním proslovu prohlásil, že jeho strana obstála jak při loňském pádu koaliční vlády Vladimíra Špidly, tak při jarní vládní krizi, kdy strana vyzvala tehdejšího premiéra Stanislava Grosse k odstoupení. "Jsem přesvědčen, že jsme v žádném případě neměli mandát mlčet a nekonat. Zpochybnili bychom tím sami sebe i principy politiky, ve které věříme," řekl a zdůraznil, že koalice znamená loajalitu vůči společnému projektu a dohodám, nikoliv bezvýhradnou poslušnost k silnějšímu partnerovi. "Náš program tu není proto, aby podpořil ČSSD proti ODS, ani proto, aby podpořil ODS proti ČSSD. Je tu proto, aby předložil voličům křesťanskodemokratickou alternativu. Aby nabídl zdravý rozum mezi Modrou šancí a socialismem," řekl předseda strany, která se nevyhýbá vládní spolupráci s občanskými ani sociálními demokraty. Kalousek zároveň bilancoval výsledky loňských krajských, senátorských a evropských voleb a zopakoval, že KDU-ČSL by v nadcházejících sněmovních volbách chtěla dosáhnout dvouciferného výsledku.
Topolánek: kryjete spolupráci ČSSD s komunisty
Na sjezdu vystoupil jako první host předseda ODS Mirek Topolánek, který lidovce obvinil, že vládě kryjí spolupráci ČSSD s komunisty. Topolánek připomněl, že už před dvěma lety na lidoveckém sjezdu vyjádřil mírné rozpaky nad vládní spoluprací KDU-ČSL s ČSSD. "Tyto rozpaky dnes už jsou větší než malé. Obávám se totiž, že jste postupně vytvořili smutnou stafáž a politické krytí neuvěřitelným programovým, personálním a politickým kotrmelcům sociální demokracie," prohlásil. I když přiznal KDU-ČSL jistou snahu o zastavení vlivu KSČM, podle Topolánka moc komunistů na politické scéně naopak vzrostla."V parlamentu prakticky vládne nikoliv 'stojednička', ale 'stojedenáctka'," poukázal na pohodlnou většinu ČSSD a KSČM. Zároveň vyjádřil vůli s Kalouskovou stranou po volbách spolupracovat. "Počítáme s vaší podporou už dlouhodobě. Nesmíme dopustit, aby levice zařadila zpátečku (od demokratického vývoje)," konstatoval. Podle volebních předpovědí by ale občanští demokraté s KDU-ČSL ve sněmovně nedali dohromady většinu.
Kalousek na Topolánkovy výtky reagoval jen stručně - soudí, že to byl "projev předsedy ODS dovnitř ODS".
Sobotka: vládu bude skládat Paroubek
Pro úřadujícího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, který na sjezdu vystoupil vpodvečer, lidovci stále zůstávají možným povolebním partnerem sociální demokracie. "Bude to Jiří Paroubek, nikoli Mirek Topolánek, kdo bude příští vládu skládat," prohlásil Sobotka. Na rozdíl od premiéra Paroubka uvedl, že by pro sociální demokraty mohlo být reálné pokračovat v dosavadní koalici s KDU-ČSL. Obě strany podle Sobotky spojují postoje k vývoji v Evropské unii, modelu evropského sociálního státu a historie.
Na sjezdu krátce vystoupil i předseda Unie svobody Pavel Němec.
Prezident Václav Klaus sjezd navštíví v neděli.