Vláda může mít jepičí život. Babiš je schopný, měl by ji vést i stíhaný, říká podnikatel z ANO

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
26. 11. 2017 17:00
Majitel velké firmy na výrobu autosoučástek Pavel Juříček odmítá spekulace, že by mohl zasednout v připravované menšinové vládě Andreje Babiše. O Juříčkovi, který je zároveň poslancem za ANO, se mluví jako o jednom z možných adeptů na post ministra průmyslu a obchodu. "Nabídku na účast ve vládě jsem nedostal. Taková vláda má navíc nejistou budoucnost, může mít jepičí život," sdělil podnikatel, jehož firma vyváží výrobky do celého světa.
Když ten chlup na dlani není, tak prostě není, říká Pavel Juříček | Video: Radek Bartoníček

Praha - Jméno majitele velké firmy na výrobu autodílů Pavla Juříčka padalo mezi tipy na kandidáty do připravované vlády Andreje Babiše. Juříček má totiž k šéfovi ANO blízko a jako nově zvolený poslanec ANO je s ním v těsném kontaktu. Přesto Aktuálně.cz sdělil, že v novém kabinetu zasednout nechce.

"Vstup do vlády by pro mě znamenal riziko," vysvětluje majitel společnosti Brano Group Juříček. Kvůli zákonu o střetu zájmů by mimo jiné musel svou velkou firmu svěřit do svěřenského fondu. A to za situace, kdy není zdaleka jisté, že vláda bude mít delšího trvání.

"Taková vláda má nejistou budoucnost. Když se nenajde deklarovaná podpora alespoň menšinové vlády, která by pracovala na dalším směřování České republiky, může mít jepičí život," řekl Juříček. "Dát navíc za takové situace svou firmu do svěřenského fondu by přineslo příliš mnoho rizik. Navíc já jsem oficiální nabídku od pana Babiše na ministra průmyslu nedostal. Přemlouvali mě jen někteří členové vedeni ANO," uvedl.

Přesto ale zůstává velkým Babišovým podporovatelem, označuje ho za velmi schopného podnikatele i politika, který by i přes trestní stíhání měl vládu vést. A pokud možno vládu ANO v koalici s ODS. Z možné tolerance vlády od komunistů a SPD Tomia Okamury není nijak nadšený.

"Žádná hitparáda to není," komentuje politiku obou stran, z nichž mu více vadí SPD, a to především kvůli tlaku na odchod země z Evropské unie. "Český byznys by byl bez členství v EU ve strašlivě obtížné situaci, pro naši zemi by to byla katastrofa," tvrdí. 

Juříčkova společnost je také částečně závislá na obchodování se zeměmi EU, byť ještě mnohem více podniká mimo unii. V České republice má devět závodů, jeden v Číně a Rusku, v USA staví závod na zkapalněný vodík a ještě má obchodně-technickou kancelář v Detroitu a ve Wolfsburgu.

Oslovil jsem nejchytřejší lidi, tvrdí Juříček

I když pravděpodobně ministrem průmyslu a obchodu nebude, měly by se jeho vize objevit v programovém prohlášení vlády. Navíc plánuje, že bude jako člen hospodářského výboru pracovat na tom, aby se mnohé věci v Česku změnily k lepšímu.

"Napsal jsem šestnáct bodů, které se pravděpodobně promítnou do programového prohlášení," avizuje a nejdříve ze všeho mluví o nutnosti vynakládat mnohem efektivněji peníze, které jdou na výzkum a vývoj.

"Navrhuji technologickou radu, už jsem oslovil nejchytřejší lidi v České republice a věřím, že bychom se v řadě věcí mohli hodně posunout. Dnes hodnotí směřování peněz na vědu a výzkum mnohdy lidé, kteří vůbec nerozumí byznysu," tvrdí Juříček, který se sám označuje za vývojáře, který je autorem mnoha patentů. "Svou firmu vlastně financuji hlavně ve spojitosti s budoucností, proto zaměstnávám 174 vývojářů. Tak snad tomu trochu rozumím," podotýká.

Hodně změn by chtěl přinést do školství, které je podle něj nyní spíše "mentorovské". "Školství musí mít priority, podle mě to je přírodovědné a technické vzdělávání už proto, že 38 procent hrubého domácího produktu tvoří především průmysl, ten bychom měli podporovat, ten znamená stabilitu i v době krizí," říká Juříček.

 

Právě se děje

Další zprávy