Julínek posvětí lepší léčbu rakoviny

Zdeněk Mihalco
21. 9. 2006 0:00
Praha - Od příštího roku budou pacienti s rakovinou léčeni ve specializovaných centrech. Vybrala je onkologická společnost. Uvnitř: VIDEO, ANKETA
Nemocnice ve Strakonicích
Nemocnice ve Strakonicích | Foto: Ludvík Hradilek

Ministr zdravotnictví Julínek se nyní chystá dokončit plán, který začal už v době jeho předchůdce Davida Ratha. Už před více než rokem totiž odborníci udělali seznam nemocnic, které jsou v léčbě rakoviny velmi úspěšné. Už letos se také z těchto ústavů stala takzvaná onkologická centra.

Foto: Jiří Kropáček

 

Nyní se ministr Julínek chystá poskytnout těmto centrům potřebné prostředky a pravidla.

"Do onkologických center by mělo jít více peněz. Naopak menší nemocnice budou léčit jen jednoduché a levné případy," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. "Dojde k lepší redistribuci peněz," upřesnil.

Foto: MartinŽucha
  • ČTĚTE VÍCE O ONKOCENTRECH:
    Česko už ví, kde nejlépe lečí rakovinu

"Není možná představa, že se budou koncentrovat složití a drazí nemocní bez navršení financování center," sdělil Jiří Vorlíček, šéf České onkologické společnosti, který o financování jedná s ministrem Julínkem.

Na konkrétní podobě financování by měli na společném jednání rozhodnout zástupci pojišťoven, ministerstva a České onkologické společnosti. Se specializací léčby souhlasí také šéf VZP Pavel Horák.

Větší šance

V centrech bude léčena většina pacientů s rakovinou. Šance na jejich uzdravení by se měla zvýšit.

"Kdo léčí nádory častěji, léčí je lépe," prohlásil pro ČTK Jiří Vorlíček.

Nemocnice, které jsou na seznamu, prošly přísnými kritérii.

Foto: Aktuálně.cz
  • Seznam kritérií ČTĚTE ZDE 

"Pokud jednání s pojišťovnami a ministerstvem bude úspěšné, není žádná překážka fungování center prakticky ihned," sdělil Aktuálně.cz šéf České onkologické společnosti.

Dojíždění za kvalitnější léčbou

Rakovinu léčí v současné době prakticky všechny nemocnice, tedy asi 200 ústavů. Přitom některé jsou v léčbě prokazatelně daleko méně úspěšné. V jiných zařízeních, jako je například Onkologický ústav v Brně, naopak procento úspěšnosti vysoce přesahuje celostátní průměr.

Pacienti sice budou muset od příštího roku dojíždět do vzdálenějších měst, dostanou však nejkvalitnější možnou péči. Lidé budou léčeni na nejlepších klinikách s nejnovějšími přístroji, nejúčinnějšími léky a nejkvalitnějšími specialisty. Všechna vyšetření jim lékaři provedou na jednom místě.

Soustředění onkologické péče do několika ústavů je navíc podle zástupců pojišťoven i onkologů ekonomicky výhodné.

Obdobná specializovaná pracoviště jsou ve světě běžná. Nejkoncentrovanější péče je ve Spojených státech, kde na přibližně tři miliony obyvatel připadá jedno onkologické centrum.

30 000 obětí ročně

V Česku přežije pět let od stanovení diagnózy 47 procent pacientů. Ve většině dalších zemí Evropské unie je však úspěšnost léčby asi o 10 procent vyšší. Největší šanci na přežití mají nemocní rakovinou na Islandu - asi 63 procent.

U žen s implantáty byl zaznamenán nejnižší výskyt rakoviny prsu.
U žen s implantáty byl zaznamenán nejnižší výskyt rakoviny prsu. | Foto: Profimédia
  • ČTĚTE VÍCE:
    Rakovina v Česku a ve světě

Ročně v Česku na různé formy této nemoci zemře přibližně 30 tisíc nemocných.

Foto: Jiří Kropáček

 

Právě se děje

Další zprávy