Limity by pomohly především starším lidem, které trápí několik nemocí současně. Například Česká alzheimerovská společnost by proto Julínkovu iniciativu přivítala.
"Dřív léky nebyly hrazeny pojišťovnou, pacienti dopláceli i přes dva tisíce korun měsíčně. Dnes jsou doplatky nižší, přesto by to pacientům pomohlo," říká Petra Kezniklová z alzheimerovské společnosti (www.alzheimer.cz) na zavedení doplatkového limitu.
Ministr Julínek předběžně odhadl, že částka, kterou si pacient za léky ročně doplatí, by mohla činit 3 000 korun. Zbytek by uhradila zdravotní pojišťovna.
Podle údajů z analýz ministerstva zdravotnictví z prvního pololetí letošního roku například důchodci doplácejí za léky v průměru 1500 korun ročně.
Tomáš Julínek prohlásil, že by chtěl systém zavést od 1. ledna 2007.
Limit by pomohl
"Bylo by to skvělé. Sama doplácím několik set měsíčně, ale někteří jiní pacienti s roztroušenou sklerózou doplácejí víc," říká také Hana Sibřinová ze sdružení Klubu sklerotiků (www.ereska.cz).
Právě pacienti trpící roztroušenou sklerózou užívají ke zmírnění příznaků a ke zpomalení postupu nemoci řadu léků.
Ministerstvo v současné době zjišťuje, jak limit legislativně zavést. Zda je nutný nový zákon, nebo zda je možné systém zavést pomocí jiného opatření, například vyhlášky. V tom případě by bylo prvaděpodobnější, že nařízení projde.
Součástí systému limitů by měla být nová úhradová vyhláška. Doplatky na jednotlivá léčiva se tak mohou změnit.
Limitní opatření připravuje ministrův budoucí náměstek Pavel Hroboň. Inspiroval se v zahraničí. Podobný systém funguje například ve Švédsku nebo v Německu.
Nápor na rozpočet?
Limity by podle Pavla Hroboně nemusely znamenat další nápor na napjatý rozpočet ministerstva.
"Záleží, jak celý systém provedeme. Ještě nejsme rozhodnutí. Zatím ani nemáme představu, jakému počtu lidí by limity pomohly. Vše musíme pečlivě zanalyzovat," říká. Podle něj doplatky na léky neustále stoupají.
Musela by být také zavedena pravidla, aby systém pacienti nemohli zneužívat, například nechávat si napsat léky se zbytečně vysokým doplatkem. "Ano, musíme vytvořit neprůstřelný systém," potvrzuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.