Jména mladých zločinců zůstanou tajná

Tomáš Fránek
30. 11. 2005 11:59
Brno - Jména pachatelů trestných činů, kterým je méně než 17 let, musí dál zůstat v tajnosti. O sporném paragrafu dnes rozhodl Ústavní soud.

Návrh zrušit dva paragrafy, které utajování jmen i neveřejné procesy s lidmi do sedmnácti let od loňského ledna nařizují, podali soudci z Okresního soudu v Kladně. Podle nich jsou příslušné paragrafy v rozporu s Listinou lidských práv a svobod.

Rozhodnutí Ústavního soudu je však směrodatné. Tvrdí, že není pravda, že by zákon omezoval ústavou garantovaná práva na informace a veřejnost soudních procesů.

Ustanovení v zákonech podle ústavního soudu odpovídají mezinárodním deklaracím a pravidlům. "Mladý člověk má navíc možnost požádat o to, aby byl proces veřejný," řekl soudce Ústavního soudu Stanislav Balík. Podle ústavního soudu má přednost ochrana práv mladých lidí před právem na informace.

Úprava v Česku navíc odpovídá tomu, co je podle Balíka obvyklé v okolních evropských zemích jako je Německo nebo Rakousko. "Veřejnost se stejně o rozhodnutí soudu dozví z veřejně vyhlášeného rozsudku a není  podstatné, zda skutek spáchal ten či onen mladistvý," řekl Balík.

"Nikdo nesmí jakýmkoli způsobem zveřejnit žádnou informaci, ve které je uvedeno jméno a příjmení mladistvého, nebo která obsahuje informace, jež by ho umožnily identifikovat," je nyní napsáno v zákoně.

Paragraf nefunguje?

Za porušení zákona hrozí pokuta až do výše padesáti tisíc korun, není však známý žádný případ, kdy musel tuto sankci někdo zaplatit.

Soudci z Kladna jsou ale přesvědčeni, že takové nařízení upírá listinou zaručené právo na veřejný proces a také právo na svobodu projevu a shromažďování.

Vražda učitele Bohuslava Šíbla ve Svitavách, kterou minulý rok spáchal přímo ve třídě tehdy šestnáctiletý učeň, navíc podle kladenských soudců ukázala, že zákon stejně mladé pachatele před nežádoucí publicitou nechrání. Některá média totiž zveřejnila jméno a začáteční písmeno příjmení i místo bydliště.

Minulý rok se také při jednání ve sněmovně dostalo na veřejnost jméno tehdy čtrnáctiletého chlapce z Příbrami, který měl na svědomí několik trestných činů. Jméno chlapce ve sněmovně řeklo několik poslanců včetně ministryně školství Petry Buzkové.

Paragraf týkající se zákazu zveřejňování informací schválili poslanci v roce 2003. Vláda přijetí  zdůvodnila tím, že má zvláštní zájem na ochraně soukromí a osobnosti mladistvých pachatelů. A to včetně možnosti, že by byl mladistvý neprávem veřejně osočen.

Vláda má nový návrh

Vláda letos navrhla změnu zákona v této oblasti, ta se však týká pouze pravomocně odsouzených. Pro vyšetřování nebo soudní jednání neplatí.

Podobné nařízení o tom, že by neměly být zveřejňovány jména mladých lidí před vynesením rozsudku platí také v Německu nebo v Rakousku. V Kanadě zase platí zákon o mladistvých provinilcích, podle kterého nemohou být mladí do věku 12 let obviněni ze zločinů a jména pachatelů do věku 18 let nesmějí být zveřejňována.

Sporné paragrafy se do konce letošního září týkaly celkem sedmi a půl tisíce trestných činů. Z toho třech vražd a 1272 násilných trestných činů.

 

Právě se děje

Další zprávy