Jeho firma krachla. Teď pomáhá českému zdravotnictví

Martina Machová Martina Machová
21. 3. 2010 8:30
Ministerstvo zdravotnictví vybralo jako krizového manažera muže s dluhy
Laboratorní technik připravuje vzorek krve na test HIV. Ilustrační snímek
Laboratorní technik připravuje vzorek krve na test HIV. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha, Liberec - Ministerstvo zdravotnictví jmenovalo do čela Zdravotního ústavu v Liberci muže, jehož vlastní firma skončila v konkurzu.

Stanislav Gottwald se stal ředitelem bez výběrového řízení k 1. březnu, na návrh hlavního hygienika Michaela Víta. 

"Původní ředitel se vzdal funkce a my jsme museli situaci rychle řešit," vysvětluje volbu ředitele, který bude rozhodovat o desítkách milionů, ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. 

Podle ministryně byl Stanislav Gottwald jmenován jen na přechodnou dobu dvou měsíců, aby uklidnil vypjatou situaci v ústavu. Poté prý chystá na obsazení místa standardní výběrové řízení. 

Proč špičky českého zdravotnictví vybraly právě Stanislava Gottwalda, nedokážou odpovědět. Ministryně Jurásková tvrdí, že pro relevantní odpověď nemá detailní informace.

Odpověď nenabízí ani hlavní hygienik Michael Vít, který ze zákona šéfy zdravotních ústavů vybírá. Poslední dva dny nebere telefon a příliš nereaguje ani na SMS. Na otázky po zdravotních ústavech odpovídá jen, že se o nich ještě jedná.

Ministryně úřednické vlády Dana Jurásková
Ministryně úřednické vlády Dana Jurásková | Foto: Ludvík Hradilek

Stavaři z Kojetína

Proč a za jakých okolností se ředitelem libereckého zdravotního ústavu stal právě Stanislav Gottwald je přitom důležité. Jeho jméno totiž figuruje ve společnosti Aura Ingstav Kojetín, která skončila v konkurzu. Současný ředitel Zdravotního ústavu v Liberci je stále uveden jako čtvrtinový spoluvlastník.  

Podle rozsudku Krajského soudu v Ostravě z ledna tohoto roku se přihlásilo do konkurzu na Aura Ingstav Kojetín 154 věřitelů s celkovým požadavkem na 211 milionů korun. Konkurznímu správci se ovšem podařilo zajistit jen majetek ve výši necelé tři miliony korun.

Většina věřitelů tak dostala ani ne deset procent ze své pohledávky.

Vedle soukromých firem a bank se nesplacených dluhů domáhaly i obce a státní úřady, mimo jiné krajská pobočka České správy sociálního zabezpečení či ministerstvo financí.

Mezi věřiteli, kteří se přihlásili o pohledávky, figuruje i sám Stanislav Gottwald. Z celkové částky 98 tisíc korun získal 38 tisíc korun.

Viník, nebo postižený?

"Já jsem byl také jeden z těch postižených. Byl jsem společník ovšem současně věřitel, protože jsem nedostal mzdu a další věci, to by bylo na dlouhé povídání. Proto jsem se k soudu přihlásil, jako jeden, kterému ta firma dluží," tvrdí dnes Stanislav Gottwald.

Jak mohl být postižen vlastník společností, neodpověděl. Stejně se nechtěl vyjadřovat k detailům jejího fungování.

V souvislosti s dluhem společnosti Aura Ingstav Kojetín skončil ve vězení starosta Štěpánova na Olomoucku. Někdejší první muž olomoucké ODS Milan Lipský byl odsouzen v roce 2004 na pět let za zneužití pravomoci veřejného činitele, zpronevěry, porušování povinností při správě cizího majetku a přijímání úplatku.

Obecních 21 milionů totiž místo na stavbu kanalizace použil bez vědomí zastupitelstva jako půjčku právě společnosti Stanislava Gottwalda.

Ředitel v době nejistoty

Podivností okolo jmenování nového ředitele je ale víc.

Nový ředitel Zdravotního ústavu v Liberci byl totiž jmenován v době, kdy ministerstvo zdravotnictví řešilo, jak a jestli vůbec budou zdravotní ústavy dál fungovat.

Podle posledních plánů totiž měly ze čtrnácti středisek zbýt k 1. dubnu jen dvě - v Praze a Ostravě. Práce ostatních by byla utlumena tak, že by reálně zůstaly jen na papíře. A to navzdory zákonu o veřejné ochraně zdraví, který existenci zdravotních ústavů ve všech 14 krajích explicitně zaručuje.

Liberec patří mezi odbojné ústavy, které odmítly ministerstvu poslušnost, a dokonce jako první ohýbání zákona ministerstvem zdravotnictví poukázal.

Změny zastaveny

Ministerstvo tvrdilo, že restrukturalizací ušetří. Zdravotní ústavy přitom v současnosti nejsou přímo závislé na státním rozpočtu a uživí se samy.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková nakonec slučování ústavů zastavila. Poslance o tom informovala na mimořádné svolané na téma zdravotnictví. Jako důvod uvedla politický tlak, který převážil nad odbornými argumenty.

"V řádech měsíců lze čekat jejich ekonomické problémy," varovala zároveň zákonodárce.  

 

Právě se děje

Další zprávy