Praha/Bern - Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr, kterého v pondělí zadržela švýcarská policie, nakonec nemusí být do Česka vůbec vydán. Jednání se navíc může protáhnout až na rok. Vyplývá to z vyjádření českých i švýcarských úřadů.
"Jsme jen v roli žadatelů, Švýcarsko je suverén a za daňové delikty nevydává pokaždé," varoval už ve středu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).
Jeho slova potvrdil i mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Folco Galli.
"Je obtížné v tomto konkrétním případě mluvit obecně. Je nutné přezkoumat, zda čin byl trestný i ve Švýcarsku," upozornil telefonicky ČTK. Samotné jednání navíc podle něj může trvat až rok. Pitr totiž s okamžitým vydáním do rodné vlasti nesouhlasil.
Pospíšilův úřad nyní musí během dvou týdnů zpracovat extradiční žádost. Ačkoliv na ní má oficiálně 18 dnů, lhůta běží od pondělí. "Pořád ještě nemáme oficiální informaci, čerpám zprávy pouze z médií," posteskl si ministr ve středu večer.
Zatímco český ÚOOZ informoval, že Pitr byl zatčen v pondělí večer, podle Galliho policie zasáhla až v úterý časně ráno.
Uprchlík, který před spravedlností prchal tři roky, je nyní v "provizorní vydávací vazbě". Místo jeho pobytu ale nechtěl mluvčí ministerstva "z bezpečnostních důvodů" sdělit.
ČSSD: Ať nedopadnete jako s Krejčířem
Pospíšilova slova se ovšem nelíbí stínovému ministru vnitra za ČSSD Jeronýmu Tejcovi. Podle něj totiž zhoršují vyjednávací pozici Česka.
Připomněl neúspěšné jednání o vydání Pitrova známého Radovana Krejčíře, který pobývá v Jihoafrické republice.
"Jak v případě vydávání Radovana Krejčíře, tak dopadení Tomáše Pitra byla oprávněně Topolánkova vláda podezřívána buď z neschopnosti, nebo záměru ponechat oba na svobodě," neopomněl zaútočit za politické rivaly.